V šachu

Basketbalistky porazily mistryně Evropy, ale skončily poslední

Karlovy Vary – Až v posledním zápase přípravného turnaje v Karlových Varech se české basketbalistky dočkaly výhry. Odnesly to mistryně Evropy ze Srbska, které podlehly českému celku těsně 56:58.

Přípravné utkání basketbalistek: Česko - Lotyšsko
zdroj: ČT4 autor: ČTK/Slavomír Kubeš

Po těsných porážkách od Lotyšska (65:69) a Číny (72:73) si tak svěřenkyně trenéra Ivana Beneše spravily náladu v utkání s už jistým vítězem turnaje. Ani to jim však nepomohlo z posledního místa.

Tým kolem kapitánky Kateřiny Elhotové nezachytil úvod zápasu. Problémy mu dělala nátlaková obrana soupeře, dopustil se proti ní za úvodní desetiminutovku pěti ztrát a o chvíli později prohrával o 14 bodů.

Češky se ale nevzdaly. Zvýšenou aktivitu v defenzivě potvrdila dvěma zisky Eva Kopecká, jejího příkladu následovaly i další spoluhráčky a najednou to byly Srbky, kdo sbíral ztráty. A po čtrnáctibodové šňůře bylo vyrovnáno 24:24. Podruhé v zápase dostala Lvice do vedení trojkou nejmladší česká hráčka Voráčková.

Zlepšený energický výkon vydržel domácím i přes poločasovou přestávku, ale při devítibodovém českém vedení se opět zvedla srbská vlna. Jelena Milovanovičová, která v přímém souboji o nejlepší turnajovou střelkyni přestřílela Alenu Hanušovou, zavelela k dalšímu obratu. Jenže nebyl poslední. Češky opět zvedly hlavu, přežily závěrečný tlak Srbek a připsaly si první zvládnutou koncovku i výhru v přípravě na domácí evropský šampionát.

Česko - Srbsko 58:56 (10:20, 32:27, 43:47)

Nejvíce bodů: Stejskalová 13, Záplatová 8, Hanušová a Kateřina Elhotová po 7 - Milovanovičová 16, Cadová 12, T. Jovanovičová 9. Fauly: 24:15. Trestné hody: 22/15 - 8/6. Trojky: 3:4. Doskoky: 37:36.

Lotyšsko - Čína 81:68 (20:15, 38:33, 51:52).

Konečné pořadí: 1. Srbsko 3 zápasy/2 výhry, 2. Lotyšsko 3/2, 3. Čína 3/1, 4. Česko 3/1.