Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
EL a EKL UEFA

Boj o olympiádu? My to tak nebereme, pojede ten nejlepší, říká Prskavec

Jednu z největších hvězd českého sportu jsme zastihli v Londýně, kde se chystá na sezonu. "Pojede se tady mistrovství světa, k němuž směřuje příprava. Ta trať je hrozně náročná a hrozně těžká, ale taky zábavná a ty závody budou určitě skvělé," vysvětluje do telefonu Jiří Prskavec s tím, že právě v Londýně bude největší možnost vyjet si místa pro olympiádu, kterou v příštím roce pořádá Paříž. Nevyloučil ani možnost, že by se tam v krajním případně mohl pokusit kvalifikovat i na kanoi.

V přípravě na novou sezonu, která pro tuzemskou slalomářskou špičku začne už v půli května, vystřídal horko na Réunionu i zimu v Evropě.

"Po návratu byl koncem března jeden týden krásný a všechno vypadalo růžově, ale pak přišel duben a zimní ježdění, včetně návleků na ruce. Nejhorší to bylo v Krakově, kam jsme vyrazili na týden k přípravě na Evropské hry, tam dokonce sněžilo, což jsem na vodě dlouho nezažil," vysvětluje sympatický chlapík, který už vyhrál všechno, co se dá, včetně olympijských her.

Doufá, že už se přece jen počasí umoudří a oteplí se. "V Londýně je trochu lépe, než bylo doma, ale pořád nic moc. Doufáme, že se to na závody už otočí a bude to víc do krátkého rukávu," dodává.

Na kajaku i na kanoi

Blíží se květnové nominační závody, které rozhodnou o složení reprezentace. Tam ale pojede dvojnásobný olympijský medailista v klidu.

"Na kajaku jsem přednominovaný, protože jsem získal loni titul mistra Evropy. Takže bych mohl ty závody vynechat, ale dlouho jsme nezávodili a ty nominační závody jsou ve skvělé atmosféře, takže si to sfouknu," vysvětluje, jak je na tom na kajaku.

Jenže už delší dobu trénuje také na kanoi, i když zdaleka ne tak intenzivně, jako ve své hlavní disciplíně. "Tam ty nervy asi malinko začnou. Loni jsem si na kanoi zajistil místenku do nominačních bojů a letos se postavím na start. Nevím, co od toho čekat, ale těším se na to a uvidíme, jestli dokážu naše nejlepší singlíře potrápit," říká s úsměvem.

Hned ale vysvětluje, že se sice "singl" stal už před rokem součástí jeho přípravy, a zlepšení od loňska je podle jeho slov poměrně výrazné, pořád ještě není na stejné úrovni, jako na kajaku. "Nejdu se tam jen sklouznout, neberu to na lehkou váhu. Ale není to ještě na úrovni kajaku a příprava jede, jak byla naplánovaná na kajak," vysvětluje závodník, který v květnu oslaví třicetiny.

Také připouští, i když hodně hypoteticky, že kdyby se nenominoval do Paříže na kajaku, kanoe by byla další variantou. "To je z říše snů, ale samozřejmě, ve chvíli, kdy by mi tu šanci na olympiádu na kajaku někdo vzal, tak bych se třeba mohl víc zaměřit na singl, ale v tuhle chvíli to jsou úplné spekulace a hlavní disciplína je pro mě jednoznačně kajak," tvrdí čtyřnásobný mistr světa v jednotlivcích.

Jen o jedno místo

V každé disciplíně vodních slalomářů mají jednotlivé národní týmy na olympijských hrách nárok jen na jedno místo, takže v tuhé domácí konkurenci to bude velký boj. Prskavec z toho ale žádnou velkou vědu nedělá a trénuje společně se svým největším konkurentem Vítem Přindišem, který je posledním mistrem světa.

"My to takhle nebereme. Soustředím se sám na sebe a chci předvést to nejlepší. Každý z nás chce na olympiádu jet, ale vnímáme, že když to ten druhý dokáže sjet rychleji, tak je prostě lepší a má právo jet on. Já nemůžu nijak ovlivnit jeho výkon a on můj taky ne. Takže nekoukám na ostatní, jako že to jsou ti, které musím porazit," vysvětluje, jak to mezi vodáky stále funguje.

O místa na Hrách v Paříži, což je jasný hlavní cíl pro sezonu, budou reprezentace bojovat kromě MS v Londýně i na Evropských hrách v Polsku.

"Když v Krakově někdo z Čechů zvítězí, tak už budeme mít dopředu zajištěnou místenku na olympiádu v té kategorii. Ovšem nejvíc míst se dá vyjet na mistrovství světa, takže to bude priorita a tam budeme směřovat formu. Pak jsou Evropské hry a celkové pořadí Světového poháru," řadí priority pětinásobný evropský šampion.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články