Srbsko s Jokičem, Slovinsko s Dončičem a další. Kdo usedne na evropský trůn?
V halách napříč starým kontinentem odstartuje ve čtvrtek 1. září mistrovství Evropy basketbalistů. Titul obhajuje Slovinsko, které bude spoléhat na skvělého Luku Dončiče, ale role hlavních favoritů připadne dle expertů i sázkových kanceláří Srbsku. Dočká se nejužitečnější hráč NBA Nikola Jokič titulu, jenž balkánská země od rozpadu Jugoslávie nezískala? Vrátí se na piedestal Španělsko (2015) či Francie (2013)? Dotáhne Jannis Antetokounmpo k vítězství Řecko? Přímé přenosy sledujte na ČT sport a ČT sport Plus.
SRBSKO:
Jak už bylo zmíněno, od rozpadu Jugoslávie se evropská basketbalová velmoc marně snaží vystoupat na vrchol. Absenci na olympiádě v Tokiu snášeli hráči i fanoušci velmi těžce, ale současné rozložení sil ji doslova předurčuje k úspěchu.
V kádru má fenomenálního Jokiče a zpět na lavičce zkušeného trenéra Svetislava Pešiče, který dovedl Jugoslávii ke zlatu na ME v roce 2001 i světovém šampionátu 2002.
Pešič v roce 2001 našel způsob, jak přimět Dejana Bodirogu, Predraga Stojakoviče, Marko Jariče, Predraga Drobnjaka či Dejana Tomaševiče fungovat jako tým. Na MS měl tenkrát k dispozici i Vladeho Divace a čelil podobné výzvě.
Na letošním mistrovství Evropy to nebude jiné. Stejně jako v předchozím funkčním období má třiasedmdesátiletý stratég za úkol poskládat z hvězd mužstvo, které potáhne za jeden provaz.
Jokič se pochopitelně role vůdce nezřekne a opomenout nelze ani Nemanju Bjelicu, Nikolu Kaliniče nebo Marko Guduriče. Citelná je sice ztráta zraněného Bogdana Bogdanoviče, ale i přesto jsou Srbové právem považováni za hlavního aspiranta na zlato. V sobotu 3. září se ve vyprodané pražské O2 areně střetnou od 17:30 s Českem.
SLOVINSKO:
Před pěti lety usedli podceňovaní Slovinci na evropský basketbalový trůn. Tým kolem MVP turnaje Gorana Dragiče, kterému zdatně sekundoval tehdy osmnáctiletý supertalent Dončič, ukázal enormní potenciál a v nastoleném trendu pokračoval i v dalších letech (za zmínku stojí především čtvrté místo na Hrách v Tokiu).
Dragič po zlatém šampionátu oznámil konec v reprezentaci. V aktuální nominaci kouče Aleksandera Sekuliče ovšem figuruje, a v 36 letech prahne po dalším úspěchu. Z Dončiče se mezitím stal v Dallasu jeden z nejlepších hráčů NBA a Sekulič mu přizpůsobil systém. Pod košem navíc vládne rozený Američan Mike Tobey z Barcelony.
Slovince nicméně čeká náročná práce už v základní skupině v Kolíně nad Rýnem. V cestě za obhajobou jim bude stát minimálně stejně ambiciózní Francie, pořadatelské Německo, Litva, Maďarsko a Bosna. V roce 2017 byli ovšem v podobné pozici s Francií, Řeckem, domácím Finskem, Polskem a Islandem. Výsledek? Stoprocentní bilance.
I proto jim neschází sebevědomí. Zlato z Istanbulu zůstává prozatím jedinou medailí ve slovinské historii, ale v basketbalových kuloárech panuje všeobecná shoda na tom, že je pouze otázkou kdy, nikoli zda, přidá Dončič a spol. další cenný kov.
FRANCIE:
Po bronzu z MS a stříbru z LOH bude na další cenný kov útočit bezesporu i Francie v čele s trojnásobným nejlepším obráncem NBA Rudym Gobertem, který v červenci po devíti letech opustil Utah a zamířil do Minnesoty.
