NBA se má znovu rozjet během Vánoc, liga potřebuje peníze
Fanoušci NBA se mají na co těšit. Zatímco při běžném provozu trvá přestávka mezi dvěma ročníky čtyři měsíce, tentokrát by se měla "off-season" smrsknout zhruba na dva. Podle amerických médií chce liga rozjet soutěž ve zkrácené podobě už na Vánoce. Urychlený start nadcházejícího ročníku ale provází obavy o zdraví hráčů a zároveň naznačuje, že liga fakticky nepočítá s fanoušky na stadionech.
Není to ani měsíc, co LeBron James společně s Anthony Davisem dotáhli LA Lakers k jejich 17. titulu a už teď známe obrysy toho, jak má vypadat další sezona nejlepší basketbalové ligy světa.
Původně se mělo za to, že liga odstartuje v lednu, popřípadě na jaře. Především kvůli tomu, aby týmům, které dokráčely v "bublině" hrané na Floridě do pozdějších fází play-off, byl dopřán dostatečný odpočinek. Druhý důvod spočíval v tom, že liga chtěla nový ročník NBA rozjet s fanoušky na stadionech.
Jenže po několika týdnech spekulací a nejasností je všechno jinak. Americká stanice ESPN přinesla minulý týden zprávu, že NBA se vzdala vzhledem k zhoršující se epidemiologické situaci a rozjíždějící se třetí vlně koronaviru ve Spojených státech naděje na to, že by basketbal mohl v Severní Americe začít s diváky.
Kvůli tomu by tak nová sezona měla začít podle posledních informací už 22. prosince. Obyčejně přitom základní část sezony končí v dubnu, finále play-off je naplánované na červen a sezona se opět rozjíždí na konci října.
Liga by tentokrát měla podle návrhu ligy být zkrácena o 10 utkání a základní fáze se tak smrskne na 72 utkání.
Zároveň je velice pravděpodobné, že v nadcházející sezoně budou basketbaloví fanoušci ochuzeni o All-Star víkend, který se měl odehrát v Indianapolis. Liga místo toho plánuje vložit do poloviny sezony dvoutýdenní pauzu.
Zároveň se počítá na konci sezony se play-in turnajem, který by v každé konferenci rozhodoval o dvou posledních postupujících týmech do play-off.
Hotovo by pak mělo být do 23. července následujícího roku, kdy mají startovat odložené olympijské hry v Tokiu.
Panují však obavy, jak celou situaci zvládnou hráči, jelikož týmy, které byly úspěšné během posledního play-off, budou významně zasaženy zkrácenou přestávkou mezi dvěma extrémně náročnými ročníky NBA. Redukuje se jim totiž čas na regeneraci a odpočinek.
Na konci minulého roku přitom byla v USA otevřena debata, jak vysokou daň si cestování a náročný program v rámci sezony vybírá na tělech a mentální stránce samotných hráčů. Většina basketbalistů NBA totiž trpí chronickou spánkovou deprivací.
Jeden z nejmenovaných funkcionářů tento problém nazval doslova "malým špinavým tajemstvím" celé NBA. Izolace jako důsledek globální pandemie tento problém pak ještě umocní.
Nedávná studie u vysokoškolských sportovců přitom potvrdila, že atleti podávají, mimo jiné, mnohem lepší výkony, pokud jsou řádně odpočatí a mají pravidelný spánkový režim, což v současné NBA není možné.
Nakloněni brzkému startu ligy už před Vánocemi rozhodně nejsou někteří hvězdní hráči. "Podstatná frakce hvězdných hráčů prosazuje, aby NBA začala 13. ledna – na Den Martina Luthera Kinga s tím, že trh s volnými hráči se otevře k 1. prosinci," uvedl na svém Twitteru Insider Chris Haynes z Yahoo.
Podle spekulací k této frakci hráčů patři i sám LeBron James. Jamesův spoluhráč z Lakers – Danny Green – také v rozhovoru pro Ringer naznačil, že by dokonce někteří hráči mohli vynechat minimálně určitou část sezony.
"Pokud začneme hrát v prosinci, mnozí z toho nadšení nebudou a nečekal bych, že LeBron a další vůbec budou třeba první měsíc hrát."
