Následuje
Panorama

Bude na Ukrajině mistrovství, nebo nebude? Země se pořadatelství nevzdala

Mnichov - Evropská basketbalová federace FIBA Europe popřela středeční informaci, že by se Ukrajina kvůli složité politické a ekonomické situaci vzdala pořádání mistrovství Evropy mužů v roce 2015. Osudem šampionátu se nicméně bude zabývat na svém víkendovém jednání v Mnichově.

ME v basketbale
zdroj: ČTK/AP

Ředitel organizačního výboru turnaje Markijan Lubkivskij ve středu uvedl, že si nedovede představit, že by Ukrajina "po ruské agresi a v nynějších ekonomických a politických podmínkách mohla pokračovat v přípravách". Zároveň řekl, by Ukrajina mohla pořádat následující ME v roce 2017.

FIBA Europe v reakci uvedla, že dostala vysvětlující dopis od Ukrajinské basketbalové federace (FBU), podle níž jsou komentáře Lubkivského pouze jeho osobním názorem. "FBU je v současné době ve fázi reorganizace organizačního výboru, aby optimalizovala finanční nároky a efektivněji využila všechny zdroje pro konání EuroBasketu 2015," uvedla evropská federace.

Pokud by o víkendu pořadatelství Ukrajině odebrala, dalo by se očekávat, že by se náhradní pořadatel vybíral mezi kvalifikovanými týmy. Zájem už projevila Francie. Pokud by se otevřela možnost hostit turnaj i pro ostatní země, vedení České basketbalové federace se už v minulých týdnech zajímalo, zda by nešlo turnaj pořádat společně s Polskem.

Šampionát se má konat v Kyjevě, Doněcku, Lvově, Charkovu, Oděse a Dněpropetrovsku. Ukrajina získala pořadatelství v prosinci 2011 poté, co Francie, Chorvatsko, Německo a Itálie stáhly své nabídky. Účast na turnaji mají kromě pořadatele jistou Španělsko, Estonsko, Francie, Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Srbsko, Finsko, Řecko a Turecko. Česká reprezentace se o postup utká v kvalifikaci s Portugalskem, Gruzií a Maďarskem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy