Stojka, ležka, pal – už je to tady. Tři důvody, proč sledovat novou sezonu SP v biatlonu
Bylo to dlouhé čekání, ale konečně stojíme na prahu nového biatlonového ročníku. Česká reprezentace do něj vstupuje pod pozměněným vedením a s vidinou co nejlepších možných výsledků v předolympijské sezoně. Nebude to vůbec jednoduché, ale to vědí závodníci nejlépe sami. Jaké jsou důvody sledovat Světový pohár? Vybrali jsme hlavní tři. Přímé přenosy a zpravodajství ze SP sledujte na ČT sport a ČT sport Plus. První smíšená štafeta dvojic se jede od 13:10.
ČESKÝ TÝM
Ve složení reprezentantů se prakticky nic nezměnilo, jiné je to už s trenéry. Vedení svazu se totiž po neuspokojivých výsledcích rozhodlo zakročit. Matthew Emmons coby střelecký kouč skončil oficiálně na vlastní žádost, trenér biatlonistek Egil Gjelland se zase dozvěděl, že už pokračovat nebude.
Oba trenéři byli u týmu velice oblíbení. Jedná se o výraznou změnu. Nově ženy vedou Luca Bormolini a Lukáš Dostál a jak se vyjádřila česká jednička Markéta Davidová, rozdíl oproti minulosti je, že ani jeden z nich nemá s vrcholným biatlonem zkušenosti. Mezi řádky z toho byla cítit trpkost.
POSLECHNĚTE SI Biatlon fokus podcast před startem sezony:
Gjellandův konec nesla těžce. Nespokojenost byla u Davidové i v minulosti. Kritice třeba podrobovala servisní tým, ale dlužno dodat, že i sebe.
V posledním ročníku SP klesla její střelecká úspěšnost o šest procent, zhoršila se zejména na stojce. Celkově skončila za očekáváním v celkovém pořadí na 18. místě. "Udělala jsem maximum pro to, aby to bylo lepší než loni. Teď taky záleží, jak se připravili ostatní," pousmála se Davidová.
Na druhou stranu třeba Lucie Charvátová si v rozhovoru pro ČT sport změnu pochvalovala. Rok a čtvrt před olympijskými hrami se změnila příprava, pracuje se např. více na síle. Větší důraz začal být kladen na trénink střelby po zátěži. Pozoruhodné je to v tom, že právě střelba po zátěži by měla být základní – a český tým v ní minulou sezonu rozhodně neexceloval.
K mužům nově přišel kouč Ondřej Moravec, který skončil s kariérou teprve před třemi roky. Loučil se jako nejúspěšnější český biatlonista, a tak má následovníkům a bývalým kolegům co předávat. Střelecky na tom byl vždy výborně.
Největší naděje jsou vedle Davidové vkládány do biatlonistky roku Terezy Voborníkové, která už ví, že může nakouknout na rozšířené podium. A ani tam to končit nemusí.
Michal Krčmář by v sezoně rád zajel se štafetou perfektní umístění. V hlavě mu straší mistrovství světa 2023 v Oberhofu, kdy českému kvartetu smolně unikla medaile. Očekávání jsou také od Tomáše Mikysky. I on letos na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě prokázal, že si se střelbou v perfektním rytmu nedělá těžkou hlavu.
JOHANNES THINGNES BÖ
Na Vysočině se letos v únoru stal trojnásobným mistrem světa, ale celkově má na svém kontě úspěchů tolik, že by si s nimi mohl vytapetovat celý dům.
Je to naprostý fenomén a až skončí po příštích olympijských hrách, jejichž biatlonovou část bude hostit nádherná italská Anterselva, možností pro startovní pole se sice otevře více, ale ztratí se i určitý šmrnc.
Podobně, jako když končil třeba Martin Fourcade. A před ním další…
S celkově šestasedmdesáti individuálními výhrami je Johannes Thingnes Bö druhým nejúspěšnějším biatlonistou historie po krajanovi Olem Einarovi Björdalenovi, který má čtyřiadevadesát triumfů v biatlonu, ale k tomu také jeden v běhu na lyžích.
Jeden světový titul ho navíc dělí od toho, aby se právě od Björndalena v tabulce rekordů odpoutal. Bude zajímavé sledovat, zda to dokáže.
ZMĚNY VE STARTECH
Výrazná inovace, která teď měsíc poběží v testovacím režimu, a za kterou sklidila Mezinárodní biatlonová unie (IBU) tvrdou kritiku od některých zvučných jmen závodníků. Nelíbilo se jim totiž, že k tomu, že přijdou o možnost vybírat si zařazení do startovní skupiny jako doposud, se nemohli vyjádřit.
Biatlonisté tedy nyní začnou z předem určené skupiny na základě svého pořadí v seriálu. Inovace má přinést hlavně větší dramatičnost závodů až do konce.
Ale to se uvidí až v praxi. Dosud si elitní závodníci mohli u intervalových startů vybírat, ve které skupině do závodu vyrazí.
POSLECHNĚTE SI Fokus podcast s Michalem Dusíkem o zimě na ČT sport:
Logicky nejčastěji měli zájem o tu první. Nově bude první patnáctka biatlonistů v pořadí SP nastupovat ve sprintech a vytrvalostních závodech se startovními čísly 46 až 75.
"Nejsem s tím spokojená. Je smutné, jak celý proces proběhl. Ale IBU si to nemyslí, má za to, že všechno se událo zcela v pořádku," kritizovala třeba rozhodnutí Švédka Elvira Öbergová.
A CO DÁL?
Pro úvodní díl SP v Kontiolahti bude připraveno pět českých mužů a pět žen. V závodech se představí Krčmář, Tomáš Mikyska, Jonáš Mareček, Vítězslav Hornig a Jakub Štvrtecký. V ženské nominaci jsou Davidová, Charvátová, Tereza Voborníková, Jessica Jislová a Kristýna Otcovská.
Program ve Finsku začíná závodem smíšených štafet. Singl-mix pojedou Charvátová a Hornig, mix-štafety pak Jislová, Davidová, Mareček a Krčmář.
O den později se uskuteční obě klasické štafety. První individuální závod je v plánu v úterý 3. prosince, kdy se poběží zkrácený vytrvalostní závod mužů.
Jedná se o nejdelší zastávku SP vůbec: celkově deset závodů, jen o dva míň než nabízí mistrovství světa. Přitom v Kontiolahti není žádný přírodní sníh, zato spíše špinavé tratě a kusy ledu.
To vše pod umělým osvětlením. "Je to hrabavý, hluboký, tak uvidíme," tápal v rozhovoru pro ČT sport Krčmář.
V Kontiolahti se jelo naposledy pře dvěma lety, také tehdy v něm začínala sezona. Nejlepším umístěním byla dvě sedmá místa Davidové ve vytrvalostním závodu a stíhačce.
Vrcholem sezony bude únorové MS ve švýcarském Lenzerheide, hned po něm bude následovat březnový SP v Novém Městě na Moravě.