Důvod, proč liga tlačí na brzký start nové sezony je prostý – peníze. Komisař Adam Silver prozradil, že fanoušci během utkání generují zhruba 40 procent veškerých příjmů, což jsou peníze, bez kterých se budou muset týmy najednou obejít.
Svátky by mohly přilákat fanoušky
Do toho všeho je ještě nutné připočítat trable, se kterými se nejlepší basketbalová liga světa potýká kvůli masovému úbytku diváků ve Spojených státech. Kupříkladu poslední šesté utkání finálové série mezi Los Angeles Lakers a Miami Heat sledovalo na televizi ABC pouhých 5,6 milionu Američanů.
Ve stejnou chvíli si přitom utkání základní části ligy amerického fotbalu NFL mezi Seattlem Seahawks a Minnesotou Vikings pustilo na konkurenční NBC 11,5 milionu diváků.
Pro porovnání se sluší dodat, že loňské poslední utkání finále série mezi Torontem Raptors a Golden State Warriors sledovalo 18,3 milionu diváků, takže propad sledovanosti je pro NBA skutečně hrozivý – čítá totiž zhruba 70 procent.
Podobně jsou na tom se sledovaností ale také ostatní sporty v USA, byť odliv diváků u jiných sportů je mnohem nižší. NBA je však podle mnohých bita nejen kvůli tomu, že Američané, stejně jako lidé všude jinde po světě, si odvykli během globální pandemie sledovat sport.
NBA se totiž rozhodla po restartu soutěže v "bublině" na Floridě hlasitě podpořit hnutí Black Lives Matter, což v kombinaci s dalšími protirasistickými hesly a gesty vyzývajícími k sociální spravedlnosti nebylo mnohými Američany přijato dobře.
Lize je také dlouhodobě vyčítáno, že zatímco na jednu stranu ukazuje doma v USA svou progresivní tvář, na té druhé jí nevadí bezskrupulózní obchodování s komunistickou Čínou, kde je NBA velice populární.
Avšak komisař Adam Silver a zbytek ligy si slibují od vánočního startu nového ročníku soutěže obnovený zájem diváků a s tím i zvýšený příliv příjmů, jelikož Američané konzumují během vánočních svátků obsah televizních obrazovek hojněji než kterýkoliv jiný čas v roce.
Basketbalu by mohlo rozhodně pomoci jeho zařazení na obrazovky během Christmas Day, tedy 25. prosince, kdy mají komerční společnosti vzhledem ke zvýšené sledovanosti velký zájem o nákup reklamy běžících během utkání.
Tuto teorii potvrdily i zdroje blízké lize americkému deníku NY Post: "Původně komisař Silver chtěl čekat až do března na vakcínu. Pak mu ale lidé z finančního oddělení ukázali čísla," uvádí nejmenovaný zdroj. "Jde čistě o tah, aby liga získala o Vánocích víc peněz ze sledovanosti," dodává.
Situace severoamerického basketbalu je o to kritičtější, že NBA se propadly příjmy během sezony 2019/2020 o 10 procent na 8,3 miliardy dolarů a počítá se s většími ztrátami do následujících let.
Finanční problémy a propad zisků ovlivní také trh s volnými hráči letos a za rok, jelikož většina tvoří platovou strukturu svých týmů tak, aby jim zbylo co největší množství peněz pod platovým stropem právě na léto roku 2021.
To budou volnými hráči kupříkladu hvězda Indiany Pacers Victor Oladipo či dvojnásobný držitel ceny pro nejužitečnějšího hráče ligy Giannis Antetokounmpo z Milwaukee. Samozřejmě pouze v případě, pokud se nedohodnou na nových smlouvách ve svých současných klubech.
I tento plán však mnohým týmům může zkazit právě koronavirus, jelikož se, kvůli již výše zmíněným finančním ztrátám, předpokládá, že platový strop bude od sezony 2021/2022 nižší, než je ten současný, stejně tak jako částka, od níž jsou týmy nuceny platit tzv. daň z luxusu. Bližší detaily ani dohady však k těmto plánům v této době nejsou známy.