Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Nordic Walking Tour Praha

Brabenec, Kropilák a spol. přivezli před 37 lety poslední stříbro. Teď mají možné nástupce

Chytrost ve hře a zkušenosti přinesly úspěšné basketbalové generaci na jejím vrcholu před 37 lety stříbro. Československý výběr přivezl v roce 1985 z Německa poslední medaili z vrcholného podniku. Po dlouhém půstu svítá nyní naděje před zářijovým evropským šampionátem. Do širšího okruhu favoritů na cenný kov totiž patří i parta kolem Tomáše Satoranského a Jana Veselého. Eurobasket startuje ve čtvrtek a nejen české duely nabídne ČT sport a web ctsport.cz. 

Na evropský šampionát trenér Pavel Petera vzal tehdy velmi zkušený tým s věkovým průměrem základní pětky nad třicet let. V tomto případě se jeho nominace ukázala jako správná. 

"Bralo se to tak, že hráč po třicítce je starý. Ale naše síla byla v tom, že jsme dokázali ve správný čas prodat naše zkušenosti. Když to nešlo přes pivoty Jardu Skálu nebo Stana Kropiláka, tak se míč vyhodil ven a já, Vlasta Havlík nebo Peter Rajniak jsme byli všichni střelci," popsal týmové přednosti Kamil Brabenec.

Poslechněte si nový Basketbal fokus podcast k Eurobasketu:

Petera na palubovku posílal na začátku utkání a jeho klíčových fázích tuto pětici - Kamil Brabenec (34 let), Vlastimil Havlík (28 let), Peter Rajniak (32 let), Jaroslav Skála (31 let) a Stanislav Kropilák (30 let).

Také Ronen Ginzburg v současném národním týmu sází na lídry, kteří dosáhli věkové hranice třiceti let - Tomáš Satoranský (30 let), Jan Veselý (32 let), Jaromír Bohačík (30 let) či Patrik Auda (32 let). Třeba právě tito muži na Eurobasketu, který spolupořádá Praha, také využijí zkušenosti a na svém vrcholu navážou na úspěch předchůdců, který si teď připomeneme.

Jak se rodil stříbrný úspěch

Tehdy ve Stuttgartu šlo o výsledek, který basketbalová veřejnost nečekala. V éře kouče Petery sice opory Kamil Brabenec a Stanislav Kropilák už měli v kapse dva evropské bronzy, ale poslední dva turnaje před stříbrným tažením dopadly na světové i evropské scéně 10. místem.

Ani v Německu zpočátku nic nenasvědčovalo povedenému výsledku. Po čtyřech duelech základní skupiny v tabulce mužstvo znepokojovala bilance 1-3. Triumf s Nizozemskem o 38 bodů ovšem zachránil týmové ambice a znamenal postup do čtvrtfinále. 

Česká obrana v akci proti Jugoslávii na ME v roce 1985
zdroj: ČTK

Odrazový můstek přišel s Jugoslávií. Druhého nejlepšího střelce šampionátu s průměrem 25,1 bodu na zápas zbrzdila česká obrana. Dvacetiletý Dražen Petrovič nakonec standardních 25 bodů nastřílel, ale sám na vše nestačil. Jeho strážce Brabenec přidal dokonce 32 bodů, se spoluhráči navázal na náskok sedmnácti bodů z prvního poločasu a bylo z toho vítězství 102:91.

Psychická odolnost týmu se projevila v semifinále, v němž československý celek udolal Španělsko 98:95, přestože po poločase ztrácel o sedm bodů. Ve finále už pak zkušený výběr nestačil výrazně o 31 bodů na Sovětský svaz s hvězdným pivotem Arvydasem-Romasem Sabonisem.

Výsledky na ME 1985:

Základní skupina B:

• ČSSR – Itálie 80:82 (42:39), Brabenec 16 bodů

• ČSSR – Izrael 93:92 (42:54), Kropilák 23 bodů

• ČSSR – NSR 83:101 (44:45), Brabenec 17 bodů

• ČSSR – Bulharsko 68:84 (35:40), Havlík 15 bodů

• ČSSR – Nizozemsko 104:66 (57:29), Brabenec 30 bodů

Čtvrtfinále:

• ČSSR – Jugoslávie 102:91 (51:34), Brabenec 32 bodů

Semifinále:

• ČSSR – Španělsko 98:95 (49:56), Rajniak 31 bodů

Finále:

• ČSSR – SSSR 89:120 (47:54), Kropilák 23 bodů

Brabenec s odstupem času litoval dvoudenní pauzy před finále. "Možná nám to uškodilo. Možná jsme trochu vypadli z té euforie a také jsme pocítili únavu z náročného programu šampionátu. Nevím, zároveň jsme možná ani sami nevěřili, že bychom mohli takový tým skolit."

Euforie na posledním domácím šampionátu

Basketbalová generace osmdesátých let se dostalo patřičného uznání nejen po stříbrném úspěchu ve Stuttgartu, ale už před čtyřmi lety na domácím mistrovství Evropy cítili hráči velkou podporu, která je dotáhla k bronzu.

Základní skupinu sehráli v Bratislavě. Padli pouze se Španěly, o tři body porazili Francouze, o bod Izraelce a poradili si také s Angličany a Řeky. Ve finálové skupině nestačil československý výběr jasně na sovětský výběr a Jugoslávce, vítězství nad Itálií ho poslalo do souboje o třetí místo.

V pražské Sportovní hale hnalo Brabence, Kropiláka a spol. 14 tisíc diváků. V utkáním plném zvratů domácí přehráli Španělsko 101:90. V několik podobných zápasů s bouřlivou atmosférou doufá i současná reprezentace. Vše tomu nasvědčuje, protože O2 arena je na české zápasy už téměř vyprodaná.

Zdroj
ČT sport, archive.fiba.com

Hlavní zprávy

Nejčtenější články