Les Bleus čeká ve zmíněné "skupině smrti" mimo jiné vendeta za předchozí Eurobasket, na němž je v osmifinále vyřadilo Německo. Dvanácté místo, nejhorší výsledek reprezentace ze země galského kohouta na ME od roku 1963, slouží jako memento.
Trenér Vincent Collet chce pochopitelně navázat na nedávné medailové žně. K dispozici má pět hráčů ze zámoří včetně ofenzivního tahouna Evana Fourniera z New York Knicks, množství bodů by měl obstarat i talentovaný Élie Okobo.
Otazník se ale vznáší nad důležitou pozicí rozehrávače. Thomas Heurtel totiž nedohrál kvůli disciplinárnímu prohřešku sezonu v Realu Madrid. Collet na něj ovšem spoléhá a doufá v zopakování zlatého evropského šampionátu 2013.
ŠPANĚLSKO:
V zopakování zlatého ME, konkrétně 2015, doufají i úřadující mistři světa Španělé. Svěřenci Sergia Scariola přijeli do Tbilisi s bilancí šesti cenných kovů z Eurobasketu v řadě, což je výrazně odlišuje od všech konkurentů. K hlavním aspirantům na zlato přesto nepatří.
Proč? Po vyřazení ve čtvrtfinále olympijských her skončili v národním týmu Pau Gasol, Marc Gasol a Sergio Rodríguez. Hvězdného rozehrávače Rickyho Rubia nepustí na palubovku operované koleno a účast na turnaji mine také Álexe Abrinese s Victorem Claverem.
Otěží se tak chtě nechtě musí chopit dvojice Rudy Fernández - Sergio Llull, která má na svém kontě dohromady více startů v reprezentaci než zbytek hráčů v nominaci. Roli klíčového střelce by po Rubiovi s Rodríguezem mohl převzít rodák z USA Lorenzo Brown, jehož kouč Scariolo dobře zná ze společného působení v Torontu.
Pod košem se bude zkušený lodivod spoléhat zejména na sourozence Hernangomezovi. Za zmínku stojí mladší Juancho, kterého fanoušci basketbalu znají kromě působení v NBA také z filmu Životní trefa (v originále Hustle), kde si po boku Adama Sandlera střihnul hlavní roli.
Pozice Hernangomeze bude o to důležitější, pokud se talentovaný Usman Garuba nezotaví ze zranění kotníku včas.
ŘECKO a NĚMECKO:
Na letošní ME málem nepostoupili, ale po ohlášení nominace, v níž poprvé od mistrovství světa 2019 neschází dvojnásobný nejužitečnější hráč NBA Antetokounmpo, vystoupaly ambice Řeků téměř k Olympu. Obzvlášť poté, co ve čtvrtečním utkání kvalifikace mistrovství světa nasázel "Greek Freak" 40 bodů favorizovaným Srbům.
Svěřenci trenéra Dimitriose Itoudise sice v Bělehradě prohráli po prodloužení, ale potvrdili si, že mají na to, aby konkurovali nejlepším. Dokáže je Antetokounmpo s Nickem Calathesem, Kostasem Sloukasem či Ioannisem Papapetrouem dovést k první medaili od bronzu v roce 2009?
Němci čekají na zisk cenného kovu ještě déle, konkrétně od ME 2005, kdy mužstvo kolem legendárního Dirka Nowitzkého prohrálo až ve finále právě s Řeky. V bouřlivém domácím prostředí v Kolíně nad Rýnem ale mohou navzdory těžké základní skupině se Slovinskem či Francií překvapit a postoupit do play-off v Berlíně.
Mimo jiné i proto, že mají ve svém středu hvězdného rozehrávače Dennise Schrödera z Houstonu a talentovaného Franze Wagnera z Orlanda, který ohromil NBA nováčkovskou sezonou s průměrem přes 15 bodů na zápas.