V šachu

Černý den českých tenistek. Vypadly Šafářová, Kvitová i Strýcová

Paříž – Lucie Šafářová nestačila na tenisové French Open na Australanku Samanthu Stosurovou, se kterou prohrála 6:3, 6:7 a 7:5, a nezopakuje tak svou loňskou pouť do finále turnaje. Petra Kvitová taktéž na turnaji končí, když jí zcela nevyšel duel se Shelby Rogersovou – prohrála 6:0, 6:7 a 6:0. Napravit dojem mohla Barbora Strýcová, která ale nestačila na světovou dvojku Agnieszku Radwaňskou, s níž prohrála 2:6, 7:6 a 2:6. Na pařížské antuce tak už zůstává ve dvouhře jen Tomáš Berdych, kterého čeká 3. kolo v sobotu. Program 6. dne najdete zde, průběžné výsledky sledujte zde.

Barbora Strýcová
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Šafářová před měsícem porazila Stosurovou ve finále turnaje v Praze, ale dnes na centrkurtu Philippa Chatriera odešla po téměř dvou a půl hodinách poražena. Australance podlehla teprve počtvrté z patnácti zápasů. Ve světovém žebříčku Šafářová klesne na konec třetí desítky, ale o olympiádu nepřijde.

V prvním setu Šafářová nenašla recept na výborný servis Stosurové, která v utkání nastřílela 14 es, a sama jednou o podání přišla. Ve druhém setu Češka už vedla 3:0, náskok sice ztratila, ale v tie-breaku nepovolila Australance ani bod. V rozhodující třetí sadě dokázala Šafářová srovnat z 0:3 na 4:4 a držela se ve hře o postup. Finalistka Roland Garros z roku 2010 Stosurová ale nakonec uspěla s dalším brejkem ve dvanácté hře a zápas ukončila při prvním mečbolu.

"Hrály jsme obě dobrý tenis, bojovala jsem, dařilo se mi velmi dobře ve druhém setu. Dál už to bylo o pár míčcích při hře na 5:6, ona hrála opravdu dobře, hlavně dobře podávala," řekla Šafářová.

Petra Kvitová
zdroj: ČTK/AP autor: Michel Euler

Kvitová dostala dva "kanáry"

Desátá nasazená Petra Kvitová vypadla překvapivě po prohře s až 108. hráčkou světa Američankou Shelby Rogersovou, která v 1. kole zdolala i Karolínu Plíškovu. Kvitová začala špatně, bleskově prohrávala 0:3 a za jednadvacet minut dostala "kanára". V první sadě trefila jen dva vítězné údery a statistici zaznamenali čtrnáct jejích chyb. "Přišlo mi, že nic úplně nefungovalo. Začala jsem špatně, cítila jsem se unaveně a ona hrála opravdu dobře od začátku. Byla agresivní od základní čáry, necítila jsem míč," řekla Kvitová.

Ve druhé sadě se zlepšila, ale nevyužila dva brejkboly na 2:0 a pak prohrávala 2:4. Zabojovala, čistou hrou srovnala na 4:4 a uspěla ve zkrácené hře. Radost ze zisku setu ale dlouho neměla. Američanka ve třetí sadě opět dominovala, výborně podávala, hrála razantněji a znovu nepovolila favoritce ani game.

"Těžký den. Jeden z nejhorších, jaký vás na grandslamu může potkat. Jsem hodně zklamaná. Ale nechala jsem tam všechno," ujišťovala Kvitová po ztraceném duelu.

Pro Šafářovou, Kvitovou i Strýcovou skončila Paříž ve 3. kole

Strýcová nestačila na světovou dvojku

Nepovedený den pro české tenistky mohla zachránit Strýcová, kterou však čekala velká výzva. Na kurtu ji totiž čekala Agnieszka Radwaňská, současná dvojka ženského tenisu.

Úvodní set se Strýcové nevydařil a prohrála 2:6. I ve druhém ztrácela a prohrávala již 0:3. Poté ale zabrala a obětavou hrou dokázala vývoj setu zvrátit na 7:6. Rozhodující třetí set rozehrála lépe polská tenistka, která se opět dostala do rychlého vedení 3:0. Strýcová se ještě snažila odvrátit svoji prohru a zápas zdramatizovat, nicméně nakonec prohrála 2:6 a zkompletovala černý den pro české hráčky.

"Dost mě to mrzí, první set si myslím, že jsem nehrála vůbec to, co jsem měla. V podstatě jsem jí ho dala. Snažila jsem se hrát s ní rány, tlačit ji, přitom jsem se vybouchala sama," zhodnotila úvod zápasu Strýcová s tím, že ve druhém setu ubrala na razanci. "Snažila jsem se s ní udržet a hrát s ní trochu pečlivý tenis, což fungovalo, a ona, jak ode mě nemá ránu, tak pak se jí hraje hůř," popsala.

Tenisový grandslamový turnaj French Open:

Muži dvouhra - 3. kolo:

Raonic (Kan.) - Martin (SR) 7:6 (7:4), 6:2, 6:3, Murray (2-Brit.) - Karlovič (27-Chorv.) 6:1, 6:4, 7:6 (7:3), Ramos (Šp.) - Sock (23-USA) 6:7 (2:7), 6:4, 6:4, 4:6, 6:4, Wawrinka (3-Švýc.) - Chardy (30-Fr.) 6:4, 6:3, 7:5, Isner (15-USA) - Gabašvili(Rus.) 7:6 (9:7), 4:6, 2:6, 6:4, 6:2, Troicki (22-Srb.) - Simon (16-Fr.) 6:4, 6:2, 6:2, Ramos (Šp.) - Sock (23-USA) 6:7 (2:7), 6:4, 6:4, 4:6, 6:4.

Ženy dvouhra - 3. kolo:

Stosurová (21-Austr.) - Šafářová (11) 6:3, 6:7 (0:7), 7:5, Muguruzaová (4-Šp.) - Wickmayerová (Belg.) 6:3, 6:0, Halepová (6-Rum.) - Osakaová (Jap.) 4:6, 6:2, 6:3, Beguová (25-Rum.) - Becková (Něm.) 6:4, 2:6, 6:1, Rogersová (USA) - Kvitová (10) 6:0, 6:7 (3:7), 6:0, Radwaňská (2-Pol.) - Strýcová 6:2, 6:7 (6:8), 6:2, Kuzněcovová (13-Rus.) - Pavljučenkovová (24-Rus.) 6:1, 6:4, Pironkovová (Bulh.) - Stephensová (19-USA) 6:2, 6:1, Beguová (25-Rum.) - Becková (Něm.) 6:4, 2:6, 6:1.

Čtyřhra - 2. kolo:

Hlaváčková, Hradecká (6) - N. Kičenoková, L. Kičenoková (Ukr.) 6:1, 6:3, Karolína Plíšková, Görgesová (10/Něm.) - McHaleová, Vandewegheová (USA) 3:6, 6:3, 7:6 (7:5), Krejčíková, Siniaková (ČR) - Liang Čchen, Wang Ja-fan (Čína) 3:6, 6:3, 6:4.