Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
MS v házené mužů 2025

Kaderku by mohl v čele tenisového svazu nahradit Kotrba

Prvním kandidátem na post nového předsedy Českého tenisového svazu je předseda představenstva tenisového klubu Sparta Praha Jakub Kotrba. Nového předsedu bude svaz volit na mimořádné valné hromadě 7. června. Na ní by měl podat návrh na rezignaci dlouholetý šéf Ivo Kaderka, který je vyšetřován kvůli podezření z podvodu se státními dotacemi.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Prvním kandidátem na post předsedy tenisového svazu je Kotrba

"Na základě hlubších analýz, které jsme provedli, a stavu tenisového hnutí, jsem vzhledem k blížící se valné hromadě dospěl k názoru, že bych chtěl kandidovat na post předsedy," řekl Kotrba. "Vstoupili jsme v jednání s řadou lidí, kteří chtějí tenisu v jeho nelehké době pomoci a podílet se na jeho obnově a zvýšení kreditu," uvedl.

Šedesátiletý Kaderka je v čele svazu 26 let. Od února je stejně jako šéf dozorčí rady Vojtěch Flégl ve vazbě. Dočasným šéfem svazu byl jmenován Jan Stočes.

Kotrba je jedním ze společníků a jednatelů advokátní kanceláře Chrenek, Toman, Kotrba. Společnost Agel miliardáře Tomáše Chrenka byla do vypuknutí dotační kauzy generálním partnerem tenisového svazu. "Mám s jeho synem advokátní kancelář a jsme právními zástupci společnosti Agel. Ten vztah je asi víc než jen klient–advokát. Je to založeno na lidské důvěře a elementární lidské slušnosti. Vím, že když se na něčem domluvíme, tak to platí," uvedl Kotrba.

"Se společností Agel jsme vstoupili v jednání. Poté, co nastala situace, která nastala a pozastavila podporu, bylo řečeno, že za předpokladu, že dojde ke změnám, tak bude ráda pokračovat a podporovat Český tenis, protože vidí nějaký vývoj, který směřuje kupředu," doplnil Kotrba.

K hlavním bodům červnové valné hromady by měla patřit vedle reakce na aktuální situaci i změna stanov, která by umožnila rozšíření počtu kandidátů na post předsedy. Nové vedení svazu by mělo být tříčlenné, tedy složené z předsedy a dvou dalších osob.

"Zabýváme se myšlenkou, kdy bychom byli rádi, aby tenisový svaz vedlo pro další období nějaké předsednictvo, které bude složeno ze tří zástupců. Jedna část by měla na starosti vyřešení nelehkého stavu, který se týká financování, vztahu s NSA, potažmo finančním úřadem. Další by měla na starosti ekonomiku svazu, nastavení procesů, aby to odpovídalo tomu, co je po nás požadováno. A třetí zástupce by měl být někdo, kdo bude tenis prezentovat navenek a bude zástupce kontinuity tenisového prostředí," podotkl Kotrba.

Dluhy tenisového svazu nemusí být kompletní

Národní sportovní agentura (NSA) odhalila v hospodaření svazu vážné nedostatky během kontroly za rok 2021 a vyzvala tenisový svaz k uhrazení 29,7 milionu korun. Jelikož nyní takovou částkou nedisponuje, předala NSA případ finančnímu úřadu. Zástupci NSA uvedli, že budou kontrolovat i hospodaření svazu také za období 2022 a 2023. Dosavadní částka tak nemusí být konečná.

"Tenis zachránit potřebuje. Většina příjmů svazu je od NSA, a když je tam jedna pokuta 30 milionů a další dvě jsou určitě na cestě v podobné výši, tak se bavíme o řešení problémů v řádech desítek milionů, které je třeba vyřešit. Je třeba jednat a praxe advokáta mě naučila na tyto situace reagovat a pokusit se najít řešení, které bude samozřejmě bolet, ale mohlo by to být ku prospěchu, aby tenis nezaniknul," řekl Kotrba.

NSA plánuje do budoucna poskytovat dotace tenisovému svazu dál, musí ale splnit podmínky vázané na standardní proces dotační záležitosti. K zaslání prostředků by tedy mělo dojít až po valné hromadě. Podle předsedy Ondřeje Šebka by se suma mohla pohybovat stejně jako dříve kolem 140 milionů korun.

Kaderkovi i o čtyři roky mladšímu Fléglovi hrozí za dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky až desetileté vězení, oba trestnou činnost popírají. Stíhání čelí také tajemník svazu Jakub Fastr, šéfka ekonomického oddělení Hana Baierová a někdejší přední deblista Daniel Vacek, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče.

Koluzní vazba, tedy vazba z důvodu možnosti maření vyšetřování, může trvat maximálně tři měsíce. Kaderkovi i Fléglovi vyprší před koncem května. Mimořádné valné hromady se tedy mohou osobně zúčastnit.

Podle informací médií vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel Jednota Praha-Balkán. Jen za rok 2021 šlo o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu tenisu v Česku. Část peněz určená na pořádání turnajů údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků.

Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun. Podstata machinací spočívala podle kriminalistů v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet peníze za nadhodnocené nebo zcela vymyšlené služby – za podíl na organizaci některých turnajů, za dopravu i stravování účastníků nebo na zajištění lékařské péče.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články