Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Kvitová je nováčkem roku, tenistkám vládne Clijstersová

St. Petersburg (USA) - Česká tenistka Petra Kvitová byla organizací WTA zvolena nováčkem sezony. Prestižního ocenění se jí dostalo mimo jiné za postup do semifinále Wimbledonu, přestože předtím nikdy na trávě nevyhrála jediné utkání. Kvitová se tak probojovala do nejlepší třicítky světa, ze které však v závěru roku vypadla, a aktuálně jí patří 34. místo v žebříčku. Hlavní cenu pro nejlepší tenistku roku získala Belgičanka Kim Clijstersová.

Dvacetiletá Kvitová se sice na okruhu WTA Tour objevuje již tři roky, nejvýrazněji se však prosadila letos. Překvapila především na Wimbledonu, kde skončila až v semifinále na raketě tehdejší světové jeničky Sereny Williamsové. Během turnaje vyřadila mimo jiné i Dánku Carolinu Wozniackou, která je aktuální jedničkou a ocenění pro nováčka sezony získala před rokem.

Podruhé v kariéře a poprvé od roku 2005 byla hráčkou roku zvolena Clijstersová. Sedmadvacetiletá Belgičanka v této sezoně získala pět turnajových titulů včetně US Open a závěrečného Turnaje mistryň. Aktuálně jí patří třetí místo v žebříčku za Wozniackou a Věrou Zvonarevovou. "Je velmi milé získat cenu pro hráčku sezony jen rok poté, co jsem se vrátila na kurty po mateřské. Rozhodně jsem nečekala, že můj návrat na vrchol půjde tak rychle. Když jsem se o ocenění dozvěděla, ani jsem tomu nevěřila," prohlásila Clijstersová.

Její krajanka Justine Heninová dostala ocenění za comeback roku, když se v lednu vrátila po dvouleté pauz, hned postoupila do finále Australian Open a získala dva tituly. Nejlepším deblovým párem byly zvoleny Gisela Dulková a Flavia Pennettaová, které spolu vyhrály sedm turnajů.

Za charitativní činnost byla oceněna Ruska Maria Šarapovová, která mimo jiné jako ambasadorka Organizace spojených národů navštívila děti postižené tragédií v Černobylu. Šarapovovou rovněž fanoušci zvolili nejoblíbenější tenistkou a nejlépe se oblékající hráčkou na okruhu. Další Ruska Jelena Dementěvová, která po sezoně ukončila kariéru, podruhé získala cenu Karen Krentzckeové za smysl pro fair play.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy