ČEZ Extraliga 2023/2024

Pardubice vyhrály nad Nymburkem jen první čtvrtinu, Svitavy jsou druhé

Nymburk ve 12. kole basketbalové ligy zvítězil na palubovce Pardubic 90:70 a po čtvrteční těsné výhře v hale vicemistrovské Opavy uspěl i v šlágru mezi prvními dvěma týmy tabulky. Obhájci titulu prohráli na východě Čech první čtvrtinu 23:25, ale hned tu následující vyhráli o 15 bodů a po změně stran s přehledem dokráčeli k 12. vítězství. Ústí nad Labem vyhrálo šestý ligový zápas za sebou, odnesl to USK Praha 82:69. Svitavy vyhrály v Brně 83:73 a posunuly se na druhé místo lepším skóre před Děčín.

Utkání Pardubice - Nymburk
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

Pardubice měly ve svém středu nejlepšího střelce zápasu, Donovan Jackson dal 23 bodů, ale rozhodl vyrovnaný kádr mistra, protože nymburští náhradníci přestříleli ty domácí 36:11.

Hosté měli také výraznou převahu na doskoku (51:34). Pardubice po čtvrté porážce v sezoně klesly na třetí místo za Děčín.

Nymburk prohrál v Pardubicích čtvrtinu, ale v druhé rozhodl

Opava opět bez svého nejlepšího střelce Jakuba Šiřiny vyhrála v Kolíně 91:80 a zasloužil se o to hlavně Martin Gniadek s 21 body a 14 doskoky.

V domácím týmu každý hráč základní pětky skóroval dvojciferně, ale lavička hostů předčila domácí náhradníky 27:9.

"Mám obrovskou radost, protože v Kolíně se nevyhrává jednoduše. Za tu kariéru, co jsem tady koučoval nebo hrál, tak je to tady obrovsky těžké. Nám (po reprezentační přestávce) pomohl zápas s Nymburkem, kluci byli rozehranější, bylo to vidět," komentoval opavský kouč Petr Czudek vedení až o 27 bodů z úvodu druhého poločasu.

"A já jsem zklamaný, protože kdy jindy porazit Opavu, než když přijede bez tří hráčů," litoval domácí kouč Pavel Beneš.

Slezané uhájili šesté místo před Olomouckem, které zvítězilo v Ostravě 91:81. Na čtvrté porážce Nové huti za sebou se nejvíc podílel kapitán Hanáků Lukáš Palyza, autor 24 bodů.

Ústí rozhodlo vyrovnaný zápas s USK v poslední čtvrtině, kterou vyhrálo 29:15. Pražanům nepomohlo ani 22 bodů nejlepšího střelce zápasu Michala Mareše. "Pohled na skóre vypadá jako jednoduchá výhra, ale tak to vůbec není, rozhodla až závěrečná dvouminutovka," řekl domácí kouč Antonín Pištěcký.

"Pro nás je to strašně důležité vítězství a já si ho velice vážím, protože jsme neodehráli dobrý zápas. Po dlouhé reprezentační přestávce jsme dokázali navázat na předchozí úspěchy a porazili jsme USK v plné síle, čímž jsme potvrdili vítězství z jejich palubovky," uvedl.

V dresu Svitav si připsal double double kapitán Roman Marko, který k vítězství v Brně přispěl 15 body a 11 asistencemi. Domácí vedli v poločase o pět bodů, ale nakonec odešli poosmé za sebou poraženi.