Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Atlety roku jsou olympijští vítězové Thompsonová-Herahová a Warholm

Světovými atlety roku se stali jamajská sprinterka Elaine Thompsonová-Herahová a norský překážkář Karsten Warholm. Jamajčanka získala na letošní olympiádě hned tři zlaté medaile, a to na 100 i 200 m a také ve štafetě 4x100 m. Warholm v Tokiu překonal světový rekord na 400 m překážek, který má od srpna hodnotu 45,94. 

Warholm letos dvakrát posunul světový rekord na 400 metrů překážek včetně vítězného olympijského finále. Tam se časomíra zastavila na čase 45,94, takže poprvé padla v této disciplíně hranice 46 sekund.

"Když jsem poprvé tenhle čas viděl, říkal jsem si, že to musí být chyba. Protože jsem si nemyslel, že to přijde. A ani jsem si nebyl jistým vítězstvím, než jsem přeběhl cílovou čáru. Byl to velmi intenzivní závod. Věděl jsem, že po mě Američan (Rai Benjamin) a Brazilec (Alison dos Santos) jdou. Vždycky do toho jdu naplno a nikdy nevím, co se děje za mnou. Jenom jsem bojoval až do cíle," řekl na galavečeru, který se v Monaku odehrál bez diváků za přítomnosti jen několika málo atletů.

Jamajská šampionka Elaine Thompsonová-Herahová
zdroj: Reuters autor: LUCY NICHOLSON

Sprinterskou královnu OH v Tokiu Thompsonovou-Herahovou dostaly na trůn zlaté olympijské medaile na 100 a 200 metrů a ve sprinterské štafetě a také osobní rekordy 10,54 na stovce a 21,53 dvoustovce. Díky nim se na obou tratích zařadila na druhé místo historických tabulek hned za legendární a zároveň kontroverzní Američanku Florence Griffithovou-Joynerovou.

"Dostala jsem se velmi blízko světovému rekordu, takže teď je všechno možné. V dohledné době se nechystám pověsit tretry na hřebík," řekla devětadvacetiletá atletka, jejímž dalším cílem je MS 2022 v Eugene. "Je to blízko domova, tak doufám, že se budou moci přijít podívat přátelé a rodina," doplnila.

Ani triumfy na olympijských hrách ozdobené světovými rekordy nestačily na vítězství loňské královně Rojasové a překážkářce Sydney McLaughlinové. Druhá jmenovaná mohla mít alespoň radost z úspěchu svého kouče Boba Kerseeho, k němuž přešla na přelomu loňského a letošního roku. Ten získal trenérskou cenu, kterou převzal od své jiné veleúspěšné svěřenkyně Allyson Felixové.

Vycházející hvězdou byla vyhlášena devatenáctiletá Američanka Athing Muová, olympijská vítězka v běhu na 800 metrů. V mužské kategorii toto ocenění získal americký sprinter Erriyon Knighton, jenž v 17 letech skončil čtvrtý v olympijském závodě na 200 metrů a běhal rychlejší časy než v jeho věku světový rekordman Usain Bolt.

Cena pro členskou federaci, kde byl v nominované šestici i Český atletický svaz, putovala do Kostariky.

Světová atletika ocenila také jednání výškařů Gianmarca Tamberiho z Itálie a Mutaze Issy Baršima z Kataru, kteří se na olympijských hrách vzdali rozeskakování a využili možnost podělit se o zlatou medaili. Dnes získali cenu za inspirativní počin.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články