El Bakkali vládl steeplařům, disk patřil Allmanové. Maláčová v tyčce nepostoupila

V druhém pondělním atletickém bloku v Tokiu neuspěla v kvalifikaci skoku o tyči Romana Maláčová, která skončila na výšce 455 cm. Ve finále soutěže diskařek zvítězila Američanka Valerie Allmanová. Běh na pět kilometrů rozhodla dlouhým finišem Sifan Hassanová z Nizozemska. Ve finále běhu na 3000 metrů překážek kraloval Maročan El Bakkali časem 8:08,90 a ukončil vládu Keňanů, která trvala od roku 1984. Program ovlivnil déšť, kvůli němuž byla na čas přerušena soutěž tyčkařek i vrhaček.

Maláčová v kvalifikaci tyčkařek zdolala napotřetí výšku 440 centimetrů. Laťka o 15 centimetrů výš už byla nad její síly. Neprolomila tak prokletí kvalifikací, v nichž ještě nikdy na velké akci nepostoupila, přestože se jich účastní už od mistrovství světa v roce 2009 v Berlíně.

Soutěž poznamenalo dlouhé přerušení kvůli dešti, které přišlo po výšce 440 cm. "Musím říct, že takhle náročný závod jsem zažila asi poprvé v životě. Ačkoliv míváme během mítinků takhle přerušeno, tak nevím, jestli na takhle dlouho. Nevím, proč když na začátku začalo pršet málo, tak to nepustili. Myslím si, že by to bylo lepší než nás tam nechat hodinu, nebo nevím, kolik jsme tam čekaly," komentovala to Maláčová.

Tyčkařky dlouho zůstávaly na stadionu. "Já jsem šla pod tribunu k trenérům, hodili mi bundu. Než tam začalo pršet, tak jsem seděla tam. Potom nás na těch pět deset minut poslali zpátky do call roomu," vyprávěla česká reprezentantka. Nakonec stačilo na postup zdolat 455 centimetrů, rozhodčí nechali kvůli zdržení projít patnáct závodnic. Maláčová ale po pauze neuspěla. "Nemám žádné výčitky, já jsem tam nechala všechno. Škoda. Věděla jsem, že asi 455 po té pauze bude stačit na finále, což mě teď samozřejmě mrzí," dodala.

El Bakkali: Konečně to vyšlo

Maročan Sufján El Bakkali na 3000 metrů překážek porazil majitele nejlepšího letošního času Lamecha Girma z Etiopie a keňskou čest zachránil bronzem Benjamin Kigen.

Keňané v této disciplíně ovládli všechny olympijské závody už od roku 1968 s výjimkou Her v Montrealu a Moskvě, které jejich země bojkotovala. V Tokiu jim ale chyběl Conseslus Kipruto, který počínaje Riem de Janeiro vyhrál všechny velké závody, ale do nominace se nedostal, nejspíš i kvůli osobním problémům. Jeho absenci se nepodařilo nahradit.

Po pomalém začátku se o rostoucí tempo starali etiopští běžci a krok s nimi udržel jen El Bakkali. Po závěrečném vodním příkopu šel nezadržitelně do čela a po stříbru a bronzu z předchozích světových šampionátů si doběhl pro olympijské zlato.

"K tomuhle jsem směřoval celé roky. Zvykl jsem si vidět Keňany vítězit, mockrát jsem se snažil se jim vyrovnat a až dnes to vyšlo," řekl El Bakkali. Nejblíž k tomu měl na mistrovství světa v Londýně v roce 2017, ale Kipruto byl v cíli o 37 setin rychlejší a to ještě mával tribunám.

Zlatý finiš Hassanové

Hassanová už na mistrovství světa v Dauhá v roce 2019 získala zlatý double, teď si ještě přidala právě závod na pětikilometrové trati. Už ráno postoupila z rozběhu na 1500 metrů, ale pád v úvodu druhého kola, po němž musela dohnat třicetimetrovou ztrátu, ji musel stát hodně sil. "Když jsem se ráno musela zvednout, vzalo mi to hodně energie. Cítila jsem se opravdu unavená. Nebýt kávy nebyla bych olympijská vítězka," prozradila svůj recept na úspěch vítězka.

