Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České ragby 2021

Kdo se stane světovým atletem roku? Favority jsou koulař Crouser či překážkář Warholm

Světová atletika zveřejnila nominaci na světového Atleta roku. K favoritům prestižní ankety patří především Karsten Warholm a Ryan Crouser, kteří v uplynulé sezoně překonali světové rekordy. O trofej se uchází také loňský vítěz Armand Duplantis.

Ryan Crouser
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader

Warholm byl v sobotu vyhlášen nejlepším evropským atletem roku a svými výkony si řekl také o světovou trofej. Na 400 metrů překážek nejdříve v Oslu překonal časem 46,70 bezmála tři desítky let starý světový rekord Kevina Younga a pak v nevídaném olympijském finále posunul hranici lidských možností na jednom okruhu s překážkami šest setin pod 46 sekund. Vyhrál i finále Diamantové ligy.

Norský překážkář ale bude mít velkou konkurenci v americkém koulaři Crouserovi. Ten celý rok včetně olympijských her a Diamantové ligy neprohrál. Krajana Randyho Barnese navíc připravil po třech desítkách let o světové rekordy v hale i venku. V lednu pod střechou vylétl do čela historických tabulek výkonem 22,82 metru, v červnu venku vylepšil letité maximum o plných 25 centimetrů na 23,37 metru. Crouser by mohl být prvním vrhačem mezi světovými Atlety roku od Jana Železného, který vyhrál v roce 2000.

Korunu bude hájit švédský tyčkař Duplantis, který vyhrál všechny velké závody sezony – olympijské hry, halové mistrovství Evropy i finále Diamantové ligy. Světový rekord ale tentokrát nepřekonal.

Ve finálové desítce jsou také běžci Joshua Cheptegei, Jakob Ingebrigtsen a Eliud Kipchoge, dálkař Miltiadis Tentoglu, trojskokan Pedro Pichardo, diskař Daniel Stahl a vícebojař Damian Warner, který se olympijským rekordem 9018 bodů zařadil na čtvrté místo historických tabulek.

Finálovou desítku žen Světová atletika zveřejní v pátek. Galavečer s předáváním ocenění se uskuteční v prosinci.

Nominace - muži:

Cheptegei (Ug./5000 a 10.000 m), Crouser (USA/koule), Duplantis (Švéd./tyč), J. Ingebrigtsen (Nor./1500 a 5000 m), Kipchoge (Keňa/maraton), Pichardo (Portug./trojskok), Stahl (Švéd./disk), Tentoglu (Řec./dálka), Warner (Kan./desetiboj), Warholm (Nor./400 m př.).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy