Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
BBV po 25 letech

Jaroš o výstupu na Lhotse: Už jsem si říkal, že to nedám

Praha - Horolezec Radek Jaroš překonal všechny obtíže a dostal se na vrchol čtvrté nejvyšší hory světa Lhotse (8 516 metrů). Zkompletoval tak tucet  osmitisícovek, zlézt mu zbývá už jen zrádná Annapurna a druhá nejvyšší hora světa K2. Na Lhotse stoupal sám a počasí mu příliš nepřálo. Když už se s expedicí loučil, stal se malý zázrak a Jaroš vrchol ve čtyři hodiny odpoledne 19. května jako v pořadí desátý Čech zdolal.

"Člověk míní a Manitou se směje." To je pořekadlo, které si Jaroš často opakuje. Výstup na čtvrtou nejvyšší horu světa mu toto motto jen potvrzovalo. Problémy začaly už v základním táboře. "Agentura, která mi zajišťovala servis z Káthmándú do základního tábora, mi nedodala materiál. Seděl jsem první týden v základním táboře v oblečení, ve kterém jsem přiletěl z Evropy. To psychice nepomůže. Člověk má tendenci spěchat a dohánět. Věci se vrší a kupí se chyby," řekl český horolezec.

Na výstup se vydal sám. Původně se chtěl letos Jaroš vydat ve trojici na Annapurnu. V poslední fázi to však jeho kolegové vzdali. "Protože Annapurna je hodně složitá a nebezpečná, pro samostatnou akci byla Lhotse výhodnější. Základní tábor je velký. Myslel jsem si, že budu sedět s patnácti lidmi z celého světa, že to bude pohodička, pro mě kurz angličtiny," přiznal Jaroš, který si veškerý materiál musel vynést na Lhotse sám.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Rozhovor s Radkem Jarošem

Jarošovy zdolané osmitisícovky:

1998 Mount Everest 8848 m

2002 Kančendženga 8586 m

2003 Broad Peak 8047 m

2004 Čo Oju 8201 m

2004 Šiša Pangma 8027 m

2005 Nanga Parbat 8126 m

2008 Dhaulágirí 8167 m

2008 Makalu 8462 m

2009 Manaslu 8163 m

2010 Gašerbrum I 8068 m

2010 Gašerbrum II 8035 m

2011 Lhotse 8516 m

Ani počasí nebylo úspěchu nakloněno. Jaroš sice dostával předpovědi od české meteoroložky Aleny Zárybnické, ale podmínky se rychle měnily a navíc ze základního tábora, který je společný i pro Mt. Everest, není na stěnu Lhotse vidět. "Trvá dva dny, než se člověk dostane k úpatí. Mezitím se podmínky změnily. Když jsem byl ve čtvrtém výškovém táboře poprvé, najednou se zvedla bouře a výškový vítr, musel jsem zase zpátky a ono je to opravdu hodně daleko," podotkl Jaroš, kterému výstup ze základního tábora na vrchol trval měsíc. "Za normálních okolností by to mohlo být čtrnáct dní," přidal smířeně český horolezec.

Výstup na vrchol – příběh jako z pohádky

Jaroš se rozhodl vyjít na rozhodující cestu ve dvě v noci. "Za půl hodiny jsem se vrátil zpátky do stanu, protože jsem byl vyčerpaný a zmrzlý. Říkal jsem si, že to nedám a zdálo se mi, že jsem tak mimo, že by to bylo nebezpečné, že bych tam nahoře udělal chybu," přiznal Jaroš, který se rozhodl lézt bez kyslíku.

"V podstatě jsem se s expedicí rozloučil s tím, že po dvou měsících bude neúspěšná, pak jsem se ale k ránu probudil, zjistil jsem, že je teprve šest hodin. Víceméně jsem ani nešel na vrchol, šel jsem se spíš podívat nahoru, až tam půjdu příště, jak to tam vypadá. Když jsem se dostával výš a výš, uvědomil jsem si, že by to mohlo vyjít. Ve čtyři hodiny odpoledne jsem stál na vrcholku čtvrté nejvyšší hory světa," líčil Jaroš.

Příští rok se chystá na Annapurnu a rok poté na K2. "Bude záležet na spolulezcích. Bude to hodně složité, protože Annapurna je nízká nevděčná osmitisícovka. Žádnou slávu začátečníkovi nepřinese," nastínil své plány horolezec, jehož snem je vylézt na vrchol všech osmitisícovek. Hledí však i dál. "Jsme dohodnutí s Petrem Maškem a jedním Američanem na rok 2013, že zkusíme K2 ze severu z Tibetu," dodal muž, který zkoušel zdolat tento vrchol už čtyřikrát.

Radek Jaroš

Datum a místo narození: 29. dubna 1964, Nové Město na Moravě

Největší úspěchy: 12 zdolaných osmitisícovek, nejvíce ze všech českých horolezců; čtvrtý Čech na nejvyšší světové hoře Mount Everestu (1998); nyní jeden z nejrespektovanějších světových horolezců

Ocenění: několikanásobný držitel ocenění Výstup roku, soutěže Českého horolezeckého svazu (ČHS); držitel hlavní ceny Českého klubu fair play za rok 2008 (spolu se Zdeňkem Hrubým při výstupu i sestupu z Dhaulágirí pomohli dvěma polským a dvěma španělským kolegům, kteří se ocitli v ohrožení života)

Ostatní:

- s lezením začínal jako osmnáctiletý na místních skalách rodné Českomoravské vrchoviny;

- jeho první zdolanou osmitisícovkou byl v roce 1998 Mount Everest (první, tehdy ještě neúspěšný výstup na nejvyšší vrchol absolvoval v roce 1994);

- v roce 2002 spolu s Martinem Minaříkem zlezli jako první Češi třetí nejvyšší horu světa Kančendžengu;

- před dvěma lety, v den svých 45. narozenin, vystoupil sólově na Manaslu;

- v roce 2004 stanul na vrcholu Čo Oju společně s mistrem světa v běhu na lyžích Martinem Koukalem;

- jeho snem je vystoupit na všech čtrnáct osmitisícovek světa.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články