Následuje
Česko - Norsko

ZOH se vrátí do Itálie. V roce 2026 je uspořádají Milán a Cortina d'Ampezzo

Zimní olympijské hry hlásí po 20 letech návrat do Itálie. V roce 2026 se totiž budou konat v Miláně a v Cortině d'Ampezzo. V hlasování Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne dostala společná italská kandidatura přednost před švédskou dvojicí Stockholm - Aare, která byla jediným protikandidátem. Stockholm neuspěl podruhé za sebou, Hry v roce 2022 získal Peking.

Snowboardistka Michela Moioliová a sjezdařka Sofia Goggiová při prezentaci ZOH 2026
zdroj: ZUMA autor: Cao Can

"Zvítězily Itálie, budoucnost a sport," reagoval vicepremiér země z Apeninského poloostrova Matteo Salvini, když předseda MOV Thomas Bach oznámil výsledek hlasování. Toho se v novém sídle MOV v Lausanne zúčastnilo 82 členů MOV včetně předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala. Pro italskou kandidaturu jich hlasovalo 47, pro švédskou 34.

Cortina už zimní olympiádu hostila v roce 1956, v roce 2006 se konala v Turíně. Italská střediska, v nichž proběhnou za sedm let olympijské soutěže, mají bohaté zkušenosti s pořádáním lyžařských světových šampionátů. Milán zase hostil MS ve fotbale i v hokeji.

Z Milána, který bude vedle slavnostního zahájení centrem hokeje a krasobruslení, je to do Cortiny d'Ampezzo více než 400 kilometrů. Další kilometry čekají sportovce i diváky do oblasti Bormia a Livigna, kde se budou rozdělovat některé medaile v alpském lyžování a snowboardingu, nebo do biatlonového areálu v Anterselvě. Jen o něco blíž je centrum klasického lyžování ve Val di Fiemme. Závěrečný ceremoniál je naplánován do Verony.

Italům pomohla velká podpora místního obyvatelstva, která se podle hodnoticí zprávy MOV vyšplhala na 83 procent, v Miláně dokonce na 87. Kandidatura Stockholmu s Aare měla ve Švédsku jen pětapadesátiprocentní podporu.

Podruhé za sebou se o pořadatelství zimních Her ucházely jen dvě kandidatury. Pro rok 2022 dostal přednost Peking před Almaty, z uchazečů o ZOH o čtyři roky později ještě před podáním přihlášek odpadly Sion, Štýrský Hradec se Schladmingem a Sapporo. Kandidaturu Erzurumu vyřadil MOV a v Calgary se proti pořadatelství postavili tamní obyvatelé v referendu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy