Následuje
FIS magazín SP

Ukrajina nebude pořádat ME basketbalistů

Kyjev – Ukrajina přehodnocuje své priority. Kvůli současné politické a ekonomické situaci v zemi se vzdala pořadatelství mistrovství Evropy basketbalistů v příštím roce. Organizátoři doufají, že by mohli hostit další kontinentální šampionát v roce 2017.

ME v basketbale
zdroj: ČTK/AP

"Nedokážu si představit, jak bychom mohli v nynějších ekonomických a politických podmínkách pokračovat v přípravách," uvedl ředitel turnaje Markijan Lubkivskij v prohlášení.

"První a nejzásadnější nepříznivou situací je ruská agrese vůči Ukrajině, která vyvolala nestabilitu a ohrožuje bezpečnost na jihovýchodě Ukrajiny. Tato situace vyžaduje, aby Ukrajina přehodnotila své priority a soustředila finanční a politické prostředky na záchranu své územní celistvosti a dokonce i nezávislosti," konstatoval Lubkivskij.

Zbývá příliš málo času

Další stránkou je podle něj složitá finanční situace v zemi. "Momentálně je potřeba vyřešit těžké sociální problémy, ty mají vyšší prioritu," prohlásil. "Je očividné, že naše země nemůže žádat podporu od soukromých investorů na výstavbu hal a placení příprav. Navíc už cítím, že zbývá málo času," dodal Lubkivskij.

Ukrajinci chtějí požádat mezinárodní federaci FIBA, aby jim přidělila další evropský šampionát v roce 2017. "S ohledem na nynější události na to, myslím, máme právo. Bylo by to fér, neboť už jsme toho v přípravách hodně udělali," uvedl.

Nový pořadatel? Jasněji by mohlo být po víkendu

Odstoupení Ukrajiny musí na svém víkendovém zasedání potvrdit vedení FIBA Europe, které také rozhodne o dalším postupu. Dá se očekávat, že náhradní pořadatel se bude vybírat mezi kvalifikovanými týmy.

Šampionát se měl konat v Kyjevě, Doněcku, Lvově, Charkovu, Oděse a Dněpropetrovsku. Ukrajina získala pořadatelství v prosinci 2011 poté, co Francie, Chorvatsko, Německo a Itálie stáhly své nabídky. Účast na turnaji mají kromě pořadatele jistou Španělsko, Estonsko, Francie, Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Srbsko, Finsko, Řecko a Turecko. Česká reprezentace se o postup utká v kvalifikaci s Portugalskem, Gruzií a Maďarskem.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy