Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

MS málem nestihl a na sněhu jede poprvé. (Ne)lyžař Solano se ale stal hvězdou

Lahti – Není důležité vyhrát, ale zúčastnit. Tak zní slavné heslo Pierra de Coubertina a přesně v tomto duchu se nese vystoupení Adriana Solana na mistrovství světa v Lahti. Venezuelský běžec na lyžích, jenž se kvůli úředníkům málem do Finska ani nedostal, až na šampionátu poprvé závodí na sněhu. Jeho jízdy jsou tak plné pádů a humorných momentů, což mu však nebere radost z účasti mezi hvězdami.

Před velkými sjezdy se zastavuje a je na něm patrné, jak potřebuje chvilku nabrat odvahu, aby mohl pokračovat. Jeho jízda je plná pádů, zkřížených lyží a neortodoxního stylu a časem je na šampionátu jasně nejhorším. Adrian Solano je vzorovým případem lyžaře, který stojí poprvé na sněhu. V dresu Venezuely se však dostal na mistrovství světa a během dvou dní se stal jednou z nejvýraznějších postav.

Přitom nechybělo mnoho a dvaadvacetiletý závodník souboje nejlepších lyžařů světa sledoval pouze doma z gauče. Solano si totiž při cestě na sever Evropy prožil velké patálie, při kterých musel odpovídat na dotazy, zda není terorista, nepašuje drogy či není ilegální imigrant.

Vše začalo už v polovině ledna. Solano, který doma trénuje pouze na kolečkových lyžích či kole, se kvůli seznámení se sněhem a alespoň částečné aklimatizaci rozhodl vyrazit na přípravu do Švédska. Po cestě měl ale mezipřistání v Paříži, kde ho kvůli jeho vzhledu zadrželi a začali vyslýchat.

Je nám líto, video expirovalo.
Neustále padá a je suverénně poslední. Solano se ale stal hvězdou MS

"Nevěřili mi, že Venezuelu může reprezentovat lyžař. Měl jsem u sebe pouze 28 euro a policista mě obvinil, že chci emigrovat, jelikož u nás doma je špatná situace, popsal v rozhovoru Solano.

Solanovi nepomohl ani zvací dopis s podpisem jednoho týmového kolegy a trenéra. Policie ho na letišti držela šest hodin, takže propásl let do Švédska. "V dopise bylo jasně uvedeno, že výdaje jsou zaplaceny, ale oni mi nevěřili. Poslali mě naopak do špatného hotelu v Paříži," prozradil.

Venezuelský lyžař následně musel jít k soudu, kde měl dokázat, že skutečně jede na závody. Úřady ale nepřesvědčil a místo na sever Evropy byl deportován zpátky do Venezuely. "Cítil jsem se diskriminován kvůli svému vzhledu a stylu oblečení. A taky jsem přišel o měsíc tréninku," smutnil závodník, který si na cestu vydělal jako kuchař.

Solanův sen se tak ve chvíli změnil v obrovské zklamání. Ovšem celá situace se otočila. Jeho cestu zaplatil finský podnikatel a bývalý televizní komentátor Aleksi Valavouri. Solano tentokrát letěl přes Amsterdam a do Finska se nakonec úspěšně dostal.

V Lahti se pak místo úředníků pustil do boje se sněhem. V kvalifikaci na 10 kilometrů v polovině vzdal. Tu sprinterskou na 1600 metrů se mu už přes obrovské problémy podařilo dokončit. To však s obrovskou ztrátou. Na vítěze ztratil na posledním 156. místě 10 a půl minuty. Na předposledního krajana Donata Agostinelliho pak více než pět.

Solanovi to však velké vrásky na čele nedělalo. I přes celou řadu pádů a komických momentů se hnán diváky celou dobu usmíval a v cíli zářil spokojeností. "Díky všem, kdo mi pomohli dostat se na šampionát do Finska. Splnil jsem si sen lyžovat na sněhu a navíc při tak skvělém závodě. Možná jsem mnohokrát spadl, ale co se počítá, že jsem vždy vstal a pokračoval. Vydal jsem ze sebe maximum," dodal před dalšími závody.

Zdroj
ČT sport, BBC, http://elestimulo.com

Hlavní zprávy