EURO 2024 Německo

Staněk postoupil na ME do finále, čtvrtkařský mix bronz neobhájil

První den evropského šampionátu v Římě vrcholí. Kvalifikací koulařů se díky úvodnímu hodu za dvacet metrů prodral Tomáš Staněk. Naopak finále opět uteklo výškařce Michaele Hrubé. Loňský bronz neobhájila ani smíšená štafeta čtvrtkařů, skončila šestá. Dvacetikilometrový úsek zvládla i přes tři tresty na 11. místě Eliška Martínková. Přímý přenos z ME sledujte i v sobotu od 10:00 živě na ČT sport a ČT sport Plus.

Smíšenou štafetu na 400 metrů překvapivě vyhrála irská čtveřice
zdroj: Reuters autor: Aleksandra Szmigiel

Smíšená štafeta na 4x400 metrů Matěj Krsek, Lada Vondrová, Vít Müller a Barbora Malíková skončila na mistrovství Evropy šestá. Její čas 3:14,24 minuty byl o 2,26 sekundy horší než výkon českého bronzového kvarteta z loňského mistrovství světa v Budapešti. Vyhráli Irové Christopher O'Donnell, Rhadisat Adelekeová, Thomas Barr a Sharlene Mawdsleyová za 3:09,92.

Z české bronzové štafety z MS 2023 zbyla polovina. Místo Patrika Šorma nastoupil překážkář Müller, Terezu Petržilkovou nahradila Malíková. Ta běžela závěrečný úsek místo budapešťské finišmanky Vondrové, která se přesunula na druhý úsek. Boj o medaile se českým čtvrtkařům záhy vzdálil. Cílem proběhla Malíková jako sedmá, ale po diskvalifikaci Francie si Česko o jednu příčku polepšilo.

"Myslím, že jsme cílili na trošku vyšší příčku. Většinou zabírám 150 metrů před cílem, tam Britka šla trochu lokty. Já jsem na to nebyla připravená, trochu mě to rozhodilo," řekla České televizi Malíková.

Za vítězným Irskem skončila druhá Itálie a třetí favorizované Nizozemsko, které na medailovou pozici v cílové rovince dostala Femke Bolová. Od bronzu českou štafetu dělilo zhruba tři a půl sekundy.

Koulař Tomáš Staněk postoupil do sobotního finále. Obhájce bronzové medaile z Mnichova v kvalifikaci v Římě napoprvé zaznamenal výkon 20,53 metru a nepokračoval, ačkoliv limit 20,70 nepřekonal. Celkově mu to stačilo na páté místo. Druhý český reprezentant Tadeáš Procházka měl k postupu do finálové dvanáctky daleko. Výkonem 17,95 se zařadil na 26. místo.

Staněk na evropském šampionátu vstupuje do venkovní sezony. Před plánovaným úvodním mítinkem v Domažlicích si na začátku května poranil tříslo a od té doby nestartoval. Kvalifikaci zvládl, i když nešel do pokusu na sto procent. "Naplno jsem to nerozjížděl. Spíš jsem si to hlídal, abych neudělal nějakou blbost. Vyšlo to, jak mělo," řekl.

Roli favorita potvrdil domácí Leonardo Fabbri, který jako jediný poslal kouli za kvalifikační limit. Úvodním pokusem vrhl 21,10 metru a první část soutěže ovládl.

Rozběh sprinterů na 100 metrů s Velebou

Na postup do semifinále běhu na 100 metrů nedosáhli spoludržitelé českého rekordu Zdeněk Stromšík a Jan Veleba. Stromšík výkonem 10,39 sekundy obsadil 16. příčku, Veleba běžel 10,53 a skončil dvacátý. V semifinále doplňovalo nasazené sprintery čtrnáct nejrychlejších z rozběhů. Potřeba byl čas 10,35, který měl například Slovák Ján Volko.

V kvalifikaci vypadla výškařka Michaela Hrubá, která skočila 185 centimetrů. Na další postupné výšce 189 cm ztroskotala a do finálové dvanáctky se nedostane. "Je to škoda, určitě jsem na to měla. Počítali jsme s tím, že sto osmdesát devět bude potřeba do finále. Teď máme dva měsíce na to, abychom to poladili na olympiádu," litovala.

Slovinec Čeh ovládl finále diskařů
zdroj: Reuters autor: Kai Pfaffenbach

Světový rekordman Mykolas Alekna evropský titul v hodu diskem neobhájil. Výkonem 67,48 metru skončil třetí a utrpěl první porážku v sezoně. Vyhrál Slovinec Kristjan Čeh (68,08). Před jednadvacetiletého litevského favorita se dostal ještě Rakušan Lukas Weisshaidinger (67,70).

Ve vrhu koulí se z triumfu radovala Nizozemka Jessica Schilderová (18,77) před krajankou Jorinde Van Klinkenovou (18,67), kterou ještě na ME čeká finále disku. Bronz získala Němka Yemisi Ogunleyeová (18,62).

Chodkyně Eliška Martínková skončila na mistrovství Evropy jedenáctá v závodě na 20 kilometrů časem 1:31:58. O lepší umístění ji připravila dvouminutová penalizace za tři tresty kvůli porušení pravidel. První titul na šampionátu v Římě získala domácí Antonella Palmisanová (1:28:08).

