MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Sabalenková prošla bez potíží do osmifinále, dál jde i obhájce titulu Alcaraz

Aryna Sabalenková z Běloruska prošla bez potíží do osmifinále tenisového US Open. Přemožitelku Karolíny Plíškové Francouzku Claru Burelovou porazila jasně dvakrát 6:1. Obhájce titulu Španěl Carlos Alcaraz sice ztratil poprvé na turnaji set, přesto po výhře nad Britem Danielem Evansem 6:2, 6:3, 4:6, 6:3 prošel mezi nejlepších šestnáct.

Aryna Sabalenková
zdroj: USA Today Sports autor: Danielle Parhizkaran

Pětadvacetiletá Sabalenková se zdržela proti 62. hráčce světa Burelové na kurtu 61 minut. Stejně jako vloni povolila Francouzce ve stejné fázi US Open pouhé dva gamy.

V utkání zaznamenala 22 vítězných míčů, Francouzka jich zahrála šest. "Mám hroznou radost. Myslím, že jsem hrála hodně dobrý tenis," uvedla Sabalenková.

Rodačka z Minsku a vítězka letošního Australian Open, která usiluje také o post světové jedničky, zatím nepřišla v New Yorku o jediný set.

Semifinalistka posledních dvou ročníků ztratila ze tří zápasů jen 12 gamů. Zaznamenala už 47. výhru v sezoně, čímž si vylepšila osobní maximum.

V dalším kole narazí světová dvojka na Rusku Darju Kasatkinovou, která vyřadila Belgičanku Greet Minnenovou poměrem 6:3, 6:4.

"Proti ní jsou to vždy nepříjemné zápasy. Hraje skvěle a výborně se pohybuje. Budu muset být koncentrovaná a nesnažit se věci uspěchat. Musím čekat na svou šanci a využít ji," dodala Sabalenková.

Světová trojka Jessica Pegulaová zvládla třísetový souboj s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou a zvítězila za necelé dvě hodiny 6:4, 4:6, 6:2. Američanka zdolala 26. hráčku světa počtvrté za sebou.

"Vždycky jsou to s ní těsné zápasy, které jsou o pár brejcích. Je to těžká soupeřka. Ze začátku jsme ani jedna nehrály skvěle, chtěly jsme se dostat do dalšího kola, ale poté se mi podařilo zlepšit," řekla Pegulaová.

O sedmé grandslamové čtvrtfinále a vyrovnání loňského maxima na US Open se utká s krajankou Madison Keysovou.

"Takový je pavouk. Za poslední tři nebo čtyři turnaje jsme byly vždy ve stejné části. Je to skvělá hráčka se silovou hrou. Bude to také těžký zápas," dodala Pegulaová.

Dvacetiletý Alcaraz zdolal o 13 let staršího Evanse i ve třetím vzájemném utkání. Britského soupeře předčil v poměru vítězných míčků 61:28. Španěl získal první dva sety díky pěti brejkům, ve třetí sadě se ale Evans na servisu zlepšil a snížil.

Ve čtvrtém setu už ale Alcaraz nenabídl soupeři jediný brejkbol, v šesté hře prolomil znovu jeho podání a utkání dovedl za tři hodiny a 13 minut k postupu.

"Myslím, že to byl hezký zápas. Bylo tam hodně skvělých výměn, které nás oba rozesmály," řekl Alcaraz, jehož dalším soupeřem bude Ital Matteo Arnaldi.

Bývalý první hráč světa Medveděv ukončil Báezovu sérii dvanácti výher. Dvaadvacetiletý Argentinec před US Open ovládl turnaje v Kitzbühelu a Winston-Salemu, kde porazil ve finále Jiřího Lehečku.

Medveděv mu však nedal v prvních dvou setech šanci a pětkrát mu sebral podání. Ve třetím setu se Báez pokusil zápas zdramatizovat, nevyužil ale vedení 5:2 a ve zkrácené hře prohrál navzdory třem odvráceným mečbolům 6:8. Medveděva příště vyzve Australan Alex de Minaur.

Výsledky tenisového US Open:

Dvouhra muži – 3. kolo: Alcaraz (1-Šp.) – Evans (26-Brit.) 6:2, 6:3, 4:6, 6:3, Arnaldi (It.) – Norrie (16-Brit.) 6:3, 6:4, 6:3, Draper (Brit.) – Mmoh (USA) 6:4, 6:2, 3:6, 6:3, Rubljov (8-Rus.) – Rinderknech (Fr.) 3:6, 6:3, 6:1, 7:5, Sinner (6-It.) – Wawrinka (Švýc.) 6:3, 2:6, 6:4, 6:2, Zverev (12-Něm.) – Dimitrov (19-Bulh.) 6:7 (2:7), 7:6 (10:8), 6:1, 6:1, De Minaur (13-Austr.) – Jarry (23-Chile) 6:1, 6:3, 6:2, Medveděv (3-Rus.) – Báez (Arg.) 6:2, 6:2, 7:6 (8:6).

Dvouhra ženy – 3. kolo: Džábirová (5-Tun.) – Bouzková (31) 5:7, 7:6 (7:5), 6:3, Vondroušová (9) – Alexandrovová (22-Rus.) 6:2, 6:1, Sabalenková (2-Běl.) – Burelová (Fr.) 6:1, 6:1, Kasatkinová (13-Rus.) – Minnenová (Belg.) 6:3, 6:4, Keysová (17-USA) – Samsonovová (14-Rus.) 5:7, 6:2, 6:2, Pegulaová (3-USA) – Svitolinová (26-Ukr.) 6:4, 4:6, 6:2, Čeng Čchin-wen (23-Čína) – Bronzettiová (It.) 6:3, 4:6, 6:4, Stearnsová (USA) – Boulterová (Brit.) 6:4, 6:3.