CZ FIGHTERS FOR VETERANS

Reprízu finále vyhrál v Opavě na úvod NBL mistr z Nymburku

První utkání v ligové sezoně, první vítězství. Basketbalisté Nymburku oslavovali v 1. kole v Opavě v repríze loňského finále po výsledku 69:61. Obhájci titulu zlomili zápas, ve kterém ani jeden z týmů nevedl dvojciferným rozdílem, ve třetí čtvrtině. Většinu prvního poločasu byli ve vedení domácí Slezané, ale po změně stran se v bodově chudém šlágru prosadil favorit. Třetí desetiminutovku vyhrál o osm bodů a od 23. minuty už před sebe soupeře nepustil.

Nymburk zvládl obtížné utkání s Opavou

Středočeši uspěli, přestože trefili jen dvě trojky z dvaadvaceti pokusů. Čtrnácti body se na vítězství podíleli Kamau Stokes, Gerel Simmons a Rapolas Ivanauskas. Stejně bodů dala domácí posila Jakub Mokráň.

"Je to velká výhra hned na úvod. Věděli jsme, že to bude těžký zápas, v hale panovala skvělá atmosféra a byla to pro nás dobrá prověrka před Ligou mistrů," řekl nymburský kouč Roberts Štelmahers s poukazem na úterní vstup Nymburku do elitní klubové soutěže proti Bilbau.

Opavský asistent trenéra David Zach žehral na patnáct neproměněných šestek. "Tři čtvrtiny vyrovnané utkání, které v náš neprospěch rozhodla podprůměrná střelba trestných hodů. Bojovali jsme, dřeli jsme, ale v útoku to skřípalo. Nymburk bude letos zase hodně silný, ale my jsme nevyužili jeho nesehranosti," konstatoval Zach.

Na palubovce soupeře slavil v 1. kole NBL už jen posílený Kolín, který vyhrál v hale Olomoucka 78:73. Lídrem byl litevský křídelník Džiugas Slavinskas s 23 body a 8 doskoky.

Ostravská Nová huť porazila Pardubice 88:77 zásluhou tří dvacetibodových střelců –⁠ Matej Majerčák dal 23 bodů včetně pěti trojek, Alexandar Radukič a Malik Morgan přidali dvacet. USK Praha i díky dvanácti tříbodovým košům zdolal Hradec Králové 87:72, jen o jednu trojku méně dali brněnští střelci při vítězství 92:79 nad nováčkem soutěže Slavií.

Pomikálek načal sezonu double doublem

Severočeské derby ovládl Děčín, který zvítězil na hřišti Ústí nad Labem 73:64. Lídrem hostů byl kapitán Tomáš Pomikálek, který nastřílel 16 bodů a přidal 15 doskoků. K double double měl blízko i Ty Nichols, jenž zaznamenal 14 bodů a devět doskoků. Domácím nepomohlo 22 bodů Spencera Svejcara.

"Odvážet si z této horké palubovky vítězství je pro nás obrovský úspěch," uvedl děčínský kouč Tomáš Grepl, který chválil defenzivu. "Povedlo se nám zastavit – kromě Svejcara, který ale ty body dá vždycky – perimetrové hráče Ústí, což byl obrovský krok k tomu, abychom tu vůbec mohli pomýšlet na úspěch," prohlásil.

Ústecký trenér Jan Šotnar si stěžoval na špatnou produktivitu domácích. "Nedařilo se nám proměňovat volné střely. Na trestných hodech jsme měli úspěšnost menší než 30 procent, což je málo i v žácích. Nepomohli jsme si ani trojkami, kterých jsme dali pouze šest. Na nás je 64 bodů málo, protože budeme spíš útočně laděný tým, a pokud si dovolíme takovouto střeleckou impotenci, budeme mít problémy," řekl kouč čtvrtého týmu minulého ročníku NBL.

Basketbalová Kooperativa liga mužů - 1. kolo:

Ostrava - Pardubice 88:77 (28:22, 47:44, 72:61) Nejvíce bodů: Majerčák 23, Radukič a Morgan po 20 - Šafarčík 16, Vyoral 15, Čolak 13.

USK Praha - Hradec Králové 87:72 (23:24, 41:32, 65:53) Nejvíce bodů: Böhm 20, Okauru 18, Pipes 17 - Mandalinič 18, Peterka a Šturanovič po 13.

Opava - Nymburk 61:69 (15:14, 35:32, 50:55) Nejvíce bodů: Mokráň 14, Zbránek a Šiřina po 10 - Stokes, Simmons a Ivanauskas po 14.

Olomoucko - Kolín 73:78 (20:25, 38:45, 54:58) Nejvíce bodů: Williams 22, Kněževič 19, Moten 16 - Slavinskas 23, Lošonský 12, Číž a Petráš po 10.

Brno - Slavia Praha 92:79 (27:24, 51:41, 75:63) Nejvíce bodů: Chatman 23, Mišula 15, Půlpán a Körner po 13 - Rožánek 23, R. Pumprla 15, Jelínek 14.

Ústí nad Labem - Děčín 64:73 (13:17, 40:37, 52:55)
Nejvíce bodů: Svejcar 22, Pecka 13, Martin 8 - Pomikálek 16, Nichols 14, Svoboda 11.