Následuje
ZVVZ USK Praha - Reyer Venezia

Basketbalistkám úvod turnaje nevyšel, s Lotyšskem ztratily šestnáctibodový náskok

Karlovy Vary ‒ České basketbalistky v úvodním přípravném utkání před mistrovstvím Evropy prohrály s Lotyšskem 65:69, přestože ve třetí čtvrtině vedly už o 16 bodů. Svěřenkyním trenéra Ivana Beneše tak nevyšel vstup do turnaje v Karlových Varech, kde je čekají ještě Čína a Srbsko. Nejlepší střelkyní byla s 19 body Alena Hanušová, Lotyškám k výhře pomohla 16 body Anete Šteinbergaová, která uplynulou sezonu strávila v USK Praha.

Utkání Česko - Lotyšsko
zdroj: ČTK autor: Slavomír Kubeš

"Chtěly jsme se předvést v tom nejlepším světle, vedly jsme o šestnáct bodů, ale neudržely jsme to. To je naše chyba. Dopustily jsme se v koncovce mnoha chyb. I já jim to tam jednou hodila do protiútoku," litovala Hanušová.

"Ztratit šestnáctibodové vedení je hrozné. To nesmíme pustit. Ale musíme to brát jen jako přípravu. Teprve se sehráváme, z čehož dnes plynulo tolik chyb," poukázala kapitána Kateřina Elhotová na 21 ztrát českého týmu.

"Je tu spousta nových hráček, takže se hned od začátku nemohou chtít zázraky. S holkama se mi ale hraje výborně a věřím, že už to bude mít jen vzestupnou tendenci," dodala.

Češky v úvodu pět a půl minuty nedokázaly překonat lotyšskou obranu ze hry, ale soupeřkám dovolily odskočit jen na pět bodů a ztrátu rychle dohnaly. A to zejména zásluhou pivotek Hanušové a Ilony Burgrové. Nová kapitánka Kateřina Elhotová spoluhráčky neustále hecovala, žila týmem a rozdávala velice dobré přihrávky.

V úvodu druhé půle navíc ukázala i střeleckou formu a rychlými sedmi body nastartovala český únik do dvouciferného rozdílu ve skóre. Ale závěr třetí části se Češkám nevydařil, mimo jiné zbytečné ztráty reprezentační debutantky Jany Hausknechtové dovolily Lotyškám návrat do zápasu po šňůře 11:0.

"Je to pro Janu zkušenost, i když nepříjemná. Proto tady ale je, aby se seznámila s mezinárodním basketbalem. Věřím, že se z toho poučí," řekl trenér Ivan Beneš.

Zkušenější sestava sice na chvíli nápor Lotyšek odrazila, ale po střelách zdálky se dvě minuty před koncem třináctému celku posledního evropského šampionátu povedla další šňůra 12:0. Češkám to najednou v útoku vůbec nešlo a už nedokázaly zápas zvrátit.

"Do druhé půle jsme změnili obranu, to holkám sedlo. Měli jsme pěkný náskok, který nás uklidnil, ale asi až moc. Pak jsme hráli nezodpovědně, byly tam zbytečné ztráty. S tím nemohu být spokojen," řekl Beneš.

"Ale bojovnost tam byla a utkání bylo pěkné. Jen škoda té koncovky, kdy jsme tam zas měli tři ztráty za sebou. A nedá se vyhrát, když míč neletí smysluplně na koš. Byly tam ale pozitivní věci, které si z toho vezmeme," dodal kouč národního týmu.

Česko - Lotyšsko 65:69 (16:18, 28:28, 54:48)

Nejvíce bodů: Hanušová 19, Burgrová 15, Kateřina Elhotová 10 - Šteinbergaová 16, Lakšaová 12, Babkinová 11. Fauly: 15:20. Trestné hody: 22/17 - 11/3. Trojky: 2:4. Doskoky: 36:38.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy