Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Moment týdne

Špotáková je poprvé mistryní Evropy, Česko má druhou medaili

Curych - Poslední zlato do sbírky z velkých akcí získala na atletickém ME ve Švýcarsku oštěpařka Barbora Špotáková, která ve finále vyhrála výkonem 64,41 m. Lehce dramatickou kvalifikaci má za sebou oštěpařský mistr světa i Evropy Vítězslav Veselý. Do finále postoupila mnohem snadněji překážkářka Denisa Rosolová. Petr Svoboda doběhl po návratu pátý ve finále překážek na 110 m, po diskvalifikaci třetího Francouze se posunul ještě o příčku výš. Stejně dopadla tyčkařka Jiřina Svobodová při obhajobě zlata z Helsinek.

Barbora Špotáková a Tatjana Jelačová
zdroj: ČTK/AP autor: Martin Meissner

Špotáková ve finále hodila pátým pokusem 64,41 metru a o 20 cm porazila Srbku Tatjanu Jelačovou. Třetí skončila dlouho vedoucí Němka Linda Stahlová, letošní světová jednička.

Letos neporažená světová rekordmanka, mistryně světa a dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková dosud měla z ME stříbro z roku 2006 z Göteborgu a bronz o čtyři roky později z Barcelony.

V Curychu to od první série vypadalo na její souboj s letošní světovou jedničkou a mistryní Evropy z roku 2010 Němkou Lindou Stahlovou. Ta se dostala do vedení hodem dlouhým 63,91 metru, Špotáková hodila prvním pokusem o 105 cm méně.

V dalších sériích se česká atletka marně snažila zlepšit, třikrát nedokázala ani přehodit šedesátku. Až v páté sérii ji vybudilo zlepšení Srbky Jelačové na 64,21 a odpověděla pokusem o 20 cm delším. Pak už se pořadí na medailových pozicích nezměnilo.

Povedl se jediný hod

"Je to doma, ale musela jsem v sobě objevit tu bojovnici, dneska to bylo hrozné a vůbec nevím proč. Sice ten výkon je špatný, povedl se jenom jeden hod, ale nakonec se můžu pochválit za to, že jsem zabojovala, vytáhla jsem se z hrozného marastu," hodnotila Špotáková.

Finálový závod jí dlouho připomínal zlý sen. "Já jsem si tam řekla, že tohle je třeba moje poslední Evropa v životě. Teď jsem tam viděla trenéra, který omdléval, je super, že se to povedlo, ale pyšná na to, jak jsem házela, nejsem. Ale to už je druhá věc, na to se historie neptá," radovala se.

Překážkář Petr Svoboda, bývalý manžel nejlepší české tyčkařky, skončil pátý. Po vážném zranění achilovky a dlouhé závodní pauze předvedl v semifinále svůj nejlepší letošní výkon 13,39, ve finále byl o 24 setin pomalejší a doběhl na šestém místě, po diskvalifikaci původně bronzového Francouze Dimitriho Bascoua se ale posunul výš. Vyhrál Rus Sergej Šubenkov.

Denisa Rosolová prošla do finále běhu na 400 metrů překážek, v němž obhajuje stříbro. V semifinále měla třetí čas 54,96 sekundy, rychlejší byly jen letošní evropská jednička Eilidh Childová z Británie a Ukrajinka Anna Titimecová.

"Bude třeba běžet hluboko pod 55 na medaili, ale já bych ráda pod 54," věřila si Rosolová. Cítila se dobře, prý i ušetřila síly. "Rozběhnu to trochu plynuleji a ve finále se rozhodně nebudu šetřit jako dneska," slíbila.

Oštěpařský mistr světa a Evropy Veselý postoupil, třebaže hodil rovných 80 metrů a nesplnil kvalifikační limit, který byl o metr dál. Celkově obsadil sedmé místo, zatímco další čeští zástupci Jakub Vadlejch a Petr Frydrych jen těsně překonali hranici 75 metrů a mezi sobotní finálovou dvanáctku se nedostali.

"První hod byl docela dobrý, ale myslel jsem si, že to doletí dál, že to doplachtí na limit. Bohužel. Naštěstí to stačilo," oddechl si Veselý. "Musím se trochu srovnat s rozběhem, povrchem, dát dohromady nohy a snad to ve finále bude lepší," prohlásil obhájce titulu.

Ani osmistovkařka Lenka Masná ve finále nepoběží. V druhém semifinále marně útočila na přímo postupující trojici, s Belgičankou Selinou Büchelovou na čtvrtém místě dosáhly shodného času 2:01,80, který ani jedné z nich nestačil. Na finálovou účast z ME 2010 v Barceloně tak devětadvacetiletá Masná nenavázala.

