Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Hokejka

Jedno z tajemství úspěchu Djokoviće – speciální tlaková kapsle

Los Angeles – Nový regenerační přistroj CVAC, simulující vysokohorské podmínky, začínají využívat nejen chronicky nemocní lidé, ale i špičkoví sportovci. Jde o futuristické křeslo s uzavřenou tlakovou komorou, které připomíná vajíčko či jednomístnou kosmickou loď. Vynachválit si jej nemůže například srbský tenista Novak Djoković. Populární sportovec využívá krátkodobého pobytu ve vajíčku hlavně po trénincích. Plynulé změny tlaku a teploty zlepšují krevní oběh a pomáhají střebávat kyselinu mléčnou nahromaděnou ve svalech.

Tlakový přístroj CVAC
zdroj: ČT24

Regenerační vajíčko pomáhá lidskému tělu překonávat silnou únavu, a to při pohodlném sezení. Své o tom ví i Novak Djoković. Už čtyři roky patří k absolutní světové špičce, letos se ale vyšplhal až na úplný vrchol. Populárnímu srbskému sportovci pomohly na tenisový trůn zlepšené údery a bezlepková dieta. Nedávno ale přišel ještě s dalším vysvětlením. Neopominutelnou roli v jeho úspěchu hraje přístroj CVAC - vylepšená a moderní verze sportovci hojně využívaného kyslíkového stanu. "Ve vajíčku simulujeme vysokohorské prostředí. Zlepšuje to třeba krevní oběh. Sportovci si to nemohou vynachválit hlavně při regeneraci po náročném výkonu. Jsou vyčerpaní, mají zničené tělo, ale po terapii ve vajíčku všichni říkají, že se cítí jako znovuzrození," uvedl ředitel společnosti CVAC Systéme Allen J. Ruszkowski.

Princip vajíčkové terapie je jednoduchý. Zájemce usedne do pohodlného křesla, poté se za ním zaklapne kryt a napojený počítač začne uvnitř vytvářet podmínky jako na vrcholcích Alp. Celou dobu se kolem sedící osoby plynule mění tlak, teplota a hustota vzduchu. Tělo tak reaguje způsobem, jako kdyby během několika minut absolvovalo několikadenní vysokohorskou túru. "Speciální ventil a vakuová pumpa korigují přívod vzduchu, a tím vytváří v kabině různé tlakové vlny. Když je zavřený, stoupáte. Když je otevřený, klesáte. Velmi důležitá je rychlost stoupání i klesání. A taky jak dlouho vydržíte na jednotlivých úrovních. Ve skutečnosti se ve vajíčku tlak mění neustále. Během jednoho sezení tak 200 až 300krát," vysvětlil vynálezce přístroje Carl Linton.

Měnící se hladiny tlaku rytmicky stahují svaly v těle. Přístroj tak usilovně pracuje na zlepšení uživatelova krevního oběhu, podporuje tvorbu jeho červených krvinek i kmenových buněk a stimuluje vstřebávání kyseliny mléčné. Jeho účinky už využívají i lidé s vleklými zdravotními problémy. "35 let jsem měla neustálé šílené bolesti. Teď už zmizely. Dovnitř i ven už se dostanu bez cizí pomoci. Díky téhle kapsli si budu moct normálně hrát s vnoučaty, svěřila se Kristin Martinová. Kvůli chronické nemoci svalů zvané fibromyalgie se dlouho musela vyrovnávat s bolestivým pohybem, posledního půl roku však absolvuje pravidelně třikrát týdně dvacetiminutovou terapii v tlakovém vajíčku.

CVAC firma vymýšlela do posledního detailu 27 let a zatím jich vyrobila jen dvacet, každý z nich stojí v korunách milion a čtvrt. Terapie na nich poskytuje několik klinik ve Spojených státech. Jedno sezení tam vyjde v přepočtu na 860 korun - přesto je zájem veliký a zákazníci se musejí objednávat s několikadenním předstihem. Společnost nyní zkouší vlastnosti tlakového vajíčka na několika klinických testech. Pokud se osvědčí, chce ho vyrábět v daleko větším měřítku.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy