Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

BLOG: Český ženský tenis jede, mužský zatím jen doufá v lepší časy

Dívčí válka pokračuje. Alespoň v českém tenise určitě. Na úvod roku se ozvaly zejména mladé pušky Karolína Muchová a Markéta Vondroušová, které se na úvod sezony ukázaly ve výborném světle a u protinožců si zvedly sebevědomí po minulé podivné sezoně.

Karolína Muchová
zdroj: AP autor: Hamish Blair

Semifinále Australian Open, v němž až po urputném boji padla Muchová, a osmifinále, v němž skončila s problémy s třísly Vondroušová, znamenají pro obě také klid i co se týká financí, což je důležité v každé době, natož v téhle "zakoronavirované", kdy je třeba si každého sponzora hýčkat.

Jiří Hřebec, bývalý daviscupový reprezentant, bývalý kouč a v současné době hlavně mentor Vondroušové, mi před časem řekl: "Hlava dělá devadesát procent hráčky." A tady je vidět, že tyhle slečny na tom hodně zapracovaly.

Muchová dokázala v Austrálii odvracet nepříznivé vývoje zápasů a v semifinále s Američankou Bradyovou se rvala o každý míček až do úplného závěru. To předvedla i její mladší kolegyně, na jejímž výkonu v osmifinále se ale hodně podepsaly zdravotní problémy.

Takže se zdá, že se jednoznačně přidaly ke stálicím Petře Kvitové, Karolíně Plíškové a Barboře Strýcové. A k tomu tu jsou ještě v první stovce na žebříčku WTA další: Marie Bouzková, Barbora Krejčíková, Kristýna Plíšková, Kateřina Siniaková.

Ústy klasika české politické kultury: Kdo z vás to má? Například Itálie, Francie i Španělsko, tedy země považované za tenisové velmoci, mají v nejlepší stovce světového pořadí po čtyřech tenistkách a Velká Británie dokonce jen dvě. Česko devět!

K tomu se už začínají dost hlasitě hlásit o slovo mladičké sestry Fruhvirtovy, takže se zdá, že český tenis nemusí mít obavy, že by vymřel po přeslici.

Teď už by jen bylo dobré, kdyby se přidala i mužská sekce, kde je účast v žebříčku po odchodu Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha přece jen o hodně skromnější.

V první stovce je jen sedmadvacetiletý Jiří Veselý na 67. místě. Z nastupující generace se zatím projevuje nejlépe dvacetiletý Tomáš Macháč. Ten se v Melbourne dostal do druhého kola, v němž podlehl 1:3 Berrettinimu z Itálie a drží se na konci druhé stovky. Zatímco o rok mladší Jonáš Forejtek a Jiří Lehečka, kteří za sebou mají významné úspěchy v juniorské kategorii, jsou ve čtvrté stovce žebříčku.

Šéf českého tenisu Kaderka je přesvědčený, že vše je na dobré cestě. "Máme sedm juniorů, kteří jsou jedni z nejlepších na světě a brzy tam zase budou. Všechno jde ve vlnách, to samé bylo v Austrálii ve Švédsku a teď to na chvilku máme i my, dochází ke generační výměně," řekl před rokem. A budeme doufat, že na jeho slova co nejdřív dojde.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy