Moderní technologie v atletice aneb start neošidíte
Peking - Začátek je prý vždycky těžký. A ve sportu mnohdy rozhoduje o vítězství či porážce. Vrcholná sportovní akce roku, atletické mistrovství světa v Pekingu, je právě na startovní čáře, a tak mě při první návštěvě stadionu zvaného Ptačí hnízdo napadlo navštívit fascinující technické zázemí královny sportů a stručně si představit startovací zařízení.
![](https://fs.ceskatelevize.cz/cache/image/MmI2NjIwNDU2YTJiZjUzN7GYvt6-6D2W75QQD8VZMy5c1EQxWW9ezVE4at7-EfPbmRJMF-X9dhoktHbPKFmLMydzvcRI-YUfA-sV3IMrs1qCFDNPvgv8xFhpLaqeKwCoAB153bTu_bXW4Nb5vt0FHxbIxvoI3Stxdg82sBw6Y_PDU-rYaN4WCL9cuXF9IW-oXnnsomVzFUJCfWBRQfJWxg.jpg)
"On your marks… set!" To je tradiční pokyn startéra před začátkem běžeckého závodu. V českém atletickém prostředí se užívá pokyn "Připravte se… pozor!" Pak už následuje výstřel a běžci vyrazí na trať. Je-li ovšem všechno podle regulí a žádný ze závodníků nevyběhne předčasně, takříkajíc ulije start. Právě takový případ bezpečně odhalí technologicky brilantní startovací zařízení.
Rozhodnutí o zdařeném nebo chybném startu u závodů do 400 metrů a při štafetách vychází z pohybu atleta ve startovních blocích. Bloky jsou stejně jako startovací pistole propojeny s celým elektronickým zařízením, které okamžitě změří startovní reakci každého závodníka. Pravidla atletiky hovoří jasně: startovní reakce nižší než 0,100 sekundy znamená chybný start.
![](https://fs.ceskatelevize.cz/cache/image/YzEzMzI1YjE5Njc2MGMyM1GJXM74Mn-wRf4ZuQOXTIIB3tpO9j_0c80jyc99BrpFOqPUEmFRiJyvFf-NzZpFTNYeWai_16W0DbuLy4ULinNA_F9Jw6xz3DCmbngrZxFm8zsSFWoNGV9Ksqem5rkWmGqQfismTd-iAYV7HfCyZYnuPGrJVK_n2MoZqRs04j3IW4ZpOwmGhQb_7_rmpSGXcw.jpg)
Elektronické startovací zařízení poskytuje atletice dokonalou technickou službu. Pak už záleží jen na činovnících a rozhodčích, jaká pravidla nastaví. Regule se stále vyvíjejí, v posledním období je známé například pravidlo o takzvaném "zhoupnutí" v blocích. Na něj doplatil americký sprinter Jon Drummond, největší favorit stovky na šampionátu v Paříži, který byl tehdy diskvalifikován už ve čtvrtfinále. A když jsme na mistrovství světa, stojí za to připomenout další senzační vyloučení ze závodu na 100 metrů, finálovou diskvalifikaci světového rekordmana Usaina Bolta v korejském Tegu 2011.
Světový šampionát v Pekingu nepochybně nějaké ulité starty přinese, jsou zkrátka součástí atletiky. Českým reprezentantům v Pekingu přeji, aby své soutěže odstartovali úspěšně... a ještě lépe je dokončili.