Následuje
Francie - Austrálie

Biatlonová unie pod tlakem závodníků svolá kongres k ruskému dopingu

Anterselva (Itálie) - Mezinárodní biatlonová unie (IBU) se rozhodla svolat mimořádný kongres kvůli ruské dopingové kauze, a to ještě před mistrovstvím světa v Hochfilzenu, které začne 9. února. Mezinárodní unie tak reagovala na tlak samotných biatlonistů, kteří ji vyzvali k ráznějšímu boji proti dopingu. Trojice Michal Šlesingr, Martin Fourcase a Lowell Bailey sepsala petici, kterou podle serveru iDNES.cz podepsalo 157 sportovců a 56 trenérů z 26 zemí. 

Olga Viluchinová na stupních vítězů
zdroj: Isifa/EPA

"Svolání mimořádného kongresu považuji jen za první krok k tomu, aby se biatlon očistil. Mezinárodní biatlonová unie k němu sáhla zřejmě proto, aby předešla dalším protestům. Velký podíl na svolání kongresu mají samotní závodníci. Bez jejich postoje by ke svolání mimořádného kongresu nedošlo," řekl šéf českého svazu Jiří Hamza. 

Po sobotním zasedání IBU oznámila, že s ruským svazem kvůli podezření z dopingu formálně zahájila řízení. Ruský svaz dostal čas do 5. února na vyjádření, jakou roli hrál v údajném státem řízeném dopingovém systému.

Šlesingr: Chtěli jsme zůstat na startu hromadného závodu

Tím vedení unie příliš neuspokojilo autory petice, kteří ještě během vysvětlování funkcionářů opustili sál. "Odešli jsme ze schůze znechuceni dřív a ani jsme nečekali na jejich prohlášení. Martin Fourcade se zvedl jako první a potom šlo spousty dalších," uvedl Michal Šlesingr. 

Šéf IBU Anders Besseberg dosud argumentoval tím, že antidopingová pravidla se budou moci případně změnit až na řádném kongresu v létě roku 2018 v Poreči. Sportovci se proto hned začali domlouvat na možném protestu v nedělních závodech. "Ne vyloženě bojkot, ale postát si na startu a dát najevo, že jako sportovci za tím stojíme a nemůžou si s námi zahrávat a ignorovat nás," řekl Šlesingr.

Vedení IBU se zaleklo

Vedení se o úmyslu závodníků doslechlo a ráno IBU rozhodla o svolání mimořádného kongresu. "Už se asi zalekli," konstatoval Šlesingr. "Výkonná rada IBU plně chápe a podporuje iniciativu sportovců zpřísnit pravidla pro členské federace a jednotlivé sportovce za antidopingové prohřešky. Aby mohla být nová pravidla zavedena co nejrychleji, svolává výkonná rada IBU mimořádný kongres, aby změny pravidel mohly platit už před MS v Hochfilzenu," uvedla IBU. 

Svolání mimořádného kongresu přivítal jeden z iniciátorů petice Fourcade. "Sportovci a já jsme velmi spokojeni s tímto rozhodnutím a faktem, že byly vyslyšeny naše požadavky," uvedl lídr Světového poháru. "Ale teď už nechci na téma dopingu ztratit ani slovo," dodal Francouz. 

Výzva biatlonistů a funkcionářů, mezi nimiž aktivně vystupuje i šéf českého svazu Jiří Hamza, byla reakcí na druhou zprávu Světové antidopingové agentury (WADA), podle níž se organizovaný doping v Rusku týkal i 31 biatlonistů. V prosinci byly předběžně suspendovány Olga Viluchinová a Jana Romanovová, které už ukončily kariéru. Pokud by jim byl doping prokázán, dodatečně by se mohly posunout na pódium v závodu štafet na olympijských hrách v Soči původně čtvrté Češky.

Proti zbylým 29 nejmenovaným ruským biatlonistům zahájila IBU formálně řízení a v sobotu oznámila, že 22 případů bylo zastaveno kvůli nedostatku důkazů. Vyšetřování ostatních sedmi stále probíhá.

IBU také čelila kritice za to, že navzdory doporučení WADA po první takzvané McLarenově zprávě o ruském dopingu udělila loni v září pořadatelství mistrovství světa 2021 Ťumeni. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy