Paralympijský magazín

Holuša překonal český rekord, Samba se jako druhý dostal na překážkách pod 47 vteřin

Ti nejskvostnější ze světových atletů se představili v Paříži. Poprvé v sezoně mezi nimi nechyběl Jakub Holuša. Český vytrvalec doběhl pátý v novém českém rekordu 3:32,85. Skvělý čas zaběhl na 400 m překážek Abderrahman Samba, který se jako druhý v historii dostal pod 47 vteřin. Vrcholem programu byla mužská stovka. Na pařížské dráze vyhrál Ronnie Baker (9,88).

Holuša zcela zřetelně odpověděl na všechny pochyby ohledně své formy po vleklých zdravotních problémech. V Paříži se běžlo velmi rychle: český vytrvalec se držel v první skupině a v závěru předvedl svůj rychlý finiš. Za vítězným Timothym Cheruiyotem doběhl jako pátý a v cíli sledoval časomíru.

Ta ukázala, že se Holuša jako první český mílař dostal pod hranici tří minut a 33 vteřin. V Paříži stlačil opavský vytrvalec svůj vlastní národní rekord o 51 setin vteřiny na novou hodnotu 3:32,85. Vyhrál Cheruiyot v nejlepším letošním čase 3:29,71, za ním se seřadili Ajanleh Sulejman a Charles Chebou Simotwo.

"Cítil jsem se skvěle, poslední tři týdny na soustředění ve Svatém Mořici byly kvalitní. Chtěl jsem to rozběhnout rychle, abych věděl, jak na tom jsem. Na čas jsem nemyslel, chtěl jsem běžet na pořadí. Běželo se mi asi nejlíp v životě," uvedl Holuša.

"Mým záměrem bylo být blízko nejlepších Evropanů, především Ingebrigtsena. I když se zdálo, že v posledním kole zaostávám, jen jsem plynule pokračoval ve svém tempu s úmyslem zabrat na posledních 200 metrech. To také přesně vyšlo. Neměl jsem krizi, naopak ještě cítím rezervy," dodal.

Pohádkový čas zaběhl v Paříži katarský překážkář Abderrahman Samba. Na čtyřstovce na tom byl při náběhu do cílové rovinky opticky stejně jako Kyron McMaster a Karsten Warholm, pak ale soupeřům upláchl a v cíli mu takřka vyděšeně ztuhla grimasa v obličeje. Samba se totiž jako teprve druhý muž historie vešel na 400 m překážek pod hranici 47 vteřin.

Katařanovi se povedlo čas stlačit na 46,98 a zaběhl tak druhý nejrychlejší výkon světové atletické historie. Pouze olympijský úprk z Barcelony 1992, který předvedl Američan Kevin Young, byl ještě rychlejší: 46,78. McMaster skončil druhý (47,54), na třetím místě doběhl Warholm, kterého vychýlil přeskok předposlední překážky.

Skvěle se na pařížské půdě předvedl i dvacetiletý Michael Norman, který se na dvoustovce dostal poprvé v kariéře pod dvacet sekund. Ve Francii zaběhl za 19,84. Před americkým sprinterem, který kombinuje i starty na stovce a čtyřstovce, se museli sklonit Rai Benjamin (19,99) a Alex Quiňonez (20,08).

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová vyhrála osmistovku časem 1:54,25 a zařadila se na čtvrté místo historických tabulek. Na 35 let starý světový rekord Jarmily Kratochvílové ztratila 97 setin sekundy, osobní maximum z loňského MS v Londýně si vylepšila bezmála o vteřinu.

Výšce opět kralovala Ruska Maria Lasickeneová, která posunula nejlepší výkon roku na 204 cm a připsala si 44. vítězství za sebou. Druhá skončila mistryně světa a olympijská vítězka v sedmiboji Nafissatou Thiamová z Belgie, která překonala 197 cm. Stovku vyhrál Američan Ronnie Baker, který časem 9,88 vyrovnal nejlepší světový výkon roku krajana Noaha Lylese.