Ve finále na 5000 metrů se držela v závětří a spoléhala na finiš. Ten ji opět nezklamal. Dvě stě metrů před cílem šla do čela a soupeřky jako by se zastavily. Nestačila jí ani Helen Obiriová z Keni, dvojnásobná mistryně světa a stříbrná z Ria de Janeiro. Třetí doběhla Guday Tsegayová, jíž v závěru nepomohla ani rychlost z půlky, na níž startovala na minulých Hrách.

Disku vládla Allamová, Pérezová byla až třetí

Disk ovládla Američanka Valarie Allmanová hned prvním pokusem dlouhým 68,98. Soutěž po dvou sériích přerušil déšť a po návratu do okruhu už šestadvacetiletou vrhačku nikdo nepřehodil. Stříbro získala překvapivě Němka Kristin Prudenzová a bronz mistryně světa z Dauhá Yaimé Pérezová z Kuby. Před pěti lety v Riu neunesla Pérezová tíhu finále a po vyhrané kvalifikaci měla tři neplatné pokusy, to si tentokrát pohlídala.

Chorvatské diskařce Sandře Perkovičové útok na třetí olympijské zlato v řadě nevyšel. Dvojnásobná světová šampionka a pětinásobná mistryně Evropy skončila bez medaile. Už dříve se nechala slyšet, že chce závodit i za tři roky v Paříži i za sedm let v Los Angeles.

Van Niekerk zlato neobhájí

Světový rekordman v běhu na 400 metrů Jihoafričan Wayde van Niekerk olympijské zlato neobhájí. V sezoně, v níž ho sužují zdravotní problémy, zaběhl v semifinále jen 45,14 a do finále nepostoupil. Nejlepší čas 43,88 měl olympijský vítěz z Londýna Kirani James z Grenady.

V semifinále na 400 metrů překážek byla nejrychlejší světová rekordmanka Američanka Sydney McLaughlinová v čase 53,03 a obhájkyně zlata Dalilah Muhammadová nezůstala v jiném běhu příliš pozadu. Ve středečním finále bude chtít své krajance oplatit prohru z americké kvalifikace. Nikdo další do boje o zlato s největší pravděpodobností nezasáhne.

Výsledky atletických soutěží

Finále:

Muži:

3000 m př.: 1. El Bakkali (Mar.) 8:08,90, 2. Girma (Et.) 8:10,38, 3. Kigen (Keňa) 8:11,45, 4. Wale 8:14,97, 5. Haileselassie (oba Et.) 8:15,34, 6. Hughes (Kan.) 8:16,03, 7. Miura (Jap.) 8:16,90, 8. Raitanen (Fin.) 8:17,44.

Dálka: 1. Tentoglu (Řec.) 841 (druhý nejdelší pokus 815), 2. Echevarría 841 (809), 3. Massó (oba Kuba) 821, 4. Cáceres (Šp.) 818, 5. Harrison (USA) 815, 6. Hašioka (Jap.) 810, 7. Montler (Švéd.) 808, 8. Randazzo (It.) 799.

Ženy:

5000 m: 1. Hassanová (Niz.) 14:36,79, 2. Obiriová (Keňa) 14:38,36, 3. Tsegayová (Et.) 14:38,87, 4. Tiropová (Keňa) 14:39,62, 5. Tayeová 14:41,24, 6. Teferiová (obě Et.) 14:45,11, 7. Battoclettiová (It.) 14:46,29, 8. Canová (Tur.) 14:46,49.

100 m př. (vítr -0,3 m/s): 1. Camachová-Quinnová (Portor.) 12,37, 2. Harrisonová (USA) 12,52, 3. Tapperová (Jam.) 12,55, 4. Amusanová (Nig.) 12,60, 5. Visserová (Niz.) 12,73, 6. Charltonová (Bah.) 12,74, 7. Cunninghamová (USA) 13,01, 8. Andersonová (Jam.) 13,24.

Disk: 1. Allmanová (USA) 68,98, 2. Pudenzová (Něm.) 66,86, 3. Pérezová (Kuba) 65,72, 4. Perkovičová (Chorv.) 65,01, 5. Caová (Portug.) 63,93, 6. Kaurová (Indie) 63,70, 7. Lawrencová (Jam.) 62,12, 8. Steinackerová (Něm.) 62,02.

Rozběhy a kvalifikace:

Ženy:

Tyč: 1. mj. Bradshawová (Brit.) 555, ...23. Maláčová (ČR) 440 - nepostoupila do finále.