Ostrava - Jihlava

Obhájci stříbra Litevci narazili už v osmifinále, vypadla i Francie

Istanbul - Francouzští basketbalisté vypadli na mistrovství Evropy už v osmifinále po prohře 81:84 s Německem a nenavážou na medaile z předchozích tří šampionátů. Mistři Evropy z roku 2013 naposledy mezi osmi nejlepšími celky chyběli v roce 1997. Selhali i obhájci stříbra Litevci, kteří po vítězství ve své skupině B překvapivě nestačili na čtvrtý tým skupiny A Řecko 64:77 a teprve podruhé za posledních osm šampionátů neprošli do čtvrtfinále.

Radost basketbalistů Řecka
zdroj: AP autor: Lefteris Pitarakis

Litva na posledních dvou turnajích byla ve finále a i letos patřila mezi favority. A nic na tom nezměnila ani úvodní nečekaná prohra s Gruzií. Ostatní duely ve skupině vyhrála a proti Řecku neměla mít problémy.

Jenže od čtvrté minuty začala ztrácet a Řecko uteklo až na rozdíl 17 bodů. Pět minut před koncem se sice Litvě povedlo po stíhací jízdě stáhnout manko na pouhé čtyři body, jenže koncovku ovládli Řekové 14:5 a v klidu si došli pro postup.

Němci překvapili svými výkony už v základní skupině B, ve které obsadili druhé místo. Chvíli se zdálo, že přesun z Tel Avivu do Istanbulu jim neprospěl a s Francií prohrávali až o jedenáct bodů.

Pak ale zavelely opory Dennis Schröder a Daniel Theis a ve třetí čtvrtině se Němci ujali vedení. Ještě pět minut před koncem opět vedla Francie, ale pak přišly dvě rychlé trojky Němců, šňůra 8:0 a Francie už nenašla odpověď.

Utkání Francie - Německo
zdroj: ABACA

V posledních 30 vteřinách sice Evan Fournier, s 27 body nejlepší střelec utkání, dokázal pěti body zápas zdramatizovat, Němci ale výhru nepustili a po 10 letech jsou mezi nejlepší osmičkou.

Přitom od roku 1993 prošli do čtvrtfinále, jen když měli k dispozici svou největší hvězdu Dirka Nowitzkého, který letos národnímu týmu chybí. O semifinále si Němci zahrají s lepším z duelu mezi Španělskem a Tureckem.

Slovinsko porazilo v osmifinále Ukrajinu vysoko 79:55

Bez porážky zůstává Slovinsko, které zdolalo Ukrajinu 79:55, ačkoli duel nevyšel Goranu Dragičovi. Dosud nejlepší střelec šampionátu proměnil jen dvě z dvanácti střel a skončil na pěti bodech. Zastoupily ho však další dvě hvězdy týmu Anthony Randolph a Luka Dončič.

Itálie utnula spanilou jízdu Finska, které v základní skupině vyhrálo čtyři z pěti zápasů a nestačilo jen na Slovince. Jenže v osmifinále nedokázal soupeř českých basketbalistů v blížící se kvalifikaci o MS navázat na své výkony a prohrál 57:70.

Itálie rozhodla už v první čtvrtině, kterou vyhrála 30:17 zejména díky Marcovi Belinellimu, který byl s 22 body nejlepším střelcem zápasu. Italům se naopak povedlo uhlídat finskou hvězdu Lauriho Markkanena na pouhých čtyřech bodech.