Buly - debata expertů

První finálový zápas získalo San Antonio, James nedohrál

San Antonio - Basketbalisté San Antonia v úvodním finále play-off NBA porazili obhájce titulu z uplynulých dvou let Miami 110:95. Tahounem Spurs byl osmatřicetiletý Tim Duncan, který přispěl k výhře 21 body a 10 doskoky.

San Antonio - Miami
zdroj: ČTK/AP

San Antonio se do finále dostalo pošesté v historii a pokaždé se mu podařilo zvítězit v úvodním zápase. Spurs navíc vylepšili rekord NBA, když si připsali osmou výhru o 15 a více bodů na domácí palubovce v řadě. Ještě devět a půl minuty před koncem přitom vedlo Miami 86:79, ale poté domácí předvedli šňůru 16:3 a vedení už si vzít nenechali. Poslední čtvrtinu Spurs ovládli 36:17.

Tým Heat se v této části nemohl spolehnout na hlavní oporu LeBrona Jamese, který musel kvůli křečím v nohou odstoupit. "Bylo to jako rána pod pás, sledovat svého lídra, jak se belhá ze hřiště," řekl po zápase trenér Miami Erik Spoelstra. "Když jsem dohrál, tak se nám utrhli. Bylo to frustrující jen sedět a nemít možnost pomoct týmu," uvedl James. I když odehrál jen necelých 33 minut, byl s 25 body nejlepším střelcem utkání. Ze spoluhráčů mu sekundovali Dwyane Wade s 19 a Chris Bosh s 18 body.

San Antonio dokázalo zvítězit i přes 22 ztrát. Spurs proměnili třináct z 25 trojek, svého soupeře přehráli na doskoky 39:29 a hráli kolektivněji - nasbírali 30 asistencí oproti 16 na straně hostů. Tony Parker zaznamenal 19 bodů a osm asistencí, Manu Ginobili přidal 16 bodů a 11 asistencí.

"Bylo to těžké pro oba týmy. Oni byli celkem mrtví. My se snažili více hráče točit. Bylo tu opravdu vedro," komentoval trenér Spurs Gregg Popovich fakt, že v hale přestala fungovat klimatizace a dohrávalo se v obrovském horku. Pořadatelé si z toho však nedělali velkou hlavu a ještě pouštěli písně, které obsahují horko v textu. Fanoušci měli o důvod víc skandovat Beat the Heat! Druhé finále se v San Antoniu odehraje v neděli.

San Antonio - Miami 110:95 (26:20, 54:49, 74:78)

Nejvíce bodů: Duncan 21, Parker 19, Ginobili 16, Splitter 14, Green 13 - James 25, Wade 19, Bosh 18, Allen 16, Lewis 10. Fauly: 14:21. Trestné hody: 22/17 - 11/9. Trojky: 13:12. Diváci: 18 581. Stav série: 1:0. (VIDEO)