Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Vuelta a Burgos 2020

Maslák: Výhodou byla pátá dráha, favorita jsem měl před sebou

Portland (USA) - Pavel Maslák obhájil v americkém Portlandu titul světového halového šampiona. V závodu nesebíhal k mantinelu z první pozice, avšak skvělým zrychlením se dostal do vedení, které už ve finiši udržel. Jako první Evropan v historii tak na své trati obhájil titul. Nyní už Maslák přemýšlí o olympijském závodě.

Pavel Maslák
zdroj: ČTK/AP autor: Rick Bowmer

Ukázalo se, jak je důležité mít pro finále dobrou dráhu. Když Maslák naplno finišoval o vítězství v semifinále s dnes nakonec druhým Katařanem Abdalelahem Harúnem a porazil ho jen o dvě tisíciny, věděl moc dobře, proč to dělá. Potom se ještě k němu přiklonilo štěstí. Los mu totiž přisoudil pátou dráhu pod nejrychlejším mužem semifinále Bralonem Taplinem z Grenady, mohl se tudíž celý závod řídit jeho tempem. Harún musel utíkat ze třetí dráhy, což bylo nevýhodné.

"Pátá dráha byla výhodná v tom, že jsem měl největšího favorita před sebou, mohl jsem kontrolovat jeho tempo, což pomohlo," uznal Maslák. Kdyby Maslák souboj o semifinálové vítězství prohrál, mohlo se stát, že by ze třetí dráhy běžel on. "Harún na to doplatil, že se mnou prohrál o tisícinky. Třetí dráha pro něj byla hodně nevýhodná, to bylo pro mě štěstí," upozornil český sprinter.

Je nám líto, video expirovalo.
Sestřih 3. dne halového šampionátu

Harún totiž mocně finišoval, Masláka dobíhal a nakonec skončil druhý. "Byl za mnou a já o něm vůbec nevěděl. Nehlídal jsem si ho a být ten závod delší, možná bych to i prokaučoval," přiznal Maslák. "Ale ti kluci nemají takové zkušenosti v hale, oni jí moc běhat neumějí, to byla moje výhoda," řekl specialista na závody pod střechou.

Když proběhl cílem, roztáhl ruce ve vítězném gestu a zakřičel si. "Jo!" Jediný Evropan a sprinter bílé pleti ve finále se bil v prsa a stejný pokřik zopakoval později do kamery. Dosud dokázal z českých atletů obhájit titul halového mistra světa pouze slavný sedmibojař Roman Šebrle.

Zatímco do šampionátu vstupoval Maslák v nejistotě, po semifinále si byl skoro jistý, že ho medaile nemine. Chtěl opět seběhnout k mantinelu jako první. "Věděl jsem, že tři další mě nepředběhnou," řekl. Překvapil ho jen Taplin, který byl v prvním okruhu rychlejší. "To jsem nečekal," uznal Maslák. "Ale přepálil to a já to pohlídal. Celou dobu jsem si říkal: 'V klidu, udělám ho na rovince.' Už v zatáčce jsem ho předbíhal, věděl jsem, že je můj," pochválil se za taktiku.

Maslák si uvědomuje, že zatímco on jako halový specialista závody pod střechou zbožňuje, světová špička je naopak vynechává. Loni se český rekordman třeba vůbec nedostal na MS v Pekingu z rozběhu. "V hale a venku je to skoro jiná disciplína," upozornil. "Nejlepší čtvrtkaři vůbec do haly nejezdí. Venku je to skoro úplně o něčem jiném," řekl. Za rok v Bělehradu by ale rád zaútočil na třetí titul na HME v řadě. "Když vydržím zdravý a bude dobrá příprava, tak tomu věřím," podotkl.

Pavel Maslák
zdroj: ČTK/AP autor: Elaine Thompson

Nyní má ale v hlavě olympijské Rio. V Londýně postoupil do semifinále, nyní chce do nejlepší osmičky. Jeho největším úspěchem venku je páté místo z MS 2013 v Moskvě. "Postoupit do finále na olympiádě bude těžší, než tady vyhrát halu," tuší Maslák. "Viděli jsme loni v Pekingu, čtvrtka se neskutečně posunula. Budu muset zrychlit o čtyři desetiny, abych se dostal v Riu do finále," odhadl.

Nyní si dá týden volno, aby titul trochu oslavil, ale hlavně aby se zpátky srovnal s osmihodinovým časovým posunem. "Myslím, že mě to dost sejme," očekává. "Určitě nějaká oslava dneska proběhne. Ale malá, já stejně moc nevydržím, jsem unavený. Nebudu to přehánět," podotkl.

Na olympijskou přípravu se vydá na konci března do Afriky. "Pomalu do toho najedu, začátek asi bude těžký, pak si zase zvyknu na dřinu," řekl. Po úspěchu bude mít větší motivaci. "Titul je důležitý, potěší, nakopne k dalšímu tréninku," dodal Maslák, jehož prvním startem olympijské sezony bude Zlatá tretra 20. května v Ostravě.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy