Biatlonistky konečně třímají olympijský bronz a slzy štěstí byly nakažlivé. Šlo to po úsecích, vtipkovala Vítková
Po dlouhých devíti letech se dočkaly. Před plnými tribunami v Novém Městě na Moravě se neubránily slzám. Za zvuků olympijské hymny převzaly bývalé biatlonistky Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jitka Landová a Eva Puskarčíková dodatečně bronzové medaile ze štafety z olympijských her v Soči 2014.
"Mně to teprve začalo docházet tady, když člověk vidí ty monumentální tribuny a všechny ty fanoušky. Je to něco, čeho si v životě vážím," prohlásila Gabriela Soukalová ve studiu ČT.
Tíha okamžiku dolehla nejdříve na Evu Puskarčíkovou. Slzy se přelily i k Soukalové. "To šlo po úsecích," glosovala Veronika Vítková.
"Lepší místo, kde jsme mohly medaile dostat, nemohlo být vybráno," podotkla Vítková, o které se dlouho netušilo, zda se slavnostní chvíle vůbec zúčastní, neboť zanedlouho ji čeká narození potomka.
"Měla jsem z toho husí kůži, zatajoval se mi dech," přiznala Landová poté, co bronzovému kvartetu promítli přímo na stadionu sestřih štafety ze Soči.
České reprezentantky obsadily tehdy na olympijských hrách při vítězství Ukrajiny čtvrté místo. Původně druhé Rusky ale byly později diskvalifikovány kvůli dopingu. Na druhou pozici se místo nich posunuly Norky.
Šest medailí, medailová fontána v Soči. Český biatlonový boom startoval. A navíc má tento okamžik ještě jeden rozměr.
"Tahle medaile je pro nás satisfakce za boj proti dopingu, který jsme se snažili vést. Pamatuju si okamžik, kdy jsem říkala Jitce Landové po závodě, že se té medaile jednou dočkáme," vzpomínala Soukalová.
Medaile biatlonistkám předali místopředseda Českého olympijského výboru pro mezinárodní vztahy Roman Kumpošt a prezident České biatlonové unie Jiří Hamza. Biatlonistky se takto pohromadě sešly poprvé od roku 2016.
"Je pravda, že jsem byla už těch pár let taková mrzutá a naštvaná. Pořád přemýšlíte, co by bylo kdyby a o co vše jsme přišly. Mám ale hroznou radost a cením si, že ČOV a svaz to pro nás dělají. Může tu být i naše rodina. Po devíti letech však ty euforické stavy už nejde napodobit," řekla Landová.
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl o diskvalifikaci Rusek v listopadu 2017 kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září 2020 rozhodl v jejich prospěch. S odvoláním ale neuspěla jiná obviněná členka štafety Olga Zajcevová, tudíž vloni v květnu MOV změnu pořadí definitivně potvrdil.
Během ceremoniálu byli oceněni i členové realizačního týmu, kteří se na úspěchu v Soči podíleli. Vedle Hamzy šlo o trenéry Ondřeje Rybáře, Jindřicha Šikolu, Marka Lejska, Tomáše Holubce, servismany Daniela Müllera, Martina Janouška, Vojtěcha Prášila. V zázemí pracovali také fyzioterapeut Roman Karpíšek, masérka Irena Česneková, lékař Vladimír Dobeš či Pavel Levora a Jan Matouš. Tehdejší prezident Českého biatlonu Václav Fiřtík zemřel v březnu 2014 nečekaně po cévní příhodě.
K medailím obdrží všichni i finanční odměny. ČOV vyplatí členkám štafety 900 tisíc korun a realizačnímu týmu 200 tisíc korun.