Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Český den v Tokiu

Češi ve štafetě propadli, Northugův finiš přihrál další zlato Norům

Val di Fiemme - Běžci na lyžích Jiří Magál, Lukáš Bauer, Aleš Razým a Martin Jakš skončili ve štafetě na mistrovství světa ve Val di Fiemme jedenáctí. Zlaté medaile vybojovalo kvarteto Norska před Švédy a Rusy. Norové tentokrát jeli ve složení Tord Asle Gjerdalen a Eldar Rönning, kteří zvládli klasiku, bruslit začal Sjur Röthe a ve finiši všechny porazil Petter Northug.

Petter Northug v cíli štafety
zdroj: AP autor: Matthias Schrader

Češi sice letos dojeli ve stejné sestavě třetí v závodu světového poháru ve francouzském La Clusaz, ale na MS byli od stupňů vítězů daleko. "S osmým místem bychom byli reálně spokojeni. S jedenáctým ne. Pole už je strašně vyrovnané. K úspěchu se musí sejít super výkon všech. V La Clusaz jsme to dokázali, tady ne," hodnotil za všechny Jakš.

Na prvním úseku dokázal Magál udržet tempo a předával Bauerovi na osmém místě s minimální ztrátou 10,2 sekundy na vedoucí Německo. Bauer ztrácel ve sjezdech a musel pak vždy dohánět skupinu devíti štafet.

Dvě kola jel se soupeři, ale ve svém třetím kole už kontakt neudržel. V závěrečných necelých dvou kilometrech ztratil skoro 20 sekund a předával Razýmovi na sedmém místě s odstupem 28,3 na vedoucí šestici. "Ztratil jsem kontakt, to bylo zásadní," řekl Bauer. "Ve třetím kole to byla krizovka. Poslední kopec jsem myslel, že už nevylezu. V té průměrné sezoně si to nejhorší odjezdím na mistrovství světa."

Razým sice snížil po třech kilometrech ztrátu na vedoucí běžce o 12 sekund, ale tempo nevydržel a propadl se na desáté místo se ztrátou skoro 1:20. "Rozjel jsem se, abych stáhl ztrátu, ale nepovedlo se a já jsem se zastavil," řekl Razým. Jakše na posledním úseku ještě předjelo Finsko a české barvy přivezl do cíle jedenáctý. "Cítím se mizerně. Na svém úseku jsem zajel asi průměr," řekl Jakš.

Je nám líto, video expirovalo.
Štafeta mužů na MS v lyžování

První tři úseky o ničem nerozhodly. O medaile na začátku čtvrté předávky jelo ještě šest týmů - Norsko, Švédsko, Itálie, Rusko, Německo a Švýcarsko. Lyžaři natolik taktizovali, že je dojeli Finové, kteří měli po třetím úseku ztrátu 1:25.

Až necelé dva kilometry před cílem se zvýšilo tempo. První zabral Northug, ale rychle zase zvolnil a pustil před sebe ostatní. Do cílové rovinky vjížděl v čele Švéd Calle Halfvarsson, ale Northug ho hravě přespurtoval a suverénně vyhrál.

Norští běžci na lyžích dál dominují mužské štafetě, na MS zvítězili již posedmé za sebou, což historie nepamatuje. Počtvrté ji přivezl do cíle první Northug a získal devátý světový titul v kariéře. Ve Val di Fiemme vyhrál už závod na 10 km volně a byl druhý ve sprintu.

Výsledky běžecké štafety mužů na MS:

1. Norsko (Gjerdalen, Rönning, Röthe, Northug) 1:41:37,2, 2. Švédsko (Richardsson, Olsson, Hellner, Halfvarson) -1,2, 3. Rusko (Bělov, Vylegžanin, Legkov, Usťugov) -2,4, 4. Itálie -2,6, 5. Finsko -11,7, 6. Švýcarsko -13,0, 7. Německo -45,5, 8. Japonsko -54,2, 9. Francie -55,6, 10. USA -1:01,4, 11. Česko (Magál, Bauer, Razým, Jakš) -1:05,4.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy