Diamantová liga 2024

Opava si po třech letech zahraje finále Českého poháru, v neděli vyzve Nymburk

Český pohár basketbalistů zná složení finálové dvojice. Na neutrální palubovce v Lounech nejprve zdolala Opava 103:89 Pardubice a následně Nymburk 111:78 Brno. Triumf Slezanů režíroval osmadvacetibodový Radim Klečka, v dresu obhájců trofeje řádila zejména trojice Vojtěch Hruban - Colbey Ross - Jerrick Harding. Finále se bude hrát v neděli od 19:00, zápas o třetí místo začne v 15:30.

Radim Klečka v opavském dresu
zdroj: ČTK autor: Géla František

Nymburk prodloužil vítěznou sérii v Českém poháru na 53 zápasů. Od roku 2003 dominuje domácímu basketbalu, od té doby neopanoval pohár jen v roce 2006, kdy triumfoval Kunín, a v letech 2015 a 2016, kdy se soutěže nezúčastnil.

Brno drželo s favoritem vyrovnaný stav jen do 4. minuty. Poté sedmnáctinásobný ligový šampion sedmibodovou šňůrou odskočil na 18:11 a první čtvrtinu končil s třináctibodovým náskokem. V 19. minutě Harding zvýšil na rozdíl 19 bodů a po pauze Nymburk dál dominoval. Na přelomu druhé a třetí čtvrtiny získal patnáctibodovou šňůrou vedení 67:37 a v závěru byl rozdíl až 35 bodů. Zmírnil jej posledním košem Richard Bálint.

"Předvedli jsme velmi dobrý výkon s dobrou exekucí herního plánu. A hráči se soustředili od začátku do konce," uvedl nymburský kouč Aleksander Sekulič. "Ve finále nás čeká Opava, a protože půjde o trofej, bude to jiný zápas než ten pár dní zpět u nich, kdy jsme vyhráli. Budou jiné emoce, jiná koncentrace a my na ně musíme být nachystaní - zejména na trojkovou palbu a útočné doskoky. To bude klíčové," dodal slovinský trenér.

Za vítěze nasbíralo šest hráčů dvouciferný počet bodů. Kapitán Hruban s Rossem dali po 18, následovali Harding (16), Petr Benda s Martinem Křížem (oba 13) a Lukáš Palyza (12).

Opava proto bude v neděli usilovat o šestý pohárový triumf po úspěších z let 1997 až 1999, 2001 a 2003. Od posledního vítězství byla ve finále třikrát v letech 2004, 2017 a 2019, vždy v něm podlehla Nymburku.

Pardubice na úvodní trojku Filipa Zbránka odpověděly osmibodovou šňůrou a ke konci první čtvrtiny vedly o osm bodů. Ve 13. minutě však Opavě poprvé od začátku střetnutí vrátil vedení čtyřmi body Klečka a na 34:29 zvýšil trojkou Martin Gniadek.

Východočeši ještě před polovinou druhé části i díky trojkám Josefa Potička a Danteze Waltona předvedli další osmibodovou šňůru a otočili stav z 30:36 na 38:36, ale vzápětí na druhé straně také střelami z dálky otočili stav Klečka s Luďkem Jurečkou. Opava následně vedení nepustila.

Navíc na začátku třetí čtvrtiny šňůrou 12:0, kterou rozjel Mattias Markusson a deseti body ji táhl Klečka, unikla už na třináctibodový rozdíl. Slezané vedli v závěrečné čtvrtině až o 22 bodů, Beksa už skóre jen mírně zkorigovala.

Finálový turnaj Českého poháru basketbalistů v Lounech - semifinále:

Opava - Pardubice 103:89 (20:24, 52:48, 84:70) Nejvíce bodů: Klečka 28, Kouřil 17, Jurečka 12 - Walton a Vyoral po 12, Vrankovič a Henry po 10.

Brno - Nymburk 78:111 (16:29, 37:55, 60:81) Nejvíce bodů: Mickelson 15, Marko 12, Mišula 10 - Hruban a Ross po 18, Harding 16.