Česká atletika zažila černý den. Vypadla Hejnová a Maslák, Juška byl až dvanáctý

Středeční den na mistrovství Evropy v atletice v Berlíně byl pro české atlety velkým zklamáním. Adept na jeden z kovů dálkař Radek Juška, přestože nastoupil do finále s modrým číslem jako lídr letošních tabulek vypadl v první části finále. Semifinálový rozběh nezvládla dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová a v semifinále se se šampionátem rozloučil i Pavel Maslák na hladké čtvrtce. Jediné Michaele Hrubé kvalifikace výškařek vyšla, stačil jí výkon 186 centimetrů na postup do finále.

Dálkař Radek Juška ve finále ME v Berlíně
zdroj: Reuters autor: Michael Dalder

Český den začal dvojím zklamáním. Zuzana Hejnová v semifinále běhu na 400 metrů s překážkami zaběhla čas 56,03 a ve svém rozběhu skončila až pátá. Nepostoupila ani na čas. Hejnovou v letošní sezoně trápily zdravotní problémy a na nedostatek tréninku si stěžovala i po doběhu.

Do semifinále postoupila přímo díky pátému místu v letošních evropských tabulkách, ale v Berlíně se běželo rychleji, než byl její čas 55,16 z Diamantové ligy v Oslu. Hejnová navíc zůstala daleko i za tímto svým letošním maximem. V semifinále obsadila až páté místo za 56,03. Evropský šampionát, z něhož má zatím jen dvě "bramborové" medaile, pro ni zůstává dál zakletý.

Na české běžkyni se podepsaly problémy s achilovkami i kolenem. Od června měla na nohou tretry jen na nedávném mistrovství republiky a pak až v Berlíně. "Vůbec jsem nemohla běhat. Vyloženě jsem to šla zkusit. Mám pocit, že pořád můžu běžet, ale není tam ta rychlost," povzdechla si.

Maslák ve srovnání s rozběhem výrazně přidal. Zlepšil se o 24 setin sekundy, i ze svého letošního madridského maxima ubral pět setin, ale evropská špička dnes běhá mnohem rychleji.

Čas 45,59 mu v jeho rozběhu vynesl jen sedmé místo. "Byl to pomalý čas a za tohle bych si snad ani nezasloužil postoupit. Na jednu stranu jsem rád za season best, ale vím, že jsem měl určitě na víc. A nevím, kde se to ztratilo," pokrčil rameny Maslák. Mistr Evropy z roku 2012 se teď chce co nejlépe připravit na čtvrtkařskou štafetu.

Favorizovaný Juška se nedostal do druhé části finále

Lídr evropských tabulek dálkař Juška skočil jen 773 cm a skončil ve finále už po třech pokusech. Celkově obsadil dvanácté místo. Juška se ke svým skokům daleko za osm metrů z Turnova a Tábora ani nepřiblížil. Pro zpackané finále marně hledal vysvětlení.

"Neměl jsem ani pomyšlení, že bych mohl takhle dopadnout. Vůbec nevím, co se stalo. Cítil jsem se dobře, myslím si, že nic závažného nevzniklo, že by se to mělo pokazit, ale nějak jsem to nebyl já," prohlásil Juška.

Limit 190 centimetrů nesplnila ani výškařka Hrubá, přesto ve finále bude. Skočila 186 centimetrů, na výšce o čtyři centimetry vyšší ztroskotala, ale poté s napětím čekala, zda jí výkon bude stačit. Nakonec se do pátečního finále probojovala.

Přitom Hrubá se už s postupem loučila. "Počítala jsem, že se budu na finále koukat z tribuny. Jsem moc ráda, že přišlo velké překvapení. Konečně se mi vrátilo to štěstí, co se mi dlouhou dobu vyhýbalo. Doufám, že to vydrží do pátku," řekla Hrubá. Druhá česká účastnice Lada Pejchalová skočila při premiéře na ME 181 cm a byla vyřazena.

Polsko dál kraluje vrhačským soutěžím, Gubová vyhrála v kouli

Třetí zlato pro Polsko v Berlíně získala koulařka Paulina Gubaová. Posledním pokusem přehodila největší favoritku Němku Christinu Schwanitzovou o 14 cm výkonem 19,33 m.

Německá vrhačka v posledních letech neměla v Evropě rovnocennou soupeřku a experti předpokládali, že potřetí za sebou získá evropské zlato. Hned prvním pokusem se dostala do vedení výkonem 19,19, ale technicky se jí nedařilo tak, jak je zvyklá. Už se nezlepšila a Gubaová toho dokonale využila.

Dálkařský sektor Olympijského stadionu příliš skokanům nesvědčil. Přes osm metrů se v prvním kole dostal jen domácí Fabian Heinle. Výkon 813 centimetrů v poslední sérii navlas přesně vyrovnal. Stejně daleko skočil Ukrajinec Serhij Nykyforov, ale měl horší druhý pokus. Ještě lepší však byl v páté sérii Tentóglu a vybojoval první dálkařské zlato pro Řecko v historii.

V diskařském sektoru vládl stejně jako loni na mistrovství světa v Londýně Litevec Andrijus Gudžius výkonem 68,46 m. V dramatické soutěži se přetahoval se Švédem Danielem Stahlem. Ten měl namále, protože dva první pokusy přešlápl, ale postup do užšího finále zachránil a ve čtvrté sérii se dostal do čela hodem dlouhým 68,23 m. Gudžius to však nevzdal a posledním hodem se vrátil do čela. Nejúspěšnější diskař posledních let, olympijský vítěz a trojnásobný mistr světa Němec Robert Harting se loučil šestým místem.

Běh na 10 000 metrů vyhrála Lonah Salpeterová, původem keňská běžkyně ve službách Izraele v čase 31:43,29. Letos nejrychlejší Evropanka dokázala na trati "utahat" i Turkyni Yasemin Canovou, která vyhrála v Amsterodamu pět i deset kilometrů, ale v Berlíně vyšla naprázdno.

Výsledky programu 2. dne ME v Berlíně:

Muži:

Finále:

Dálka: 1. Tentóglu (Řec.) 825, 2. Heinle (Něm.) 813, 3. Nykyforov (Ukr.) 813, 4. Jaszczuk (Pol.) 808, 5. Nilsson Montler (Švéd.) 802, 6. Smajlaj (Alb.) 799, ...12. Juška (ČR) 773. Disk: 1. Gudžius (Lit.) 68,46, 2. Stahl (Švéd.) 68,23, 3. Weisshandinger (Rak.) 65,14, 4. Petterson (Švéd.) 64,55, 5. Kanter (Est.) 64,34, 6. R. Harting (Něm.) 64,33.

Kvalifikace:

200 m - rozběhy: 1. Desalu (It.) 20,39, ...21. Jirka (ČR) 21,15 - nepostoupil.

400 m - semifinále: 1. Hudson-Smith (Brit.) 44,76, ...16. Maslák (ČR) 45,59 nepostoupil.

1500 m - rozběhy: 1. Wightman (Brit.) 3:40,73, ...24. Holuša (ČR) 3:49,82 - nepostoupil.

Oštěp - kvalifikace: 1. Vetter (Něm.) 87,39, ...10. Vadlejch 80,28, 12. Frydrych 79,74 - postoupili do finále, 19. Jílek (všichni ČR) 75,83 - nepostoupil.