Nymburk v repríze finále přehrál Opavu o 30 bodů, "retro-utkání" ovládly Svitavy

Basketbalisté Nymburku vstoupili do nové sezony jasnou výhrou 108:78 v repríze posledního ligového finále s Opavou. V souboji dvou účastníků Ligy mistrů obhájci titulu od začátku dominovali a potvrdili opět roli hlavního favorita NBL. Zajímavou připomínku mistrů Evropy z roku 1946 a také nového českého filmu Zlatý podraz, pak zvolili hráči Svitav a Děčína. Nastoupili totiž v replikách reprezentačních dresů ze 40. let. Domácí nakonec zvítězili 84:69.

Utkání Nymburk - Opava
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Opavané přijeli do Nymburku bez klíčových hráčů Jakuba Šiřiny a Martina Gniadka a problémy měli především v obraně. Rychle hrající domácí nastříleli už do poločasu 61 bodů a už ve druhé čtvrtině vedli o dvacet.

"Věřím, že už v sobotu Šiřina s Gniadkem budou v pořádku," řekl trenér Opavy Petr Czudek. "Přijeli jsme sem s cílem nasát tempo Ligy mistrů. Bylo vidět, že než jsme si na to zvykli, tak si soupeř vytvořil náskok. Ale byla tam i pozitiva jako útočný doskok, na kterém jsme pracovali. Mít 21 útočných doskoků proti Nymburku je skvělé číslo," dodal.

Sedm nymburských hráčů nastřílelo dvouciferný počet bodů, nejvíce Vojtěch Hruban 19. Nejlepšími střelci Opavy byli se 14 body Václav Bujnoch a Radim Klečka.

"Teď se mi těžko hodnotí naše síla, protože nám někteří hráči chybí. Měli jsme málo času na společnou přípravu. Ale věřím, že když jsme tým moc nezměnili, tak že se nám povede vytvořit týmový duch jako v minulém ročníku, kdy tým fungoval skvěle," řekl kouč Nymburku Oren Amiel, kterému chyběl zraněný pivot Alex Davis.

Druhou výhru v sezoně slaví ve Svitavách, kde Tuři porazili Děčín 84:69. V utkání hraném v replikách historických dresů k připomenutí triumfu Československa ve finále mistrovství Evropy 1946 proti Itálii hosté od konce první čtvrtiny pouze dotahovali ztrátu a nevyšla jim odplata za vyřazení ze čtvrtfinále v minulé sezoně. Domácím lídrem byl Sean O'Brien s 21 body a 14 doskoky, děčínský Lamb Autrey předvedl 25 bodů a 11 doskoků.

Brno překvapivě vyhrálo na palubovce Olomoucka 90:86 a těsnou venkovní výhru 90:87 si připsali také hráči USK proti nováčkovi z Hradce Králové, ačkoliv v poslední čtvrtině Pražané prohrávali už o 11 bodů. Obrat se povedl i Nové huti Ostrava, která v závěru třetí čtvrtiny zaostávala za hosty z Kolína o 13 bodů. Milan Stanojevič byl strůjcem vítězství s pěti trojkami a 26 body.