Mezinárodní závody spřežení CAI Kladruby nad Labem

Dončič vystřílel Slovincům čtvrtfinále. Francie vydolovala postup v prodloužení

Mistrovství Evropy v basketbale pokračuje vyřazovací fází, kterou hostí Berlín. Francie je po dramatu s Tureckem prvním čtvrtfinalistou, vítězství 87:86 ale vybojovali finalisté loňského olympijského turnaje až v prodloužení. Slovinci zásluhou Luky Dončiče a jeho 35 bodů zdolali Belgii 88:72.

Francouzi vedli během prvního poločasu až o 16 bodů. Ve třetí čtvrtině ale nedali téměř osm minut ani bod a prohráli ji 6:22. Turci byli blízko senzaci, Rudy Gobert si ale tři sekundy před sirénou smečí vynutil alespoň prodloužení.

V nastavené pětiminutovce byli Francouzi o jediný bod lepší, i když Gobert nedal tři ze čtyř trestných hodů. Trojnásobný držitel ocenění pro nejlépe bránícího hráče NBA přesto nasbíral 20 bodů a 17 doskoků. Ve čtvrtfinále narazí Francie na lepšího z nedělní dvojice Srbsko - Itálie.

"Bláznivý zápas," řekl Gobert. "Pořád jsme bojovali a pořád věřili. Rozhodně to nebyl náš nejlepší zápas, ale jsem hrdý na to, že jsme to nevzdali. Řada týmů už by to zabalila," prohlásil.

Slovinci se tři třetiny trápili, odpor Belgie zlomili až šňůrou 17 bodů v závěrečné čtvrtině od vyrovnaného stavu 65:65. Obhájci titulu si počkají na vítěze nedělního utkání Ukrajina - Polsko.

Do čtvrtfinále se dostali také domácí Němci, kteří zdolali Černou Horu 85:79, i když téměř promrhali vedení o 27 bodů ze třetí čtvrtiny. Dennis Schröder je vedl za postupem 22 body a osmi asistencemi.

Poslední sobotní osmifinále Španělsko - Litva rozhodlo až prodloužení, po němž se radovali z vítězství 102:94 Jihoevropané. Mužstvo, ve kterém chybí řada zvučných jmen, dotáhl k postupu 28 body americký rodák Lorenzo Brown, jenž dal 12 bodů v prodloužení. Litevci si proto prodloužili čekání na účast mezi nejlepší osmičkou, v níž byli na velké akci naposledy v roce 2016 na olympijských hrách v Riu.

Česká reprezentace vyzve favorizované Řecko v neděli večer.