Za oponou 58. Rally Šumava Klatovy

Basketbalisté Děčína narazili i v Ostravě. Opava utnula vítěznou sérii Brna

Ani zvrat ve druhé čtvrtině nestačil děčínským basketbalistům k vítěznému konci na palubovce Ostravy. Domácí si svůj náskok pohlídali a přehráli aktuálně třetí tým tabulky 87:78. Jednoznačnou výhru si připsal Nymburk, který deklasoval poslední Hradec Králové 101:59. Nymburk tak poskočil za druhé Brno, jenž po sérii sedmi výher tvrdě narazilo s Opavou.

Ostravský basketbalista Oleksandr Belikov
zdroj: NH Ostrava

Vicemistrovskou Opavu táhl za výhrou nad lídrem Jakub Mokráň, autor 24 bodů a 10 doskoků. Dvouciferně skórovali další čtyři jeho spoluhráči, kapitán Jakub Šiřina zaznamenal 11 asistencí. Slezané ještě v prvním poločase ztratili jedenáctibodový náskok, ale soupeři dovolili maximálně vyrovnat a po změně stran dominovali, nastříleli také 14 trojek proti šesti domácím.

"Dostali jsme 14 trojek a 18 bodů po naších ztrátách. Dnes prostě nebyl náš den, musíme se vrátit do tréninku, musíme zamakat a zapracovat novou posilu do týmu," řekl asistent brněnského trenéra Matin Vaněk s poukazem na amerického rozehrávače Randyho Culpeppera, který při debutu nastřílel za 15 minut hry 14 bodů.

Brňané prohráli v lize poprvé od konce listopadu, kdy nestačili na Nymburk, Opavě ale podlehli podruhé v sezoně. Střelecky je táhl s 20 body Kameron Chatman. Opavský asistent David Zach byl rád, že Slezané se vzepřeli roli outsidera. "Zápas jsme začali s pokorou. Věděli jsme, že musíme pracovat tvrdě v obraně a v útoku mít balanc, aby ta hra byla pestrá. Ne jen pálit za tři body, i když nám to padalo. Tohle všechno jsme naplnili," pochvaloval si.

Nymburk se vrátil mezi lídry ligy

Nymburští obhájci titulu vstoupili do zápasu razantně a dali prvních devět bodů. Ale brzy ztratili i dvouciferný náskok a pustili soupeře ve 13. minutě do vedení 28:27. Od té doby však bylo na hřišti jediné mužstvo. Pasáž do konce třetí desetiminutovky opanoval domácí tým v poměru 54:11 a vedl pak i o 44 bodů.

V nymburském celku si každý z jedenácti hráčů zahrál přes 11 minut a všichni se zapsali mezi střelce. Lídrem byl s 18 body Junathaen Watson, nováček v týmu De'Riante Jenkins se uvedl devíti body.

"Po dobrém začátku šla naše aktivita dolů, přišli hráči z lavičky a ti neudrželi nastavené tempo a soupeř začal dýchat. Ale když jsme zabrali v obraně a tlačili jsme na Autreyho se Šturanovičem, tak to vypadalo velmi dobře. Útok u nás vychází hodně z obrany, když ubráníme, tak pak se nám z protiútoku lépe skóruje," konstatoval nymburský trenér Ladislav Sokolovský. Jeho tým vyšším rozdílem vyhrál v této sezoně jen v říjnu právě proti Hradci Králové (99:52).

Proti Děčínu si připsali double double Sukhmail Mathon (23 bodů a 14 doskoků) a Alexandar Radukič (22 a 12). Severočechům v Ostravě nepomohlo, že nejlepším střelcem zápasu byl s 29 body jejich rozehrávač Ty Nichols. Chybělo jim mimo jiné sedm neproměněných trestných hodů, zatímco domácí byli z čáry trestného hodu stoprocentní s bilancí 17-17.

Neuspěl ani čtvrtý Kolín, který podlehl v Praze nováčkovské Slavii 88:90 po prodloužení.