Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Branky, body, vteřiny

Biatlonisté stagnovali. Kdyby neudělali změnu, bylo by pozdě, tvrdí Masařík

Výsledky stagnovaly, změna byla nasnadě. Pokud se něco mělo u biatlonové reprezentace před zimními olympijskými hrami 2026 změnit, teď na to byl nejvyšší čas, myslí si expert ČT sport Ivan Masařík. Co si od nových trenérů slibuje? Přímé přenosy a zpravodajství ze SP sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.

Markéta Davidová
zdroj: David W. Cerny

Česká biatlonová reprezentace prošla před sezonou změnami. Ženy nově vedou Luca Bormolini a Lukáš Dostál, Michaela Málka doplnil u mužů trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec. 

"Zkusili jsme přidat tréninky ve vyšší intenzitě a také jsme se snažili zaměřit na individuální potřeby jednotlivých závodnic. Být flexibilní a přizpůsobit trénink na míru, aby vstupovaly do sezony v nejlepší možné formě," říká v rozhovoru pro ČT sport italský trenér Luca Bormolini.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Bormolini o změnách v přípravě: Snažili jsme se přizpůsobit trénink na míru

"Těším se strašně, myslím, že jsme odvedli kus dobré práce. Samozřejmě nervózní úplně nejsem, ta největší práce už se udělala," ví Dostál.

Ten už v minulých rozhovorech také přiznal, že důležité bude získat si i důvěru, třeba konkrétně u Markéty Davidové.

Oba jsou ještě víceméně hodně mladí trenéři. "Uvidíme až po prvních závodech. Přinesli něco nového, uvidíme, jak to bude závodníkům vyhovovat. Když se výsledky dostaví, pro český tým to bude super," říká expert ČT sport Ivan Masařík.

"Kdyby se ta změna neudělala, pak už by bylo pozdě a zůstalo by to stejné až do olympiády," dodává.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Sestřih smíšené štafety dvojic na SP v Kontiolahti

"Byla tam určitá stagnace, nějakou práci tady Egil odvedl, velmi dobrou myslím, ale noví trenéři slíbili něco jiného a teď budeme moci po sezoně porovnávat, jak se jim to povedlo," doplňuje bývalý biatlonový reprezentant Masařík.

"Vím, že všichni jsou plní očekávání, co to přinese, ale každá změna potřebuje čas. Je to první krok směrem k olympiádě v roce 2026," vysvětluje sportovní ředitel svazu Ondřej Rybář.

Z Ondřeje Moravce, který byl expertem ČT sport v minulých letech, se nově stal trenér. Vyhlášený ostrostřelec řeší práci se zbraní, ale častěji také techniku na lyžích.

POSLECHNĚTE SI Biatlon fokus podcast k nové sezoně SP:

"Sice jsem spíš ten hodnější, ale zase mám rád pořádek, řád a tak. To zase dám najevo a nepářu se s tím. Kluci se to učí a věřím, že si to postupně sedne," líčí.

"Já jsem se s ním bavil v Novém Městě a tam ještě říkal, že ne, ale to se změnilo," popisuje Masařík fakt, že Moravec nakonec na nabídku svazu doplnit Michaela Málka kývnul.

Reprezentanti také zlepšovali techniku běhu pod vedením norského experta Pera Öyivinda Torvika. 

"Co se týče mentální přípravy, přemýšlení o závodě, jak nastavit tempo, jak přistupovat ke sportu, nám má co říct, je to učitel, umí mluvit. Technika je běh na dlouhou trať. Máme mezi sebou úkoly, ale určitě to není všechno hned," popisuje lídr biatlonistů Michal Krčmář.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články