Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Proti hendikepu

Ismail zaběhl v Praze nejrychlejší čas sezony

Praha  - V obou úvodních běžeckých finále na Mítinku světových rekordmanů v Praze padly nejlepší světové výkony sezony. Stříbrný olympijský medailista Ismail Ahmed Ismail ze Súdánu zaběhl 800 metrů za 1:44,75 a pojistil si své první místo v tabulkách bezmála o sekundu. Na pětikilometrové trati Etiopan Abreham Cherkos stlačil letošní maximum o deset sekund na 13:07,83, když pro sebe v závěru rozhodl souboj se zkušenějším Paulem Kipsielem Koechem z Keni.

Soutěž dálkařů vyhrál k radosti 8452 diváků v O2 Areně olympionik Roman Novotný. Podruhé v sezoně pokořil hranici osmi metrů a hned dvakrát. Vyhrál by i výkonem 801 cm, v páté sérii ale ještě vylepšil letošní české i osobní maximum o jeden centimetr na 805.

Na halové ME se neprobojovala řada českých atletů

Nezdarem skončil první z avizovaných pokusů o světový rekord. Na trati 1000 metrů za ním devatenáctiletý Súdánec Abubaker Kaki zaostal časem 2:17,22 o více než dvě sekundy. 

V předprogramu řada českých atletů neúspěšně usilovala o účast na halové mistrovství Evropy. Limity pro start v Turíně marně atakovali tyčkaři Jan Kudlička a Štěpán Janáček, dálkařka Denisa Rosolová, výškař Svatoslav Ton a čtvrtkaři Rudolf Götz, Jiří Vojtík i Zuzana Hejnová, kterou od požadovaného výkonu dělilo časem 53,49 jen devět setin.


V premiérovém startu v sezoně se představil světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, který vynechal víkendový šampionát kvůli viróze. Svůj atletický rok zahájil solidním výkonem 480 cm ve skoku o tyči, překážky zvládl za průměrných 8,43 a dvoustovku za 23,68. "Pro mě nejsou důležité výkony, ale že jsem se rozzávodil. Příští týden už půjdu naplno," řekl Šebrle směrem k halovému ME. Zhruba posledních 14 dní ho trápily bolavý stehenní sval a lehká viróza.

Účast Svobody v Turíně je nejistá

Výpravu pro Turín tvoří pouze třináct jmen. Vedle pozvaného vícebojaře Šebrleho a dálkaře Novotného splnili nominační normu výškaři Jaroslav Bába a Iva Straková, tyčkaři Michal Balner a Jiřina Ptáčníková, překážkáři Petr Svoboda a Lucie Škrobáková, trojskokanka Martina Šestáková a běžci Libor Žilka (60 m), Petr Szetei (400 m), Dana Šatrová (800 m) a Marcela Lustigová (1500 m). 

Nad startem Svobody v Turíně však visí otazník. Závod v O2 Areně musel stejně jako o víkendu na MČR zrušit kvůli svalovému zranění a své šance na účast na evropském šampionátu odhadl na pouhých 60 procent.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy