Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
MS v basketbalu U19 2025 Česko

Horská dráha emocí, hodnotí Chlup své začátky v Japonsku

Je prvním Čechem v japonské baseballové soutěži. Marek Chlup se ale v novém působišti ještě ani nestačil ohřát a už musel řešit první problémy – zdravotní. Člen týmu Jomiuri Giants si ve druhém duelu zlomil kůstku v zápěstí a natáhl si šlachu.

Marek Chlup
zdroj: Český baseball

"První tři dny byly jako horská dráha různých emocí. V pátek večer mi zavolali, že dostávám hlavní kontrakt a jdu do prvního týmu. Hned v sobotu odpoledne jsem hrál a v neděli si zlomil ruku a věděl, že jsem na několik týdnů mimo," vyprávěl Chlup. "Nestihl jsem z toho mít ani pořádně radost a už zase nehraju. Zvláštní období," podotkl.

Šestadvacetiletý rodák z Českého Dubu působil v týmu Giants už od loňského září, měl tzv. vývojový kontrakt. Ve farmářské lize se snažil zaujmout a získat místo v prvním týmu. To se mu povedlo a v půlce července podepsal s klubem plnohodnotný kontrakt. Po vítězné premiéře proti Jokohamě (3:0) se ale zranil.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Pálkař Chlup po smolném zranění vyhlíží brzký návrat

Marek Chlup:

"Bylo to při druhém zápase, který jsem hrál. Šel jsem ve čtvrté, páté směně na pálku a při švihu si zlomil kůstku v zápěstí. Je to únavová zlomenina, která se baseballistům nebo golfistům stává. Je to v místě, kde pálka tlačí do dlaně. Úplně mi to vyoperovali. Je to standardní operace, protože ta kůstka není v těle potřeba. A teď jen čekám, až budu moci zase začít švihat."

Zlomenina se na rentgenu potvrdila až později. "Stalo se mi to v neděli, v pondělí jsme měli volno a v úterý jsem zkoušel na tréninku pálit, ale vůbec to nešlo. Fyzioterapeuti říkali, že je to natažený sval v předloktí. Pro jistotu jsem jel ještě do nemocnice a tam se ukázalo, že je to zlomené. Takže mám zlomenou kůstku a k tomu nataženou šlachu. To je paradoxně vážnější než ta zlomenina a čekám, až se mi zahojí šlacha. Měly by to být ještě dva až čtyři týdny, než budu moci naplno hrát," líčil český reprezentant.

Podepsání plnohodnotné smlouvy, kterou mohl dostat do 31. července, mu přesto dodalo motivaci. Získal jistotu, že může kdykoli hrát v prvním týmu. Sezona skončí v září až říjnu. "Kdybych se na tu soupisku nedostal, tak bych věděl, že se už tuto sezonu nemohu do hlavního týmu dostat, a bylo by to jen takové tréninkové. Jsem teď v lepší situaci," řekl Chlup.

Následuje rehabilitace, tlak Chlup necítí

V Japonsku se navzdory jiné kultuře a jazykové bariéře adaptoval dobře. Bydlí patnáct minut od stadionu Tokyo Dome. Díky tomu, že v týmu působí už od loňského roku, stihl se postupně se všemi seznámit. "V Giants je nás dohromady asi sto hráčů a máme i druhé hřiště v Tokiu, kde je jedna velká šatna a kde se během roku všichni z prvního, druhého i třetího týmu pohybujeme. Když jsem potom přišel do prvního týmu, už jsem se se všemi znal a nemusel se s nikým seznamovat," uvedl Chlup.

Komentoval i situaci, kdy hrál první duely s netradičním číslem 037. "Podle mě jsem byl první hráč v Japonsku, který hrál v prvním týmu se třemi čísly, protože to mají hráči, kteří nejsou na soupisce. Moje nové číslo je 39 bez nuly, ale tehdy mi ho ještě nestihli ušít. Proto jsem měl staré 037," komentoval to s úsměvem.

V Japonsku cítí i oblibu mezi fanoušky. Pamatují si ho z předloňského působení v národním týmu na World Baseball Classic, kde proti Japonsku hrál. "O tom zápase tady pořád lidé mluví. Fandí mi i díky tomu, že jsem byl součástí toho týmu a bojovali jsme ve vysoké konkurenci. To je zaujalo. I díky tomu mám od nich nadstandardní péči," líčil Chlup, který se minulý týden setkal na ambasádě s českým prezidentem Petrem Pavlem.

Nyní vyhlíží návrat na hřiště a rád by o sobě dal ještě vědět. Přál by si získat smlouvu i na další sezonu. "Tlak teď necítím. Rehabilituju, trochu trénuju a vím, že zápasy budu hrát až za dva týdny. Hrozně se na to těším. Spíše doufám, že tuto sezonu stihnu ještě něco odehrát. Ještě bych tu chtěl něco ukázat, protože mám smlouvu jen na tento rok. Chci něco ukázat, abych ji dostal i na další rok nebo na víc let. To je teď můj cíl," doplnil Chlup.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články