Matura po skvělém druhém kole pátý, vyhrál Polák Stoch

Val di Fiemme - Jan Matura obsadil díky třetímu nejdelšímu skoku ve druhém kole páté místo na velkém můstku na mistrovství světa ve Val di Fiemme a dosáhl nejlepšího českého výsledku v Itálii. Novým šampionem je Polák Kamil Stoch, který udržel vedení z prvního kola. Stříbro bral Slovinec Peter Prevc a bronz Nor Anders Jacobsen.

Matura ve druhém kole předvedl třetí nejdelší skok dne a do elitní pětice poskočil z 12. příčky. Od medaile ho však dělilo necelých osm bodů. Jeho umístění je nicméně nejlepším českým výsledkem skokanů na MS od roku 2005, kdy získal Jakub Janda v Oberstdorfu stříbro na malém a bronz na velkém můstku. Janda dnes jako jediný z Čechů do druhého kola nepostoupil. Lukáš Hlava obsadil nakonec 24. místo, Roman Koudelka skončil třicátý.

Jan Matura pro ČT: "Úspěch to je veliký. Přál jsem si být do desítky a medaile byla takový sen. Druhý skok byl pěkný a výsledek je takový, jaký jsem si představoval."

Třiatřicetiletý Matura nejprve předvedl 127,5 metru a po doskoku máchl zaťatou pěstí do vzduchu. Dostal 133,3 bodu, což mu po 1. kole stačilo na 12. místo. Od Jacobsena a případné bronzové medaile ho v polovině závodu dělilo 5,1 bodu. Ve druhém kole využil lepších podmínek, trefil odraz, doletěl na 132 metrů a ujal se průběžného vedení. Dál než Matura pak skočili jen o půl metru Švýcar Simon Ammann a Rakušan Wolfgang Loitzl.

Matura se posouval ve výsledkové listině vzhůru a užíval si pozici lídra. O vedení ho připravil až Loitzl a ze stupňů vítězů letošní českou jedničku sesadilo medailové trio, které dopadlo na hranici 130 metrů či za ni. Páté místo je Maturovým nejlepším individuálním výsledkem na MS. Dvojnásobný vítěz závodů SP v této sezoně ze Sappora byl na středním můstku v Predazzu dvanáctý. Předtím byl nejlépe dvacátý ze stejného můstku před deseti lety.

Koudelka byl po 1. kole za 120,5 metru šestadvacátý, ve druhém ale přidal jen metr a uzavřel finálovou třicítku. Hlava postoupil po úvodním skoku (121,5) z 29. místa, druhý pokus mu vyšel lépe, přidal tři metry a o pět míst si polepšil. První kolo bylo zároveň posledním pro Jandu, který skákal ještě z nižšího nájezdu a po poryvu větru musel let korigovat a 104,5 metru stačilo je na 46. místo.