Martínková, která byla sedmá na minulém mistrovství Evropy v Mnichově, do penalizace bojovala o medaile. Z vedoucí skupiny se v polovině závodu oddělila olympijská vítězka Palmisanová, ve skupině pronásledovatelek figurovala ještě další tři kilometry i Martínková. Pak musela do trestného boxu, protože v krátké době dostala tři varování. "Přišlo to zčistajasna, nečekala jsem to," řekla České televizi Martínková.

Vzhledem k průběhu sezony se v ní mísily pocity. "Jaro jsem si strašně protrápila, tak jenom to, že jsem mohla závodit s nejlepšími, byl skvělý pocit. Šlo se mi dobře a věřila jsem si, že bych to s holkama mohla uviset," uvedla.

Palmisanová zvítězila o 29 sekund před krajankou Valentinou Traplettiovou. Na třetí pozici se v závěrečných metrech dostala Ukrajinka Ljudmila Oljanovská.

Battoclettiová zvládla závěrečný finiš

Další titul pro pořadatelskou zemi získala v běhu na 5000 metrů Nadia Battoclettiová v rekordu šampionátu 14:35,29 minuty. V poslední stovce metrů přespurtovala trojnásobnou mistryni Evropy v krosu Norku Karoline Bjerkeli Grövdalovou, která prakticky celý závod udávala tempo. Bronz získala Španělka Marta Garcíaová.

V čele sedmiboje je po prvním dnu dvojnásobná olympijská vítězka Nafissatou Thiamová z Belgie. Ve čtyřech disciplínách nasbírala 3955 bodů a vede o 35 bodů před krajankou Noor Vidtsovou. Úřadující mistryně světa Katarina Johnsonová-Thompsonová z Británie po třech disciplínách ztrácela, a do dvoustovky, která uzavřela dnešní program soutěže, nenastoupila.

Poslechněte si Fokus podcast se šéfredaktorem ČT sport Michalem Dusíkem:

Mistrovství Evropy v atletice v Římě:

Finále:

Muži:
Disk: 1. Čeh (Slovin.) 68,08, 2. Weisshaidinger (Rak.) 67,70, 3. Alekna (Lit.) 67,48, 4. Stahl (Švéd.) 66,84, 5. Janssen 65,48, 6. Prüfer (oba Něm.) 64,60.

Ženy:
5000 m:
1. Battovlettiová (It.) 14:35,29, 2. Grövdalová (Nor.) 14:38,62, 3. Garcíaová (Šp.) 14:44,04, 4. Kosterová (Niz.) 14:44,46, 5. Blomqvistová (Fin.) 14:44,72, 6. Kleinová (Něm.) 14:58,28.
Koule: 1. Schilderová 18,77, 2. Van Klinkenová (obě Niz.) 18,67, 3. Ogunleyeová 18,62, 4. Kenzelová (obě Něm.) 18,55, 5. Toimilová (Šp.) 18,43, 6. Roosová (Švéd.) 18,26.
Sedmiboj (po čtyřech disciplínách): 1. Thiamová 3955 b. (100 m př.: 13,74 - výška: 195 - koule: 15,06 - 200 m: 24,81), 2. Vidtsová (obě Belg.) 3920 (13,16 - 180 - 14,79 - 23,85), 3. Lazraqová-Khlassová (Fr.) 3915 (13,35 - 177 - 15,27 - 23,56), 4. Dokterová (Niz.) 2772, 5. Gereviniová (It.) 3735, 6. Kälinová (Švýc.) 3723.
20 km chůze: 1. Palmisanová 1:28:08, 2. Traplettiová (obě It.) 1:28:37, 3. Oljanovská (Ukr.), 4. Garcíaová-Carová (Šp.) obě 1:28:48, 5. Mutardová (Fr.) 1:28:55, 6. Montesinosová (Šp.) 1:29:07, ...11. Martínková (ČR) 1:31:58.
Smíšená štafeta 4x400 m: 1. Irsko (O'Donnell, Adelekeová, Barr, Mawdsleyová) 3:09,92, 2. Itálie (Sito, Polinariová, Scotti, Mangoneová) 3:10,69, 3. Nizozemsko (Bonevacia, Klaverová, Klein Ikkink, Bolová) 3:10,73, ...6. Česko (Krsek, Vondrová, Müller, Malíková) 3:14,24.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:
100 m: 1. Mateo (Fr.) 10,18, ...16. Stromšík 10,39, 20. Veleba (oba ČR) 10,53 – nepostoupili do finále.
Koule: 1. Fabbri (It.) 21,10, ...5. Staněk 20,53 – postoupil do finále, 26. Procházka (oba ČR) 17,95 – nepostoupil do finále.
Disk: 1. Alekna (Lit.) 67,50, ..17. Bárta (ČR) 61,20 – nepostoupil do finále.

Ženy:
Výška:
1. Mahučichová (Ukr.), Honselová (Něm.) a Junnilaová (Fin.) všechny 192, ...19. mj. Hrubá (ČR) 185 – nepostoupila do finále.