Maslák obhájil zlato, Helcelet na medaili nedosáhl

Portland (USA) - Pavel Maslák obhájil na šampionátu v Portlandu zlatou medaili na čtyřstovce. Pod střechou zaběhl čas 45,44 sekundy a porazil druhého Abdalelaha Harúna (45,59) a třetího Deona Lendoreho (46,17). V sedmiboji na páté příčce skončil Adam Sebastian Helcelet.

Pavel Maslák
zdroj: ČTK/AP autor: Elaine Thompson

Maslák poprvé zvítězil na HME v Göteborgu v roce 2013, o rok později ovládl halové MS v Sopotech. Kontinentální titul obhájil loni na šampionátu na domácí půdě v Praze a v Portlandu opět nenašel přemožitele. Ve sbírce má také titul mistra Evropy pod otevřeným nebem z roku 2012 v Helsinkách.

"S časem úplně spokojený nejsem, v Sopotech jsem běžel líp, ale je to skvělý pocit, být dvojnásobný mistr světa," řekl Maslák. "Titul je velké povzbuzení do další práce na léto. Na olympiádě to ale bude o něčem jiném, plno lidí tady nestartovalo, takže cíl pro Rio je pro mě především finále," prohlásil.

Zatímco při uplynulých triumfech byla Maslákova role favorita daná, v Portlandu měl papírově silnější soupeře. V aktuální sezoně pětadvacetiletý český rekordman nepatřil zdaleka mezi nejrychlejší muže roku, největším adeptem na zlato byl o rok mladší Bralon Taplin z Grenady.

Toho měl Maslák v dnešním finále před sebou v šesté dráze, což se ukázalo jako velká výhoda. Taplin, jenž se v Portlandu blýskl v semifinále časem 45,38 sekundy, seběhl po polovině závodu jako první, ale český sprinter se ho držel natěsno. Zatímco závodník z Grenady v závěru fyzicky odpadl, Maslák dokázal zrychlit a zhruba 50 metrů před cílem se dostal do vedení, které už nepustil. Taplin nakonec zůstal bez medaile.

"Byl jsem si jistý, že získám medaili, když seběhnu první. Taplin to ale rozběhl rychle, přepálil to a já jsem se s ním svezl. Takže jsem pak měl dobrou pozici k útoku," hodnotil průběh závodu Maslák. "Na tempo jsem nemyslel, hlídal jsem si ho a 70 metrů před cílem už jsem věděl, že ho předběhnu," pravil. "Zvládl jsem to dobře takticky," pochválil si.

Maslák v letošní sezoně neměl zpočátku ideální formu, do Portlandu odjížděl s výkonem 46,02 sekundy, ale na šampionát dokázal vyladit skvěle. Jeho výkon je čtvrtým nejlepším v kariéře v hale a za českým rekordem ze Sopot zaostal o dvě desetiny. Rychlejší byl už pouze loni při MČR (45,27) a HME v Praze (45,33).

Helcelet na bronz nedosáhl

Páté místo si z Portlandu odveze Adam Sebastian Helcelet. V soutěži sedmibojařů nakonec napočítal 6003 bodů a na medaili mu chybělo 123 bodů. Jasným vítězem se stal v letošním nejlepším světovém výkonu 6470 Američan Ashton Eaton, který tak získal třetí zlato na HMS v řadě. Stříbrnou medaili vybojoval Ukrajinec Oleg Kasjanov (6182) a třetí místo patří Mathiasu Bruggerovi z Německa (6126).

Adam Sebastian Helcelet
zdroj: ČTK/AP/ autor: Elaine Thompson

Helcelet uznal, že po nevydařeném prvním dnu tušil, že o medaili nejspíš bojovat nebude. "Celkově se mi víceboj nepovedl, takže nakonec v tomto kontextu hodnotím páté místo na světě jako dobré. I když ta čtvrtá a pátá místa už bych chtěl prolomit," prohlásil. Pátý byl loni na HME v Praze i na HMS v Istanbulu 2012, těsně pod stupni skončil na HMS v Göteborgu 2013.

V Portlandu se mu nevydařila hlavně druhá disciplína dálka, která se na něm podepsala i psychicky. "Potřebuji zrychlit v bězích a trápila mě tady taky achillovka," upozornil na zranění, kterého limitovalo hlavně loni. "Teď se začnu soustředit na léto. Motivaci mám," vzhlížel k olympiádě.

Halové mistrovství světa v atletice v Portlandu:

Muži: 400 m: 1. Maslák 45,44, 2. Harún (Kat.) 45,59, 3. Lendore (Trin.) 46,17. 800 m: 1. Berian (USA) 1:45,83, 2. Gakeme (Bur.) 1:46,65, 3. Sowinski (USA) 1:47,22. Výška: 1. Tamberi (It.) 236, 2. Grabarz (Brit.) 233, 3. Kynard (USA) 233. Trojskok: 1. Tung Pin (Čína) 17,33, 2. Hess (Něm.) 17,14, 3. Compaoré (Fr.) 17,09. Sedmiboj: 1. Eaton (USA) 6470 b. (60 m: 6,81 - dálka: 808 - koule: 14,16 - výška: 199 - 60 m př: 7,78 - tyč: 510 - 1000 m: 2:35,22), 2. Kasjanov (Ukr.) 6182 (6,86 - 749 - 14,53 - 199 - 7,91 - 490 - 2:39,64), 3. Brugger (Něm.) 6126 (7,15 - 7,30 - 14,47 - 205 - 8,24 - 510 - 2:34,10), ...5. Helcelet 6003 (7,05 - 719 - 14,96 - 202 - 8,04 - 490 - 2:45,06).

Ženy: 60 m: 1. Pierreová (USA) 7,02, 2. Schippersová (Niz.) 7,04, 3. Thompsonová (Jam.) 7,06. 400 m: 1. Adekoyaová (Bahr.) 51,45, 2. Spencerová (USA) 51,72, 3. Hayesová (USA) 51,76. 1500 m: 1. Hassanová (Nit.) 4:04,96, 2. Seyaumová 4:05,30, 3. Tsegayová (obě Et.) 4:05,71. Koule: 1. Carterová (USA) 20,21, 2. Mártonová (Maď.) 19,33, 3. Adamsová (N. Zél.) 19,25.