BBV po 25 letech

Na středním můstku vyhrál Nor Bardal, Matura skončil dvanáctý

Val di Fiemme - Český skokan na lyžích Jan Matura obsadil na mistrovství světa v závodu na středním můstku 12. místo. Může litovat horšího pokusu ve druhém kole, po němž klesl o čtyři příčky. Ve Val di Fiemme poprvé na vrcholné akci triumfoval Nor Anders Bardal před suverénem světového poháru Gregorem Schlierenzaurem z Rakouska. Bronz získal Slovinec Peter Prevc.

Další čeští reprezentanti se v závodě, který výrazně poznamenal také točící se vítr, dostali do třetí desítky konečného hodnocení: Lukáš Hlava se umístil na 25. pozici a Roman Koudelka byl čtyři příčky za ním. Jakub Janda těsně nepostoupil z prvního kola.

Matura, vítěz dvou závodů SP z letošní sezony, si naopak úvodním pokusem dlouhým 102,5 metru zajistil dobrou výchozí pozici do druhého kola. Dále skočili jen Bardal s Polákem Kamilem Stochem. Matura se v druhém kole nevyrovnal s horšími podmínkami, když mu vítr foukl do zad a po pokusu dlouhém 96 metrů se propadl v pořadí. I tak si ale připsal svůj nejlepší výsledek na MS či OH.

"Pro mě to je úspěch. Nemůžu být nespokojený. Od malého můstku jsem očekával umístění okolo desítky, to se potvrdilo. Abych byl výš, muselo by se všechno sejít," citovaly Maturu internetové stránky www.slcr. Oba skoky prý mohly být ještě lepší. Hlavně ten druhý, kdy mu uškodil vítr do zad. "Oba (skoky) byly zpožděné, což mě stálo dva až dva a půl metru, a to je na malém můstku hodně. Byl jsem osmý a to, že jsem se propadl na dvanácté místo, to se nedá nic dělat," dodal Matura.

Útok na medaili nezvládl ani Stoch, který neudržel druhé místo z prvního kola a po velkém zhoršení skončil osmý. Jeho zaváhání využil k překvapivému postupu na bronzovou příčku Prevc, který ani dosud v SP individuálním závodě nikdy nestál na stupních vítězů.

Schlierenzauer, rekordman v počtu nasbíraných vítězství v seriálu, ve druhém kole zkoušel útočit. Na pokyn rakouského trenéra skákal z nižšího nájezdového okna, aby neměl velký odečet kvůli protivětru, ale nakonec se posunul jen na druhé místo, a nezískal tak šesté zlato ze světového šampionátu.

Na středním můstku vyhrál Nor Bardal, Matura skončil na dvanáctém místě

Pevné nervy totiž udržel Bardal, který stometrovým skokem ve druhém kole potvrdil své vedení z prvního kola a mohl bouřlivě slavit svůj premiérový velký triumf. Zároveň se postaral o první norské skokanské zlato od roku 1995, kdy vyhrál na velkém můstku Tommy Ingebrigtsen.

Obhájce vítězství Rakušan Thomas Morgenstern si díky zlepšení ve druhém kole pomohl "jen" na páté místo.

Skokany čeká v neděli závod smíšených družstev. Češi vyrukují v sestavě Matura, Janda, Michaela Doleželová a Vladěna Pustková.

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme, skoky mužů na středním můstku:

1. Bardal (Nor.) 252,6 b. (103,5+100,0 m), 2. Schlierenzauer (Rak.) 248,4 (98,0+97,5), 3. Prevc (Slovin.) 244,3 (102,5+98,5), 4. Freund (Něm.) 242,6 (101,0+99,0), 5. Morgenstern (Rak.) 242,0 (100,0+100,5), 6. Freitag (Něm.) 239,1 (103,5+97,5), 7. Takeuči (Jap.) 238,0 (102,0+98,0), 8. Stoch (Pol.) 237,4 (102,0+97,0), 9. Wank (Něm.) 237,3 (99,5+99,5), 10. Hilde (Nor.) 235,6 (99,5+97,0), ...12. Matura 233,7 (102,5+96,0), 25. Hlava 219,4 (92,5+93,5), 29. Koudelka 213,3 (94,0+91,5), 31. Janda (všichni ČR) 103,4 (92,5) - nepostoupil do 2. kola.