Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Basketbalisté podlehli Maďarsku o 12 bodů a zkomplikovali si postup

Kluž - Čeští basketbalisté promarnili možnost zajistit si na mistrovství Evropy postup ze základní skupiny. Svěřencům trenéra Ronena Ginzburga se nepovedlo utkání s Maďarskem, prohráli 73:85 a v úterním duelu tak musí porazit Černou Horu. Šanci by měli i v případě výhry Rumunska nad Maďarskem o 10 až 13 bodů na základě minitabulky.

Zklamaní čeští basketbalisté
zdroj: ČBF autor: Václav Mudra

"Určitě je to zklamání, ale ještě není konec. Máme před sebou dva zápasy. Dnes to sice nevyšlo, jak jsme chtěli, ale zítra je zase nový den. Musíme na to zapomenout a jít do toho od znova," prohlásil pivot Patrik Auda, který s 15 body patřil mezi nejlepší české střelce.

Před turnajem byl jasný plán národního týmu vyhrát nad domácím Rumunskem a Maďarskem, které Češi jasně porazili v přípravě.

Tehdy však Maďarům chyběla největší hvězda Ádám Hanga, který byl tentokrát klíčovou postavou. Svůj tým dovedl k triumfu 31 body, což je druhý nejlepší střelecký výkon turnaje.

Čechům vůbec nevyšel vstup do zápasu, trápili se v útoku i obraně, kde nechali rozstřílet Hangu. Až za stavu 2:13 se český celek chytil díky Patriku Audovi, který dal osm bodů svého týmu v řadě a dělal maďarské obraně velké problémy.

Je nám líto, video expirovalo.
Basketbalisté nezvládli zápas s Maďarskem a postup se jim vzdálil

Ostatním hráčům se v útoku příliš nedařilo, naopak na maďarské straně se k Hangovi přidal druhý vyhlášený střelec David Vojvoda. Soupeři tak stačilo, aby tyto dvě opory hrály jeden na jednoho a proměňovaly i těžké střely přes obránce.

"Hodně hráčů je na takové akci poprvé, ale tohle byla spíše otázka bojovnosti a energie v prvních minutách. To tam z naší strany nebylo. Naopak Maďaři se dostali na koně hned v úvodu. A když mají sebevědomí, tak je těžké je zastavovat. Zvláště Hangu. Oni nastoupili do utkání s tím, že je to pro ně otázka života a smrti, zatímco my tam šli s tím, že je to jen další zápas. V tom byl ten rozdíl," zhodnotil trenér Ginzburg.

Vždy, když se český celek dotáhl na sedm bodů, byli to právě Hanga s Vojvodou, kdo vrátili Maďarsku dvouciferné vedení a nedovolili Čechům se přiblížit.

"Bylo to snad čtyřikrát. Problém ale vznikl už na začátku, kdy jsme byli příliš měkcí, oni získali sebevědomí a pak už dávali i těžké střely. Byl to nejlepší maďarský výkon, jaký jsem viděl. Ale to proto, že jsme je nechali hrát. Normálně dávají 60 až 70 bodů," podotkl Ginzburg.

Ve druhé půli se sice rozstřílel Lukáš Palyza, ale Maďaři hnaní tisícovkou fanatických fanoušků si stále drželi vedení a nenechali se rozhodit ani presinkem. Na hřišti se odehrávala lítá bitva a oba celky hrály na hranici sebeobětování. Více sebevědomí však bylo na maďarské straně.

V poslední čtvrtině se s výsledkem ještě snažil něco udělat Tomáš Satoranský, který v ní dal devět ze svých 18 bodů, ale Maďarsko mělo vždy odpověď a výhru už nepustilo.

"Když vyhrajeme další dva zápasy, tak postoupíme. Jsou to sice zápasy proti opravdu dobrým týmům (Černá Hora a Chorvatsko), ale já už viděl v basketbalu všechno. Teď už nemáme co ztratit a s takovým přístupem musíme jít do zápasů," řekl Ginzburg.

Maďarsko - Česko 85:73 (23:16, 44:33, 66:58)

Nejvíce bodů: Hanga 31, Vojvoda 18, Perl 12, Allen 10 - Satoranský a Palyza po 18, Auda 15, Hruban 12. Fauly: 21:21. Trestné hody: 24/16 - 12/9. Trojky: 9:6. Doskoky: 37:32.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy