Následuje
Běžkotoulky

Repríza wimbledonského finále. Proti sobě půjdou Djokovič a Federer

New York - V nedělním finále US Open se proti sobě střetnou Novak Djokovič a Roger Federer, tedy dva nejvýše nasazení hráči turnaje. Jejich páteční semifinálové zápasy byly nečekaně hladkou záležitostí. Federer zdolal svého krajana Stanislase Wawrinku 6:4, 6:3, 6:1. Djokovič měl ještě méně práce s Chorvatem Marinem Čiličem a postoupil po setech 6:0, 6:1, 6:2. 

Roger Federer
zdroj: imago sportfotodienst

Federer, pětinásobný vítěz US Open, je ve Flushing Meadow ve finále poprvé od roku 2009, kdy prohrál s Argentincem Del Potrem. "Šest let jsem tady nebyl ve finále? To je vtip, ne? Nezdá se mi, že by to bylo tak dlouho," žertoval po vítězství.

V neděli bude usilovat o svůj osmnáctý grandslamový titul a první od triumfu ve Wimbledonu v roce 2012. Loni ho v semifinále překvapivě zastavil pozdější vítěz Čilič. Letos prochází turnajem bez nejmenšího zakolísání. Soupeřům ještě nepovolil ani set a při vlastním podání ztratil jen dva gamy. Na úvahy, jestli právě teď hraje svůj vůbec nejlepší tenis, odpověděl opatrně. "Možná, nejsem si jist... Ale jsem rád, že to ještě jednou funguje," řekl čtyřiatřicetiletý Švýcar.

S Wawrinkou, s nímž v roce 2008 získal olympijské zlato ve čtyřhře a loni vyhrál Davis Cup, sice na jaře prohrál ve čtvrtfinále na antuce v Paříži, ale teď mu to oplatil. Pětkrát mu sebral podání, své neztratil ani jednou.

Djokovič nedal obhájci loňského vítězství Čiličovi ani nejmenší šanci. Dosud ho porazil ve všech třinácti zápasech, ale tentokrát to bylo až neuvěřitelně rychlé. Chorvat, jehož výkon poznamenalo zranění kotníku, uhrál jen tři gamy. Zdramatizovat zápas se pokusil až ve třetím setu, kdy prorazil Djokovičovo podání na 2:2, ale to bylo z jeho strany všechno. Výsledkem bylo nejjednoznačnější semifinále na US Open od začátku otevřené éry v roce 1968.

Nedělní finále bude 42. vzájemným zápasem dvou nejlepších tenistů současnosti. Federer po srpnové finálové výhře v Cincinnati vede 21:20. Letos se oba hráči utkají pošesté, Djokovič má na kontě tři vítězství včetně wimbledonského finále.

Výsledky US Open

Muži

Dvouhra - semifinále: Federer (2-Švýc.) - Wawrinka (5-Švýc.) 6:4, 6:3, 6:1, Djokovič (1-Srb.) - Čilič (9-Chorv.) 6:0, 6:1, 6:2. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy