Český pohár Skupiny ČEZ Veltrusy

Drahotová došla na výborném sedmém místě

Moskva - Chodkyně Anežka Drahotová na svém premiérovém MS vybojovala v závodě na 20 km výborné sedmé místo. Kvalifikací skoku do výšky neprošel Jaroslav Bába, 226 cm na postup do finále nestačilo.

Teprve osmnáctiletá Drahotová dlouho závod chodkyň na 20 km vedla, v závěru však tempu nejlepších nestačila. I tak si časem 1:29:05 výrazně vylepšila osobní rekord a na sekundu vyrovnala české maximum Barbory Dibelkové. Titul získala olympijská vítězka z Londýna a světová rekordmanka Jelena Lašmanová před další Ruskou Anisjou Kirdjapkinovou. Trojnásobný úspěch domácích chodkyň mohla završit Věra Sokolovová, ale kvůli chybě po příchodu na stadion byla diskvalifikována. Druhá Češka Lucie Pelantová došla na posledním 57. místě.

Od začátku se Drahotová nechtěla šetřit. "Nechtěla jsem se mačkat v tom chumlu, tak jsem si šla svoje tempo," uvedla. "Byla jsem překvapená, jak se mi šlo dobře. Docela mě to na tom prvním místě dlouho bavilo," usmívala se spokojeně. Na konci už však tempu soupeřek nestíhala. "Už mi docházely síly, trochu mě to jedno dvě místa mrzí, ale i tak jsem hrozně spokojená," prohlásila.

Drahotová je všestranná. Běhá za USK Praha a na kole závodí za TJ Cykloprag. Letos ovládla juniorskou časovku na mistrovství republiky, medaile má i z triatlonového domácího šampionátu, v atletice se přihlašuje do závodů nejen na silnici a na dráze do středních a delších tratí, ale také do krosu či běhu do vrchu, v němž byla loni sedmá na MS juniorů. Na ME v Rieti v atletice splnila limit na chůzi, steeple a tři další vytrvalecké tratě – 1 500, 3 000 a 5 000 metrů. "Je dobrá ve všem, co trvá déle než dvě minuty," tvrdí o ní kouč Ivo Piták.

Výškař Bába obsadil v kvalifikaci výškařů dělené 14. místo a nenaváže na čtvrtou příčku z předloňského MS v Tegu. Čtyři Bábovi soupeři prošli do finálové dvanáctky i se skokem přes 226 cm, který ovšem na rozdíl od českého reprezentanta zvládli na první pokus. Limit 231 nebyl k postupu potřeba. Vedle českého reprezentanta vypadli i obhájce titulu Američan Jesse Williams či domácí Alexej Dmitrik.

Bába se třikrát marně snažil o 229 cm. "Poslední pokus nebyl špatný. Kulminoval jsem ale lehce před laťkou, takže jsem byl moc vysoko. Bohužel spadla." Šampionát pro něj skončil zklamáním. "Ambice byly postoupit do finále. Mrzí mě to. Kdybych dal 226 napoprvé, určitě bych tam byl," řekl Bába.

Výsledky MS v atletice

20 km chůze: 1. Lašmanová 1:27:08, 2. Kirdjapkinová (obě Rus.) 1:27:11, 3. Chung Liou 1:28:10, 4. Sun Chuan-chuan (obě Čína) 1:28:32, 5. Rigaudová (It.) 1:28:41, 6. Pascualová (Šp.) 1:29:00, 7. A. Drahotová (ČR) 1:29:05 - vyrovnaný český rekord, 8. Cabecinhaová (Portug.) 1:29:17, ...57. Pelantová (ČR) 1:40:23.

Sedmiboj (po šesti disciplínách): 1. Melničenková (Ukr.) 5619 b. (100 m př: 13,29 - výška: 186 - koule: 13,85 - 200 m: 23,87 - dálka: 649 - oštěp: 41,87), 2. Theisenová-Eatonová (Kan.) 5551 (13,17 - 183 - 13,07 - 24,18 - 637 - 45,64), 3. Schippersová (Niz.) 5492 (13,30 - 177 - 12,91 - 22,84 - 635 - 41,47), ...8. Klučinová (ČR) 5404 (13,97 - 186 - 14,19 - 24,91 - 612 - 45,76).