51. Rally Český Krumlov

Z rozběhů postoupili Bolt i Gatlin. Oba čeští tyčkaři se objeví ve finále

Peking - V úvodní den mistrovství světa v atletice se představili sprinteři v rozbězích na 100 metrů, velký zájem budil start Usaina Bolta. Svůj rozběh vyhrál zadrženě v čase 9,96. Jeho velký soupeř Justin Gatlin ovládnul další rozběh za 9,83. České barvy potěšila povedená kvalifikace tyčkařů, v níž si postup do finále zajistili Michal Balner a Jan Kudlička. Sedmibojařka Eliška Klučinová figuruje po prvním dnu na 21. místě.

Justin Gatlin v rozběhu na 100 metrů na MS v Pekingu
zdroj: REUTERS

Českým tyčkařům se poprvé povedlo postoupit do finále ve dvojici, rozhodující výšku 570 cm oba skočili na první pokus. Kudlička stejným způsobem zvládl i obě předchozí výšky, Balner jednou opravoval 565. Celkem limit překonalo 16 závodníků.

"To, na co jsem se připravoval, jsem předvedl. Byly dobré podmínky, kdy nám foukalo lehce do zad. Svojí nejlepší tyčku z českého rekordu si schovám na finále. Dnes se mi skákalo opravdu dobře, na finále se těším," zhodnotil své kvalifikační vystoupení Michal Balner.

Balner: Svojí nejlepší tyčku si schovám na finále

V rozbězích na stovce stlačili čas pod deset vteřin favorité i ambiciózní mladíci

Mužská stovka platí na každé velké akci za vrchol, letos je ale obzvlášť sledovaná kvůli dopingové minulosti několika favoritů. Hned polovina z osmičky běžců s časem pod deset sekund si odpykala trest, Gatlin dokonce dva. Další z hříšníků Asafa Powell byl čtvrtý za 9,95, Mike Rodgers šestý za 9,97 a nigerijský rodák reprezentující Katar Femi Ogunode osmý za 9,99. A to ještě další muž s dopingovým škraloupem Tyson Gay vyhrál svůj běh za 10,11.

Výbornou formu mají dvacetiletý objev roku Trayvon Bromell z USA, který byl v rozbězích celkově druhý (9,91), i třetí Francouz Jimmy Vicaut (9,92). O setinu pod deset sekund se dostal další dvacetiletý talent Andre De Grasse z Kanady. Jediným z favoritů, který do elektrizujícího souboje rychlých mužů již nezasáhne, je čtvrtý nejrychlejší muž sezony Keston Bledman z Trinidadu, jenž si poranil tříslo a je vyřazen.

Největší pozdvižení podle očekávání v Ptačím hnízdě způsobil Bolt v posledním ze sedmi běhů. Když se prošel až do poloviny cílové rovinky, zatleskal lidem, kteří ho sledovali vestoje. Na startu pak poděkoval krajanům ve žlutých dresech, kteří mu zazpívali "Happy Birthday" k jeho pátečním devětadvacátým narozeninám. Běh pak kontroloval, úsilí bylo vidět zhruba do třetiny tratě.

Usain Bolt: "Musím ještě zapracovat na nějakých detailech a soustředit se na techniku. Každopádně je to dobrý start do šampionátu. Gatlin běžel opravdu dobře, ale nemám obavy. V semifinále to zlepším a ve finále taky."

Gatlinův dnešní výkon se do tabulek započítávat nebude, neboť olympijský vítěz z Atén měl nedovolenou podporu větru, byť o jedinou desetinu - 2,1 m/s. Třiatřicetiletý Američan útočí na první titul mistra světa, na minulém šampionátu v Moskvě byl druhý za Boltem. "Letošní rok jde skvěle. Chtěl jsem si dnes ověřit formu a dopadlo to výborně. Už po padesáti metrech jsem věděl, že nebudu mít žádné potíže, tak jsem na to tolik netlačil. Jsem na tom dobře a jsem tu proto, abych odvedl svou práci a vyhrál," dodal Gatlin.

V závěru běhu na 10 000 metrů měl nejvíce sil Farah

Mezi vytrvalci v běhu na 10 000 metrů si Keňané na Faraha nedošlápli

Mistryní světa ve vrhu koulí se stala Němka Christina Schwanitzová, která výkonem 20,37 porazila domácí reprezentantku Kung Li-ťiao o sedm centimetrů. Třetí místo obsadila Američanka Michelle Carterová.

V závěrečné finálové disciplíně sobotního programu pak triumfoval britský vytrvalec Mo Farah, který obhájil titul mistra světa v závodě na 10 000 metrů. V cílové rovince nedal šanci Keňanům Kamwororovi a Tanuiovi.