Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Volejbalový magazín

Byl jsem neskutečně rád, řekl po nominaci do Kanady benjamínek Samoura

Před startem závěrečné přípravy na kvalifikaci o olympijské hry neměl křídelník Patrick Samoura na kontě ani jeden zápas v české basketbalové reprezentaci, přesto si vybojoval místo v konečné nominované dvanáctce. Dvacetiletý rodák z Berouna bude benjamínkem výběru Ronena Ginzburga, který odletěl do kanadské Victorie bojovat o první účast mužské reprezentace pod pěti kruhy od roku 1980. Přímý přenos úvodního utkání Česko - Turecko sledujte ve čtvrtek 1. července od 4:25 na ČT sport a webu ctsport.cz.

Patrick Samoura v utkání s Německem
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Tilo Wiedensohler

Byl jsem neskutečně rád. Cením si celého realizačního týmu a trenéra Ginzburga, že mi dali takovouhle důvěru. Těším se na Kanadu a zápasy tam. Docela jsem si věřil, že bych se do týmu mohl po zraněních, která se zde objevila, dostat," řekl Samoura, jehož otec pochází z Guiney.

Samoura byl na soustředění české reprezentace poprvé loni v listopadu před kvalifikací mistrovství Evropy, ale do konečného výběru na duely ve Vilniusu s Belgií a Dánskem se nevešel.

Tentokrát v dvojzápase s Finskem a na turnaji v Hamburku proti Německu, Itálii a Tunisku upoutal vyhlášený obranář natolik, že v nominaci nechybí.

"Obrovsky mi to pomohlo. Trenér mi začal víc věřit a já jsem mohl dokázat, co ve mně je, jak dokážu bránit a střílet. Zdá se mi, že v obraně jsem dobrý. Neřekl bych ale, že jsem přímo specialista. Rozhodně mám ale nějaké přednosti jak v obraně, tak v útoku," uvedl Samoura.

Po startu sezony v USK Praha se přesunul na Cochise College v Arizoně, která působí v konferenci ACCAC a je součástí NJCAA.

"V Americe jsme vyhráli svoji konferenci, což bylo úžasné. Potom díky tomu jsme se dostali do regionálního finále, které jsme taky vyhráli, a dostali jsme se na národní šampionát. Tam jsme bohužel vypadli v prvním kole proti Ranger College, která už byla viditelně nad naše síly," vrátil se ke zkrácenému ročníku v USA.

"Sezona ale byla rozhodně úspěšná, když vezmeme v potaz, že covid to strašně ovlivnil. Byli jsme párkrát i v karanténě a úplně nás to zastavilo. Basketbalově mě to neskutečně posunulo. Ukázalo mi to moje slabiny, dalo mi to mentální sebevědomí a odolnost," podotkl Samoura.

"Tréninky jsou tam neskutečné, trenéři na všechny vytvářejí strašný tlak, ale nejvíc mi to pomohlo v sebevědomí a nejen basketbalově, ale i do života. Potkal jsem nové lidi, učil se nový jazyk, musel jsem se přizpůsobit, postavit se na vlastní nohy. Nikdo mi tam moc nepomáhal, rozhodně mi to dalo hodně," pochvaloval si životní zkušenost.

Mrzelo ho jen, že si kvůli protikoronavirovým opatřením neužil tradičně velkou podporu hlediště, které se Cochise College dostává. "Zápasy byly bohužel bez diváků. Máme tam velkou fanouškovskou základnu studentů, takže to byla škoda," řekl Samoura.

Vyrovnat se musel i s dalšími restrikcemi. "Já jsem byl vlastně celou dobu jen na campusu. Museli jsme tam nosit roušky, pořád se dezinfikovat. Většina školy byla on-line, jen nějaké předměty byly prezenční. Basketbalově to tam zase tak přísné nebylo," popsal.

Výjimkou byla doba, kdy se tým dostal do karantény a byl v ní až dva týdny. "To jsme mohli trénovat vážně jen se striktními šestimetrovými rozestupy a dva týdny jsme nehráli basket. Driblovali jsme venku na fotbalovém hřišti, to bylo všechno. Bylo to těžké, hned po té dvoutýdenní pauze jsme měli dva tréninky a museli jsme hrát," dodal Samoura.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články