Svobodová: Užívala jsem si to

Tyčkařce Jiřině Svobodové snaha o obhajobu předloňského titulu z Helsinek nevyšla. Ve finále skočila 445 centimetrů na třetí pokus, o deset centimetrů výš už neuspěla a obsadila šesté místo. Zvítězila Ruska Anželika Sidorovová, která jako jediná překonala 465 cm.

Svobodová se od začátku soutěže tyčkařek výkonnostně trápila, ale vzhledem k průběhu sezony nakonec byla spokojená. "Bylo to od začátku takové divné, ale jsem strašně ráda, jak dopadlo celé ME i celá tahle sezona," hodnotila po finále Svobodová.

Je nám líto, video expirovalo.
Tyčkařka Svobodová: Nebudete věřit, ale jsem spokojená

Letos jen jednou skočila 460, dnes musela od začátku opravovat a unavila se. "Ty opravy mi daly zabrat. Ale užívala jsem si to. Výkon na prd, ale umístění ještě docela jakžtakž," prohlásila.

Do závodu šla s tím, že nemá co ztratit, na obhajobu titulu nemyslela. "Říkala jsem si, že to je úplně jedno. Mohlo se stát, že nedám základ, že nepostoupím do finále, takže tohle je v pohodě, když od začátku sezony bylo všechno špatně," připomněla. Ale v koutku duše ji mrzelo, že zlato bylo za 465 cm a medaile za 460. "Nekončím, snad ještě budu pár let skákat a vynahradím si to," věřila.

Po britském dni francouzský

Jestliže středa patřila britským atletům, dnes nejvíc zářili Francouzi. Trojskokan Benjamin Compaoré se hned prvním pokusem 17,46 m vyhoupl do čela letošních evropských tabulek a nikoho už před sebe nepustil. Získal svou první velkou medaili a i druhý pokus 17,18 m by mu stačil na zlato. Osmatřicetiletý italský veterán Fabrizio Donato, obhájce zlata z Helsinek, se musel spokojit jen se sedmým místem.

Evropský rekordman ve steeplu Mahiedine Mekhisi mohl získat třetí kontinentální zlato v řadě. Do cílové rovinky vbíhal s velkým náskokem a mával nad hlavou svlečeným dresem, za což nejprve dostal jen žlutou kartu, posléze však byl diskvalifikován. Francie však o zlato nepřišla, získal ho původně druhý Yoann Kowal.

A do třetice sedmiboj, v němž pro zranění chybí několik špičkových závodnic, začala nejlépe Francouzka Antoinetta Nanaová-Djimouová. Časem 13,05 s na překážkách vykročila k obhajobě evropského zlata a nejrychlejší byla i na dvoustovce. Po prvním dnu však vede devatenáctiletá Belgičanka Naffisatou Thiamová především díky skvělé výšce. Se 197 centimetry by měla slušné šance i mezi výškařskými specialistkami. Eliška Klučinová sedmiboj vzdala po úvodních překážkách, při nichž si poranila nárt.

Mistrovství Evropy v atletice v Curychu:

Finále:

Muži:

110 m př.: 1. Šubenkov (Rus.) 13,19, 2. Sharman (Brit.) 13,27, 3. P. Martinot-Lagarde (Fr.) 13,29, 4. Baji (Maď.) 13,29, 5. Svoboda (ČR) 13,63, 6. Noga (Pol.) 14,25.

3000 m př.: 1. Kowal (Fr.) 8:26,66, 2. Zalewski (Pol.) 8:27,11, 3. Mullera 8:29,16, 4. Martos (oba Šp.) 8:30,08, 5. Lukjanov (Rus.) 8:32,50, 6. Keskisalo (Fin.) 8:32,70.

Trojskok: 1. Compaoré (Fr.) 17,46, 2. Adams 17,09, 3. Fjodorov (oba Rus.) 17,04, 4. Rapinier (Fr.) 17,01, 5. Oprea (Rum.) 16,94, 6. Évora (Portug.) 16,78.

Ženy:

Tyč: 1. Sidorovová (Rus.) 465, 2. Stefanídiová (Řec.) 460, 3. Žuková-Krasnovová (Rus.) 460, 4. Ryzihová (Něm.) 460, 5. Bengtssonová (Švéd.) 445, 6. Svobodová (ČR) 445.

Oštěp: 1. Špotáková (ČR) 64,41, 2. Jelačová (Srb.) 64,21, 3. Stahlová (Něm.) 63,91, 4. Palamejková (Lot.) 62,04, 5. Chaladovičová (Běl.) 61,66, 6. Ratejová (Slovin.) 61,58.

Sedmiboj (po čtyřech disciplínách): 1. Thiamová (Belg.) 3851 b. (100 m př.: 14,05 - výška: 197 - koule: 14,29 - 200 m: 25,19), 2. Schäferová (Něm.) 3845, 3. Broersenová (Niz.) 3841, ...Klučinová (ČR) 923 (14,40) - odstoupila.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články