Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Největší momenty 100 let českého sportu: dekáda 1918–1928

Zvolte největší moment uplynulých 100 let českého sportu. Hlasovat můžete po desetiletích –  pro památné okamžiky z let 1918–1928 od pondělí 9. července od 10 hodin do půlnoci v neděli 15. července. Nominace a představení každé dekády budou oznámeny vždy v pondělí v pořadu Otakara Černého na ČT sport, poprvé 9. července ve 12:40. O absolutních vítězích jednotlivých dekád rozhodne v kombinaci s názorem diváků hlasování odborného kolegia složeného z osobností českého sportu. Všichni vítězové budou slavnostně vyhlášeni v podvečer 28. září v živém vysílání ČT sport.

Pershingova olympiáda 1919 – vítězství fotbalistů ČSR

Pershingova olympiáda představuje první mezinárodní úspěch českého fotbalu v samostatné republice. Tento turnaj uspořádalo osm vítězných zemí tzv. Dohody v I. světové válce. Zatímco většina účastníků vyslala své armádní výběry, Československo sestavilo mužstvo z nejlepších hráčů Sparty a Slavie v čele s Peškem-Káďou, Jandou-Očkem, Hojerem či Fivébrem. Jeho trenérem byl legendární Skot John Madden. Po výhrách nad Belgií 4:1, USA 8:2 a Kanadou 3:2 vyhrálo ve finále nad Itálií 4:2.

Letní OH Antverpy 1920 – hokejisté ČSR získali premiérový bronz

Hokejový turnaj, který byl současně premiérovým mistrovstvím světa, se sice uskutečnil v dubnu 1920 v Antverpách, ale byl součástí letních olympijských her, neboť jejich zimní verze ještě neexistovala. Za tehdy nedostižnými Kanaďany a Američany se rozpoutal souboj tří evropských zemí – ČSR, Švédska a Švýcarska – o bronzovou medaili. V rozhodujícím duelu zdolali Čechoslováci 1:0 Švédy. O první medailový úspěch se zasloužili brankáři Jan Peka, Karel Wälzer, obránci Jan Palouš, Otakar Vindyš, záložník Karel Hartmann a útočníci Josef Šroubek, Josef Loos, Vilém Loos, Karel Pešek.

Letní OH Paříž 1924 – Bedřich Šupčík (šplh), první olympijské zlato

Bedřich Šupčík získal pro Československo první zlatou olympijskou medaili v dnes už neexistující disciplíně, kterou byl šplh na laně bez přírazu. V Paříži v roce 1924 na otevřeném stadionu Colombes zdolal osmimetrovou vzdálenost za 7,2 vteřiny. Nebyl to jeho jediný cenný kov, který si z Her přivezl – ve víceboji skončil třetí a o čtyři roky později v Amsterdamu získal stříbro v soutěži družstev.

VIII. slet ČOS 1926 – poprvé na Strahově

Byl to vůbec první všesokolský slet, který se konal v Praze na Strahově, kde byl vybudován areál o rozloze 60 hektarů a s tribunami pro 130 000 diváků (pozdější Masarykův stadion). Hlavní cvičení byla na programu ve dnech 4. – 6. července 1926. Vystoupilo při nich postupně 144 863 cvičenců a na přeplněných tribunách se mačkalo denně až 160 000 diváků. Některá cvičení sledoval přímo z náčelnického můstku prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Středoevropský pohár 1927 – vítězství fotbalistů Sparty Praha

V roce 1927 se uskutečnil první ročník fotbalového Středoevropského poháru, který byl v té době nejvýznamnější klubovou soutěží na starém kontinentu. Zúčastnily se dva nejlepší týmy z uplynulého ročníku domácích lig z Československa, Rakouska, Maďarska a Jugoslávie. Vítězem se stala AC Sparta Praha po finálových výsledcích 6:2 a 1:2 s Rapidem Vídeň. Sparťanská záloha Kolenatý, Pešek-Káďa, Hajný byla v té době patrně nejlepší řadou v Evropě, a zejména Pešek-Káďa se stal mezinárodně uznávaným hráčem.

Letní OH Amsterdam 1928 – Ladislav Vácha (gymnastika), 1x zlato, 2x stříbro

Ladislav Vácha dosáhl největšího úspěchu na Olympijských hrách 1928 v Amsterdamu, kde získal zlato za cvičení na bradlech a dvě stříbrné medaile za cvičení na kruzích a soutěž družstev. Byl účastníkem již Her v Paříži 1924, odkud si přivezl dvě bronzové medaile. Jeden z neúspěšnějších českých olympioniků zemřel tragicky po dvouměsíčním věznění gestapem za II. světové války kvůli svému zapojení do odboje.

Targa Florio – Eliška Junková (automobilová závodnice)

Nejslavnější a nejlepší automobilová závodnice dvacátých let 20. století se vyrovnala v nejtěžších závodech nejlepším mužům. Závodila na vozech Bugatti – nejprve jako spolujezdkyně svého manžela Čeňka Junka a posléze sama. V jednom z tehdy nejtěžších závodů Targa Florio v roce 1928 dlouho vedla, ale technická závada jejího vozu ji odsunula v pořadí. V témže roce však bohužel zemřel při nehodě na Nürburgringu její manžel a Eliška zanechala závodění.

ZOH Svatý Mořic 1928 – Rudolf Burkert (skoky na lyžích), první medaile ze ZOH

Rudolf Burkert byl prvním reprezentantem Československa, jemuž se podařilo vybojovat medaili na zimních olympijských hrách. Skoky dlouhými 57 a 59,5 metru získal bronz ve skokanské soutěži na II. ZOH ve Svatém Mořici 1928. Na dlouhá léta se stal také jediným závodníkem, kterému se podařilo prolomit medailovou dominanci severských skokanů. Zranění nohy ukončilo v roce 1934 jeho sportovní kariéru.

Letní OH Antverpy 1920 – Skrbková-Žemla (tenisová čtyřhra), první medaile ČSR

Tenistka Milada Skrbková byla na olympijských hrách v Antverpách v roce 1920 jedinou ženou ve výpravě 123 československých sportovců. V mixu se svým budoucím manželem Ladislavem Žemlou po výhrách nad dvěma belgickými páry a semifinálové porážce s Brity porazili v utkání o třetí místo dánskou dvojici Hansenová, Tegner 8:6, 6:4.

Mistrovství světa v šachu – Věra Menčíková, zlato

Narodila se v Moskvě, ale její otec byl Čech a matka Angličanka. V devíti letech jí otec věnoval šachovou soupravu a naučil ji hře. Po nástupu bolševiků k moci v Rusku se rodina přestěhovala do Anglie, ale celý život reprezentovala Československo. V roce 1927 – v jednadvaceti letech – se stala mistryní světa v šachu. Svůj titul šestkrát obhájila, naposledy v roce 1939. Z 83 partií v soubojích o titul 78 vyhrála, ve čtyřech remizovala a pouze jednou prohrála.

Hlavní zprávy